Kazachovia zdolali Slovensko v rekordnom rozstrele

Kazachstan zvíťazil 4:4 na penalty a zdolal Slovensko 3:2 v dnešných zápasoch B-skupiny v Rige. Zo stavu 1:0 sa vrátili a strelili tri góly v druhom, no Slováci v treťom otočili a razantne vyrovnali skóre na 3:3 a poslali zápas do predĺženia.

Štyri góly Kazachstanu na štyri strely v štádiu pokutového kopu vyrovnali rekord majstrovstiev sveta mužov stanovený Českou republikou 31. mája 2021.

Oba tímy mali v krátkom štvrtom zápase veľké šance na úplné víťazstvo. Jevgenij Rymarev z Kazachstanu predviedol neskutočnú rýchlosť, aby sa dostal do úniku zo zdanlivo ničoho, ale ani raz nedokázal premeniť. Na druhom konci nastúpil sám Alex Tamasi, ktorého zastavil až Andrei Shutov, ktorý bol senzačný celú noc a zastavil 48 z 51 striel. Kazachovia pomenovali iba polovicu z tohto počtu (26) Samuelovi Helavagovi.

Roman Starčenko zaznamenal pre víťazov gól a dve asistencie, Marek Hřevik asistoval na všetky tri góly Slovenska, z toho dva boli klenotmi asistencie.

Pre Kazachstan to bolo vôbec prvé víťazstvo nad Slovenskom po piatich prehrách v histórii mužských majstrovstiev sveta a malo za sebou dlhú cestu k tomu, aby sa budúci rok vrátili na vrcholnú úroveň. Teraz majú v tabuľke štyri body a sú delené na šiestom mieste, je nepravdepodobné, že by sa kvalifikovali do štvrťfinále, ale je tiež nepravdepodobný zostup.

Slovensko má zatiaľ päť bodov (teraz na piatom mieste) a stále má šancu dostať sa do play off.

„Teraz sme boli dvakrát úspešní v penaltách,“ povedal Patyrlan Muratov. „Musíme však hrať dobre v celom zápase. Už predtým som hovoril, že sme mali problém s prvým polčasom, ale dnes to bolo lepšie. Prvý polčas sme odohrali dobre a druhý ešte lepšie. Máme veľa mladíkov, ktorí sú na majstrovstvách sveta prvýkrát, takže to bolo ťažké, keď tak tvrdo tlačili. Ale už je to v poriadku, vyhrali sme.“

READ  Medzinárodné humanitárne právo: Hlavné mestá Bratislavy - HC Innsbruck 5: 2

„V druhej tretine sme sa podľa mňa zapredali,“ poznamenal Hřevik. „Ocitli sme sa v ťažkej situácii a na turnaji, ako je tento, je každý tím dobrý a je ťažké sa vrátiť späť. Teraz je naozaj bolestivé tým prejsť, ale zvládli sme to a ubezpečili sme sa, že sme pripravení na Ďalší zápas. Stále musíme vyhrať ďalšie dva zápasy, takže na toto sa musíme sústrediť. Ak vyhráme tieto dva zápasy, všetko sa samo o sebe postará.“

Prvá tretina bola 20 minút opatrná a opatrná, keď si oba tímy uvedomili dôsledky hry. Jediný gól padol z diaľky z diaľky od Patrika Kocha, ktorý viedol Libor Hudáček v čase 14:58.

Ale Kazachovia sa dostali do šancí, no nedokázali ich premeniť, ako to bolo na všetkých turnajoch. Prišli po tom, čo strelili len šesť gólov v štyroch zápasoch, boli 13. zo 16 tímov, a to bolo zrejmé aj z udalostí v úvodnej tretine. Mali prvú a jedinú presilovku, no nedokázali si vypracovať jasné gólové šance.

Neskôr Michail Rakhmanov trafil ľavé krídlo, no jeho strela nerobila pre Halavaja veľký problém. Kirill Savitsky dal dva góly na jeden, ale jeho strela trafila aj rameno slovenského brankára a tečovala ho na roh.

Do druhého polčasu vstúpili Slováci energicky, už v prvej minúte suverénne posunuli loptu do kazašskej koncovky, gól sa zdal neodvratný. A potom sa hra úplne zmenila. Obranca Adil Bekitaev odrazil strelu pred vlastnou bránou a ona v bolestiach spadla na ľad. Kým ho všetci sledovali, rozhodcovia povedali, že hrali ďalej a Kazachovia sa na ľade rýchlo pohybovali. Abay Mangisbajev skvelo prihral stredom, aby oslobodil Starčenka a v čase 1:03 prekonal Hlavaja strelou medzi chrániče, keď Beketajev zostal na ľade.

READ  Česká republika rozširuje hraničné kontroly na hraniciach so Slovenskom

O necelé štyri minúty sa dostali do prvého vedenia, skórovali tesne po skončení presilovej hry. Nikita Mikhail nádherne prihral z boku brány na Valeryho Orekova a jeho strela išla nad rukavicu Helavaga. Už o 32 sekúnd neskôr pri ďalšej presilovej hre pretavili do zvýšenia o dva. Rymarev bol na strane brány a vypálil prihrávku dopredu, no trafil muža a smeroval priamo na neho. Helavage mal viazanú prihrávku, takže Rymarev mal prázdnu bránku. nikdy nezmeškaj. 3-1 Kazachstan.

Medzitým bol na druhom konci senzačný Šutov. Dvakrát sa Slováci presilovkou presadili, no nedokázali vytesniť kazašského brankára, ktorý najlepšie zasiahol do šestnástky a hodil kameňom Pavol Reginda.

Kazachovia sa snažili usadiť sa na čele do tretieho miesta a niekoľko minút to fungovalo… až sa to nepodarilo. Dostali penaltu, ktorá otočila vývoj. Slováci síce neskórovali, ale ťahalo sa to okolo gólu za gólom, najväčšiu šancu mal Oliver Okulyar, keď trafil zadnú časť chráničov Šutov a brankár bol mimo.

O chvíľu neskôr sa k sebe natiahli. Hrivik poslal klzkú prihrávku cez dvoch obrancov na Richarda Pánika a prekonal Šutova predtým, ako zastrešil bekhend a zvýšil na 3:2. Kazachovia dostali ďalšiu penaltu po následnom nerozhodnom výsledku po centri, no tentoraz búrku ustáli.

nie vtedy. Hrevik opäť asistoval mimo kazašskej modrej čiary, tentoraz poslal Regindu. Urobil to zvnútra von a pohotovou strelou z krátkej strany oklamal Šutova, aby vyrovnal na 16:58. Toto pripravilo cestu pre koniec divočiny.