IIHF – Lotyšsko prekvapuje Slovensko

Skoré rozrušenie vždy pridá nejaké vzrušenie. Markus Siradzkis zaznamenal gól a dve asistencie, keď málo známe Lotyšsko zdolalo Slovensko 5:3 v piatok na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji hráčov do 18 rokov 2024.

Pre tím Olega Sorokinsa to bolo pekné zlepšenie po prehre 3:1 s Fínskom v ich úvodnom zápase. Ukázali oportunizmus a flexibilitu a nevídaným spôsobom zvýšili svoje šance na kvalifikáciu do štvrťfinále tretí rok po sebe. Lotyšská presilová hra bola dvakrát cvaknutá.

Strely dopadli v prospech Slovenska 34-28. Tím Martina Dennisa sa vrátil z manka 3:1 v prvom polčase, no pre slabú disciplínu zostal bez víťazstva.

Slováci po prehre 9:0 s obhajcami titulu Američanmi v úvodnom zápase dúfali v obrat. Boli silné a v prvom polčase porazili Lotyšsko 9:7.

Pobaltí sa však v čase 8:43 chytilo skorého vedenia, pričom využilo nedbalú slovenskú obranu. Sieradzkis, hráč Mora IK narodený v Rige, trafil voľnú loptu do štrbiny a po bloku prekonal brankára Slovenska Martina Haronica.

Slovensko odpovedalo už o 41 sekúnd neskôr. Od polčasu starší obranca Luka Radivojevič poslal loptu Tobiasovi Tomicovi na jednorazovku.

Bezprostredne po skončení lotyšskej presilovej hry Maxim Haritonsevs prekonal Harunika rútiaceho sa z ľavého kruhu vhadzovania a obnovil vedenie Lotyšska v čase 13:58. O necelé tri minúty neskôr pri ďalšej lotyšskej výhode premenil Oliver Murnix Sidradzkisovu prihrávku spoza bránkovej čiary na 3:1.

V druhom polčase ukázal lotyšský brankár Mikos Vikvanaj svoje sily, keď na brejku 2:0 v postupných zápasoch zmaril Andreasa Straku a Tomeka.

Slováci sa však preskupili počas timeoutu v zápase 5 na 3 a ostrostrelec Michala Sverčeka z hashmarkov stiahol za stavu 8:28 na 3:2. V čase 15:47 strelil vyrovnávajúci gól Straka z odrazenej lopty.

Lotyšsko sa odmietlo vzdať. S mužskou výhodou Anton Maciejeskis tečoval stredným zápästím kapitána Christisa Retinaisa a dosiahol skóre 16:33.

READ  Newland Chase | Slovensko - Cudzinecká polícia uzávierka

Za tvrdý zásah na Dimitrisa Delevku bol v treťom polčase vylúčený slovenský útočník Tobias Petka. Lotyši nedokázali zúročiť päťminútovú presilovú hru, no Delevka sa im vypomstila nájazdom 5:3 na 13:46.

Slovensko sa dostalo za vedenie 6 na 4 a stiahlo svojho brankára po tom, čo Lotyšsko uviazlo na ľade príliš veľa mužov, no nedokázalo vyrovnať.

Návrat Slovenska do najvyššej súťaže v roku 2023 so štvrtým miestom vyvolal optimizmus. Teraz je však čas vrátiť sa k rysovacej doske.

Slovensko porazilo Lotyšsko v štyroch z predchádzajúcich piatich zápasov na MS hráčov do 18 rokov. Lotyšsko však vyhralo 2:0, keď naposledy čelilo týmto krajinám v predkole. V roku 2019 vo švédskom Ornskoldsviku mal Arturs Silovs, budúci svetový hráč roka 2023 podľa FIFA, 24 zákrokov.

Slováci nemôžu sedieť tak modro ako sedadlá v Metro Arene v Espoo. V nedeľu sa tieto dva tímy vrátia do akcie, Slovensko sa stretne s Fínskom a Lotyšsko s Američanmi.