Tu je to, čo sa stalo v utorok na olympijských hrách

úver…Dylan Martinez/Reuters

Alex Hall pri svojom poslednom kúsku na zjazdovej trati zakričal, a to bolo predtým, ako mu porota pridelila skóre na víťazstvo. Neskôr povedal, že to bol najlepší výlet v jeho živote.

„Ach,“ povedal, „bol si nadšený.“ „Nemohol som uveriť, že som práve pristál.“

Hall bol jedným z troch Američanov, ktorí chceli získať medailové pódium na podujatí v zjazdovom lyžovaní mužov vo voľnom štýle, dúfajúc, že ​​pole zamerané na Európu nenaruší tieto plány.

Dvaja z nich to urobili: Hall vyhral zlato a Nick Goepper striebro v ďalší slnečný deň pod nulou v Genting Snow Park. Bronz získal Švéd Jesper Tjader.

V súťaži, kde sa počíta len najlepšie skóre korčuliarov, Hall stanovil latku hneď na začiatku so skóre 90,01 v prvých troch kolách. Všetci ostatní strávili chladné ráno snahou zapadnúť, no nikomu sa to nepodarilo. Najbližšie bol vo svojom druhom kole Goepper, ktorý zaznamenal 86,48 bodu.

„Dobre,“ povedal, keď sa objavil výsledok. „Považujem.“

Obaja Američania prišli do finále s veľkými nádejami a vzrušujúcim príbehom. 27-ročný Goepper sa snaží dokončiť celú dúhu medailí, keď v roku 2014 vyhral bronz a v roku 2018 striebro. Bojoval s nadmernou konzumáciou alkoholu a depresiami a po svojom vystúpení v roku 2018 v Pyeongchang na juhu sa o svojich problémoch porozprával. Kórea.

V rozhovore minulý mesiac Gober povedal, že je rád, že ostatní športovci sú čoraz ochotnejší diskutovať o svojom duševnom zdraví.

Colby Stephenson (24) mal v roku 2016 neskoro v noci na vidieckej ceste v Idahu takmer smrteľnú autonehodu. Strávil dni v kóme, ale zotavil sa, aby sa vrátil na svetový okruh a vyhral veľké podujatia. Na týchto olympiádach získal striebornú medailu v big air a bol adeptom na ďalšiu medailu v zjazde.

READ  Skvelý plavec sa teší na zmiešanie liekov s vodou

Namiesto toho skončil siedmy a nedokázal pristáť čisto v pretekoch, aké si predstavoval.

„Dal som mu všetko, čo som mal,“ povedal po svojej poslednej šanci.

Dnes patrí hale. 23-ročný mladík sa narodil na Aljaške, ale vyrastal väčšinou vo Švajčiarsku, ako syn profesorov na univerzite v Zürichu. Nemal žiadny tréning až do svojich 16 rokov, keď ho americký Friske Team pozval trénovať do Utahu. Chvíľu uvažoval o súťaži za Taliansko, kam patrila jeho mama.

Toto zázemie, zbavené pút tréningov a mládežníckych súťaží, ho živilo istým slobodným duchom.

Na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018 bol v tobogane 16., práve keď sa jeho kariéra rozbiehala. V tom roku vyhral Svetový pohár a X Games v roku 2019. Minulý rok bol tretí na majstrovstvách sveta.

Je vysoký, vyše šesť stôp, no na svahoch vyniká predovšetkým svojou originalitou.

„Uvidíte ho, ako bude robiť veľa klepaní, masla v nose a kreatívnych spôsobov, ako využiť kurz,“ povedal o Hallovi v decembri americký tréner freestylového lyžovania Dave Euler. „Je to veľmi kreatívny užívateľ cyklu.“

Olympijská súťaž bola poslednou show pre zjazdovú trať, pozoruhodné – ale dočasné – miesto vyrobené zo snehu, ktoré bolo navrhnuté tak, aby vyzeralo ako súčasť neďalekého Veľkého čínskeho múru. Jeho zmes koľajníc, prekážok a skokov vytvorila množstvo možností, no rozrušila niektorých z najlepších snowboardistov a snowboardistov na svete. Hallovi a Goepperovi sa to páčilo.

„Akonáhle štandardizujete šport, zabijete ho,“ povedal Guber. „Ak teda necháte kreativitu a umenie na nás, udrží tento šport svieži.“

To je dôvod, prečo bol Hall považovaný za olympijských víťazov. Vyhral veľké súťaže na neuveriteľných kurzoch a je to neustály trend víťazstiev vo freestyle lyžovaní aj snowboardingu, ktorý znepokojuje puristov.

V stredu však Hall priniesol vrece technických trikov a dúfal, že ho porotcovia odmenia skôr za originalitu ako za rotáciu.

READ  Utorok v Euro: Dostane sa Anglicko a Škótsko do 16. kola? | futbalové správy

Jeho posledným skokom bol ten, ktorý predtým pristál iba dvakrát, hoci ide len o 900-stupňovú rotáciu – polovicu toho, čo v súčasnosti predstavuje mnoho iných trikov. Ako to opísal Hall, pred pristátím sa točí jedným smerom vo vzduchu, zastaví sa a otáča sa opačným smerom.

To viedlo k rozruchu.

„Vždy som si hovoril: Ak ma to nebaví, tak to vlastne ani nemusím robiť,“ povedal Hall. „Takže môžem robiť čokoľvek, čo mi prináša všetku tú radosť.“

Jeho úsmev bol maskovaný maskou, ktorá bola charakteristickým znakom olympijských hier, ktoré sa konali počas pandémie. Oči sa mu však rozžiarili pod zmrznutým obočím. Na pleciach mal americkú vlajku a onedlho mal na krku zlatú medailu.