Reprezentanti Spojených štátov amerických porazili Slovensko v úvodnom zápase olympiády

Soči, Rusko — Ak bolo Slovensko prvým testom tímu USA na najväčšej ľadovej ploche olympijského turnaja mužov v Soči, skončilo to.

Paul Stastny skóroval dvakrát a Phil Kessel mal tri body, keď Američania prevzali kontrolu nad zápasom, prenasledovali brankára a vo štvrtkovom úvodnom zápase rozsvietili skóre 7:1.

Prehra začala po góle Slovenska, ktorý nemal platiť.

Slovenský útočník Tomáš Tatar, hráč Detroitu Red Wings, dokázal zmazať manko 1:0 len 24 sekúnd v druhom polčase po útoku, ktorý si jednoznačne zaslúžil ofsajd. Ale namiesto toho, aby to Američanov omrzelo, zapálilo to v ich ofenzíve, ktorá v priebehu 1:05 dvakrát skórovala.

[Related: USA men’s hockey routs Slovakia 7-1 in Olympic opener]

Hviezda Chicaga Blackhawks Patrick Kane na úvodnú bránku prihral Ryanovi Keslerovi a Dustin Brown postavil clonu pred slovenským brankárom Jaroslavom Halákom.

Potom prišiel čas, aby zažiaril štvrtý rad. Do útoku sa po obrate slovenskej obrany presunul TJ Oshie, ktorý poslal prihrávku cez bránku na útočníka Maxa Paciorettyho. Halák sa pošmykol, ale odrazenú loptu dostal stredopoliar Paul Stastny, ktorý zariadil hokejový ekvivalent rohového kopu do odkrytej siete a viedol 3:1. Gól Stastného prišiel tesne 1:02 po góle Keslera a súboj pokračoval.

O necelých šesť minút strelil gól v dave pred slovenskou sieťou David Backes, ktorý prestrelil Haláka, čím ukončil americký zápas a upravil tak na 4:1. Stav bol 5:1, keď Stastny strelil svoj druhý gól v noci po prihrávke obrancu Kevina Shattenkirka.

[Related: Men’s hockey medal predictions]

Holiča zbombardovali. Ten odišiel na lavičku, keď do zápasu vstúpil slovenský posila Petr Budaj.

To je jedno. Útočník James van Riemsdyk si tip-in našiel spoluhráča z Toronta Maple Leafs Phila Kessela a zvýšil na 6:1 o 15:17 tretiny. Browns zvýšili na 7:1 o necelú minútu neskôr, po prihrávke od obrancu Johna Carlsona do slotu.

READ  Európska vodná federácia predlžuje dohodu o právach na majstrovstvá sveta vo vodnom športe | Správy

Slovenský tréner Vladimír Vojtek to po šiestich góloch za necelých 14 minút označil za azda najdlhší timeout v olympijskej histórii.

Príčinou tejto ofenzívnej porážky bol brankár Jonathan Quick, ktorý prvýkrát štartoval na olympijských hrách po tom, čo slúžil ako posila Ryana Millera na hrách vo Vancouveri v roku 2010. Jeho výber za štartéra nad Millerom bol kontroverzný, ale mimo jediného slovenského konta bol solídny. s 22 zákrokmi.

Tatarov gól po ofsajdovom odpískaní bol zlým kiksom, ktorý trafil Quicka na stranu rukavice. Quick sa však v ďalšej sérii spamätal a predviedol dva skvelé zákroky, aby Slováci rýchlo nepridali ďalší.

Američania otvorili skóre už v prvom polčase. Kessel vbehol do slovenského pásma, tieňoval obrancu Martina Marinčina. Prepustil prihrávku na Karlssona, ktorý nabil pištoľ a vystrelil neblokovanú strelu cez El Hallaqa na vedenie 1:0 v čase 14:27 z prvého.

[Related: Alex Ovechkin powers Russia to 5-2 win over Slovenia in Olympic opener]

Spojené štáty americké sa v sobotu stretnú s Ruskom v jednom z najočakávanejších zápasov predkola turnaja.