Talianka Brignoneová opäť získala zlato, Kanaďanka Grenierová skončila v obrovskom slalome šiesta

Mont-Tremblant, Que. – Federica Brignone vedela, že má šancu, keďže počasie sa v nedeľu v Mont-Tremblant zhoršilo.

Tridsaťtriročná Talianka čelila náročným podmienkam, keď sa v priebehu popoludnia nahromadili centimetre snehu, aby zaznamenala druhú zlatú medailu za sebou v obrovskom slalome Svetového pohára žien.

Po šiestom mieste v prvom kole zapísal Brignone najrýchlejšie preteky víkendu na druhom mieste s časom 1 minúty a 4,27 sekundy, čím sa dostal na vrchol pódia.

„Je to neuveriteľné, počas druhého kola som vyskúšala všetko,“ povedala Brignoneová, trojnásobná olympijská medailistka. „Mala som veľmi veľký rozdiel, ale v týchto podmienkach som vedela, že ak urobíte rozdiel, skutočne urobíte rozdiel.“

„Skúsil som všetko, išiel som do extrému, bol som odvážny a zmenil som sa – bolo to úžasné. Som emotívny, šťastný a naozaj hrdý.“

Brignoneová sa v sobotu stala najstaršou víťazkou obrovského slalomu v histórii Svetového pohára a v nedeľu finišovala s celkovým časom 2:11,95.

„Nikdy predtým som to nerobila. Dúfam, že si dnes večer nájdem nejaký čas na to, aby som si to uvedomila – obzvlášť takto je to naozaj výnimočné,“ povedala.

Striebro brala Švajčiarka Lara Gut-Bahramiová, ktorá vyhrala prvé dva preteky GS v tejto sezóne (2:12,28).

Dvojnásobnej zlatej olympijskej medailistke Mikaele Shiffrinovej z USA odopreli 91. víťazstvo vo Svetovom pohári, no druhý deň po sebe brala bronz (2:12,34). Svoj celkový náskok vo Svetovom pohári zvýšila so slovenskou korčuliarkou Petrou Vlhovou, ktorá v nedeľňajšej súťaži klesla na piate miesto po tom, čo zaznamenala najrýchlejší prvý úsek v pokojnejších podmienkach.

Počasie sa v zamračenom dni v Mont-Tremblant pohybovalo okolo 0°C, kým pred druhou etapou začalo snežiť.

Shiffrinová klesla z druhého na tretie miesto, ale bola spokojná s tým, ako lyžovala v podmienkach.

„Mám radšej, keď je slnečno,“ povedala s úsmevom. „Keď od začiatku cítite, že veci lietajú okolo vás… stavidlá vám vybuchnú do tváre a vy nič nevidíte, hovoríte si: Teraz musíte len bojovať a snažiť sa späť dole.“ Dobré korčuľovanie. Myslím, že som to urobil najlepšie, ako som mohol.“

READ  Gophers Trio bolo zaradené do zoznamu WJC v USA

Valerie Grenier, ktorá pochádza zo St. Isidore v štáte Ont., ale aj rodáčka z Mont-Tremblant, bola po jednom kole kvôli drahej chybe jedenásta, ale posunula sa na šieste miesto s treťou najlepšou druhou jazdou a skončila ako najrýchlejšia. Kanadský.

Povedala: „Sneh nebol až taký hrozný, bolo to horšie, pretože cez sneh fúkal vietor a my sme toho veľa nevideli. Bola tam jedna alebo dve brány, kde som nevidela ďalšiu.“

„Bola to trochu divoká jazda, išiel som dolu kopcom a povedal som si: ‚Ach, to je šialené,‘ ale bola to zábava.“

Dvadsaťsedemročná Grenier však cítila, že po sobotňajšom ôsmom mieste premrhala príležitosť.

„Moja chyba ma dnes ráno stála veľa, takže si myslím, že keby som sa tomu vyhla, bola by som bližšie (k pódiu),“ povedala. „Ale každý robí chyby, je to súčasť hry.“

Miestna obľúbenkyňa povedala, že je stále hrdá na to, že vystupuje pred svojimi blízkymi, a bola ohromená podporou davu počas celého víkendu.

Organizátori podujatia uviedli, že na dvojdňovom podujatí sa zúčastnilo viac ako 15 000 divákov.

„Je taký dobrý pocit vidieť každého, kto sem dnes a včera prišiel, nemôžem uveriť, koľko ľudí nás prišlo pozrieť,“ povedal Grenier. „Naozaj ťa to zahreje pri srdci.

„Takýto dav robí preteky zábavnými.“

Cassidy Gray z Panorámy v Britskej Kolumbii obsadil 24. miesto a skončil v top 30 v druhých pretekoch za sebou po tom, čo sa mu to nepodarilo od marca 2021.

„Je to pre mňa naozaj výnimočné,“ povedal Gray. „Toto mi dodáva veľa sebavedomia a viem, že dokážem viac. Teším sa na zvyšok sezóny.“

Justine Clement zo Stonehamu v Quebecu a Justine Lamontagne z Mont-Sainte-Anne v Quebecu nedokázali skončiť na 50. a 53. mieste. Sarah Bennett, tiež zo Stonehamu, a Brett Richardson z Canmore, Alta, neskončili.

READ  Orbánmi podporovaný futbalový klub spôsobuje na Slovensku rozruch | Šport | Novinky z nemeckého futbalu a najdôležitejšie medzinárodné športové správy | DW

Bolo to prvýkrát od roku 1983, čo Mont-Tremblant hostil podujatie Svetového pohára v alpských disciplínach.

Každý dostih v Tremblant ponúka finančnú odmenu 144 000 CHF (približne 220 000 USD) rozdeľovanú na zostupnej stupnici medzi 30 najlepších – pričom víťaz dostane 47 000 CHF.

Táto správa od The Canadian Press bola prvýkrát publikovaná 3. decembra 2023.