Slovenská lyžiarka Vlhová využíva frenetický finálový beh, aby porazila Shiffrinovú v daždivých nočných pretekoch Svetového pohára

Courchevel (Francúzsko) – Mikaela Shiffrin 2, Petra Vlhová 2.

Dve najlepšie slalomárky Svetového pohára pokračovali vo štvrtkovom súperení, pričom Vlhová využila zbesilú finálovú jazdu, aby predstihla Shiffrinovú v náročných podmienkach v nočných pretekoch ovplyvnených dažďom a hmlou.

Obaja v tejto sezóne vyhrali dva slalomové preteky. Shiffrinová, olympijská víťazka z roku 2014, vedie priebežné poradie s 330 bodmi. Vlhová, zlatá olympijská medailistka z roku 2022, zaostáva na druhom mieste o 50 bodov. Sezóna pozostáva z 11 slalomových pretekov.

Vo štvrtok Vlhová zaostávala za Američankou o 0,17 sekundy po úvodnom kole, ale v druhom kole zaznamenala najrýchlejší čas na vedenie pretekov.

Shiffrinová ako posledná štartujúca strácala na Vlhovú čas na každom medzičase a s náskokom 0,24 sa zaradila na poslednú priečku.

„Petra je proste skvelá slalomárka. Nie je možné ju zdolať, pokiaľ nie ste stopercentne pripravené. Dnes sa mi lyžovalo dobre,“ povedala Shiffrinová, ktorá sa po skončení lyžovania usmievala a Vlhovej zablahoželala s objatím.

„Samozrejme, nevidel som jej druhé kolo. Viem si však predstaviť, že to urobila dobre, ako keby mala to víťazstvo. S druhým miestom som spokojný a možno nie som úplne spokojný, samozrejme. Myslím, že som tieto podmienky zvládol lepšie ako v minulosti.“

Vlhová vyhrala svoj prvý slalom v sezóne a Shiffrinová vyhrala ďalšie dva vrátane Preteky sa konajú v novembri v Killingtone vo Vermonte.

Lena Doerrová sa vlani v januári stala najnovšou lyžiarkou, ktorá okrem Shiffrinovej či Vlhovej vyhrala slalom na Svetovom pohári. Vo štvrtok mal Nemec na prvom kontrolnom bode úvodného kola pred prejazdom bránou tretí najrýchlejší čas.

Výsledkom bolo 23. raz v histórii Svetového pohára žien, keď Shiffrinová a Vlhová skončili v slalome nerozhodne 1:2, pričom Američanka zvíťazila v 13 prípadoch.

„Je to naozaj dobré pre náš šport, pretože si myslím, že sa navzájom posúvame. Možno posunieme naše korčuľovanie na vyššiu úroveň,“ povedala Vlhová.

READ  🇸🇰 INFE Slovensko vyhlasuje prieskum INFE 2024

Pre Vlhovú to bolo 21. víťazstvo v slalome, čím získala štvrté miesto v zozname všetkých víťaziek. Len Shiffrin (55), Marlies Schild (35) a Frene Schneider (34) vyhrali viac slalomových pretekov.

Dominancia Shiffrinovej-Vlhovej v slalome sa premietla do konečného výsledku, keď zvyšok poľa skončil o viac ako dve sekundy mimo tempa. Rakúske korčuliarky Katarina Traub a Katharina Gallhuberová obsadili tretie a štvrté miesto a Shiffrinina americká kolegyňa Paula Moltzan sa po prvom kole prepadla zo štvrtého miesta na piate, 2,64 za Vlhovou.

„Cítim sa výborne, veľmi sebavedomo,“ povedala Vlhová. „V posledných pretekoch som tam bola vždy, ale niečo tomu chýbalo.“ Toto víťazstvo je naozaj dôležité. „Viem, že môžem byť rýchly a dnes som to ukázal.“

Vo štvrtok predtým Shiffrinová a Vlhová porušili podmienky na to, aby si pripravili ďalší duel o víťazstvo a nechali ihrisko viac ako sekundu za americkým náskokom.

„Áno, je to ťažké. Vidíte veľkú medzeru, a to preto, že už nie je veľmi kam ísť,“ povedal Čeferin o slabom povrchu na Stade E. Allais.

Shiffrinová, vychádzajúca zo vzácnej DNF Super-G v nedeľu v neďalekom Val d'IserePreteky otvoril a vyhol sa kritickým chybám na ťažkej trati, ktorú stanovil tréner Vlhovej Mauro Bini.

Slovenka, ktorá štartovala z druhého miesta, bola v troch zo štyroch sekcií rýchlejšia ako Shiffrinová, no na druhej urobila drahú chybu, keď na Američanku stratila 0,47.

„V lyžovaní som sa cítila veľmi dobre, ale bola to veľká výhoda štartovať z prvého miesta. Sú to veľmi ťažké podmienky,“ povedala Shiffrinová.

Shiffrinová rozšírila svoj náskok v celkovom poradí, teraz vedie Federicu Brignoneovú o 143 bodov. Talian, ktorý v nedeľu vyhral super-G, jazdí v slalome len zriedka a vypadol zo štvrtkových pretekov.

Najbližšími pretekmi Svetového pohára sú GS a slalom v rakúskom Linzi budúci štvrtok a piatok.

READ  Starostka Březová hovorí, že hranice so Slovenskom vnímam ako výhodu pre svoju dedinu