Rublev postupuje, aby porazil Rona vo finále Monte Carlo Masters

Monako – Andrey Rublev skončil vo finálovom sete 4:1, aby porazil Holgera Rohna 5:7, 6:2, 7:5 vo finále Masters v Monte Carle a získal tak prvý titul Masters v kariére.

Piaty nasadený Rus spečatil víťazstvo pri svojom druhom mečbale hlavičkou, chvíľu stál, aby skontroloval, či je v ňom lopta, a potom si na niekoľko okamihov ľahol na chrbát, aby si ten moment užil. Šiesty semeno Ron vyliezol cez sieť, aby sa postavil a zablahoželal mu.

„Neviem, čo mám povedať. Prehral som 4:1, 0:30, ušetril som si brejkbaly. Nejako sa mi to podarilo,“ povedal 25-ročný Rublev. „Hlboko vo vnútri som dúfal, že aspoň dostanem jednu šancu.“

Ron premeškal jedinečnú príležitosť získať druhý titul Masters po tom, čo vlani v novembri porazil Novaka Djokoviča v ohromujúcom návrate na Paris Masters.

Tentoraz to bolo naopak.

19-ročný Dán nechal hru utiecť a v 11. zápase sezóny stratil nervy, keď frustrovaný volejom strelil dve lopty.

„Tretí set som mal určite pod kontrolou… jednoducho som ho nedokázal vypnúť,“ povedal Ron. „Len sledujte, čo som urobil zle, čo môžem urobiť lepšie, a posuňte sa ďalej, pretože viete, najdôležitejším turnajom v antukovej sezóne je French Open.“

Dav sa mu posmieval, keď trafil lopty, a sarkasticky ich k tomu nabádal. Ron však dvakrát chyboval, keď dal súperovi šancu podávať na víťazstvo a Rublev si pripísal 14. titul v kariére.

Rublev prehral predchádzajúce dve finále Masters – v Monte Carle a Cincinnati v roku 2021 – ale zostal na mieste.

„Pamätám si, že na predchádzajúce finále som nebol mentálne pripravený, a keď som prehrával, nemyslel som už na žiadnu šancu vyhrať a psychicky som úplne upadol,“ povedal Rublev. „Dnes som si povedal: „No, ak dnes aspoň prehráte, verte až do konca. „

READ  Na obrázkoch: Športové spomienky kráľovnej

Ron vyzeral sviežo aj napriek tomu, že skončil v napätom semifinále proti Jannikovi Sinnerovi.

Ten si v šiestom geme prvého setu poradil s davom slizkým bekhendovým volejom a razantným forhendovým volejom prelomil Rublevovo podanie a vyhral 4:2.

Ron si v nasledujúcej hre zachránil štyri brejkbaly, ale Rublev využil svoju piatu príležitosť a stiahol späť na 4-3, keď Ron trafil dlhý forhend a potom podržal, aby zvýšil na 4-4.

Ron získal prvý set, keď Rublev zle odhadol úder, ktorý dopadol priamo na čiaru a zle načasoval svoj návrat, aby Ronovi poskytol brejkovací bod. Odniesol si to, keď bol Rublevov voľný forhend príliš dlhý.

Rublev brejkol Rona a udržal si veľké podanie na 2:0 v druhom sete. Rublevov agresívny štýl rozčúlil Rona, ktorý si potreboval zachrániť dva brejkbaly, kým držal tretí gem.

Rublev vyrazil dopredu a následné loptičky na podanie obsadili druhý set, pretože Ron sa dopustil 11 nevynútených chýb.

Po tom, čo sa Roone v treťom sete utiahol do vedenia 2:0, Rublev sa zdalo, že ho trápila skákajúca lopta na ihrisku. Ron si však v tesnom štvrtom zápase ušetril dva brejkbaly, aby si udržal vedenie 4:1.

Ron premenil hru na 0-30 neskoro v siedmom zápase, ale okamžite zavinil dvojitú chybu a Rublev zaburácal, keď sa vrátil na 4-3, keď sa hra začala otáčať späť v jeho prospech.

Ron povedal, že neskorý koniec mohol mať vplyv.

„Nemal som veľa času na zotavenie,“ povedal. „Dal som všetko. Viac som v sebe nemal. Robil som, čo som mohol, a bol som tak blízko.“