Francúzsko, Belgicko a Portugalsko prežili neskoré obavy, aby dosiahli Euro 2024

ParížFrancúzsko, Belgicko a Portugalsko klesli o svoje miesta na majstrovstvách Európy 2024, ale v piatok večer si udržali svoje víťazstvá o jeden gól, čím sa stali prvými tímami, ktoré sa kvalifikovali na budúcoročný turnaj.

Belgicko sa vo Viedni ujalo trojgólového vedenia a zvíťazilo 3:2 s desiatimi mužmi, čím si zabezpečilo prvé dve miesta v skupine F a kvalifikáciu do finále v Nemecku.

Francúzsko sa ujalo vedenia dvoma gólmi Kyliana Mbappeho v Amsterdame a zdolalo vyčerpané Holandsko 2:1.

Ako posledný strelil dva góly Cristiano Ronaldo, no aj Portugalsko zaváhalo s dvojgólovým náskokom, kým v Porte v desiatej skupine zdolalo Slovensko 3:2.

V Amsterdame napálil Mbappe razantnú loptu do siete po siedmich minútach, druhý gól potom pridal osem minút po začiatku druhého polčasu perfektnou strelou.

Bol to jeho 42. reprezentačný gól, čím prekonal francúzsku legendu Michela Platiniho a umiestnil ho na štvrtom mieste v zozname najlepších strelcov všetkých čias.

Quilindsche Hartmann odpovedal vo svojom holandskom debute, ale Mbappe takmer dosiahol hetrik, keď jeho neskorá strela trafila brvno.

Tréner Francúzska Didier Deschamps povedal: „Nesmieme to preháňať, ale musíme si veci vážiť a nepodceňovať ich.“

Dodal: „Kvalifikovať sa o dva zápasy do konca, so šiestimi víťazstvami, 13 strelenými gólmi a iba jedným inkasovaným gólom. Som veľmi hrdý na to, čo skupina dosiahla v duchu aj na ihrisku.“

„Dosiahli sme výsledok, ktorý sme chceli, a dosiahli sme náš cieľ.“

Grécko vyhralo v Dubline 2:0, vyradilo Írsko a odtiahlo Holandsko.

Giorgos Giakoumakis a Giorgos Masouras strelili góly v prvom polčase, aby sa majstri Európy z roku 2004 posunuli na tri body od Holandska.

Obe krajiny sa stretnú v pondelok v Aténach.

-Ronaldo dvojitý-

Neporazené Belgicko prežilo boje s Rakúskom vo Viedni.

Dodi Lukebakio, ktorý strelil svoje prvé dva reprezentačné góly, a kapitán Romelu Lukaku, ktorý strelil svoj deviaty gól v sezóne, viedli po 58 minútach Belgicka na 3:0.

READ  Svetový pohár: Petra Vlhová - výsledok slalomu vo Flachau

Konrad Laimer odpovedal strelou z diaľky. Keď sa počet hráčov Belgicka znížil na 10 po tom, čo Amadou Onana dostal druhú žltú kartu, Arthur Thiat sa šesť minút pred koncom zápasu dotkol lopty rukou vo vnútri pokutového územia.

Marcel Sabitzer premenil pokutový kop, aby v posledných minútach znepokojil Belgičanov.

Ale držali sa, aby si zabezpečili tretí postup na Euro. Posledná prehra červených diablov v kvalifikácii Európskeho pohára národov bola prehra 1:0 vo Walese v júni 2015.

Rakúsko zostáva sedem bodov za Švédskom, ktoré má ešte zápas v rukách.

Cristiano Ronaldo zvýšil svoje konto na 125 medzinárodných gólov, keďže Portugalci dosiahli v desiatej skupine sedem víťazstiev v siedmich zápasoch.

Majú 21 bodov, čo im zaručuje prvé dve miesta.

Gonçalo Ramos otvoril skóre pre Portugalsko. Potom Ronaldo premenil pokutový kop.

Odrazený zásah Davida Hanka dal Slovensku nádej – prvý gól, ktorý Portugalsko inkasovalo v kvalifikácii – ale Ronaldo rýchlo odhlavičkoval center Bruna Fernandesa. Strela Stanislava Lobotku z diaľky viedla k nervóznemu zakončeniu, ale Portugalsko sa udržalo.

Tréner Portugalska Roberto Martinez povedal: „Cristiano Ronaldo sa výborne baví, hrá veľa minút a strieľa za svoj klub veľa gólov.“

Dodal: „Má skvelé skúsenosti s národným tímom a je referenčným bodom pre mladých hráčov.“

Slovensko zostalo v skupine na druhom mieste, no prenasledovatelia sa ešte viac priblížili.

Tretie Luxembursko remizovalo 1:1 s Islandom a posunulo sa na rozdiel dvoch bodov od Slovenska, ktoré v pondelok navštívi vojvodstvo.

Bosna a Hercegovina zaostala o ďalšie dva body, keď porazila Lichtenštajnsko 2:0 vďaka gólom Ammara Rakhmanoviča a Miroslava Stefanoviča z prvého polčasu. –Francúzska tlačová agentúra