Ukrajinský národný tím sa rovná historicky najlepšiemu výkonu na zimných paralympijských hrách | Ďalšie športové správy

ZANGJIAKO (Čína): Niekoľko dní po tom, čo sa Ukrajinka Ľudmila Ľjačenková dozvedela, že jej dom v Charkove bol zbombardovaný, v piatok získala zlatú medailu v siedmy deň zimných paralympijských hier v Pekingu.
Jej úspech bol jedným zo šiestich pódiových umiestnení v dnešnom biatlone pre ukrajinský tím, ktorý je traumatizovaný ruskou inváziou do tejto východoeurópskej krajiny spred vyše dvoch týždňov.
„Túto medailu venujem Ukrajincom, armáde, ktorá nás chráni, a mojej rodine,“ povedal 28-ročný Ljačenko.
Pre Ukrajinu to bol piatkový zlatý hetrik – vo svojich súťažiach zrakovo postihnutých triumfovali aj Oleksandr Kazyk a Oksana Šiškovová.
Shyshková získala na hrách päť medailí – tri zlaté a dve strieborné v biatlone a v behu na lyžiach.
„Chceme chrániť česť našej krajiny,“ povedala.
„Možno práve to nás motivuje, aby sme sa počas pretekov sústredili a urobili všetko, čo môžeme. Možno je to tajomstvo.“
Organizácia Spojených národov odhaduje, že z Ukrajiny utieklo 2,5 milióna ľudí – väčšinou do susedného Poľska.
Napriek masívnej neistote a obavám o bezpečnosť a blaho svojich blízkych doma až do piatkového popoludnia vyrovnala ukrajinská reprezentácia svoje doterajšie účinkovanie na zimnej paralympiáde.
V celkovom počte medailí sú na druhom mieste po Číne s celkovým počtom 25 medailí vrátane deviatich rekordných zlatých.
Získanie 25 medailí a sedem zlatých v Turíne na hrách v roku 2006 bolo doteraz najúspešnejším výstupom na zimných paralympijských hrách.
Tímový veterán Vitalij Lukjanenko nedokázal tento týždeň získať už tretiu zlatú medailu a v piatok skončil druhý za Kazykom (25) v biatlone naslepo.
„V 44 rokoch je aj bronz zlato,“ vtipkoval.
Pre Kasíka bol úspech zdvihnutím sebavedomia a povedal, že poraziť legendárneho spoluhráča bolo pokorné.
„Vitalij je skvelý športovec a na každých paralympijských hrách je jedným z lídrov,“ povedal.
V Yanqingu boli tri rakúske sestry na stupňoch víťazov v obrovskom preteku zrakovo postihnutých žien v alpskom lyžovaní.
Veronica Aigner (19) vyhrala paralympijský titul pod vedením svojej sestry Elizabeth (23).
Bronz obsadila mladšia sestra Barbara (16).
„Sme tak šťastní, že sme so sestrami na pódiu. Je to šialené,“ povedala Veronika.
Ich brat Johannes (16) tiež získal na hrách štyri medaily, z toho dve zlaté. Traja súrodenci majú rovnakú vrodenú kataraktu ako ich matka.
V krasokorčuľovaní 26-ročná Číňanka Wu Zhongwei prekonala konkurenciu v bankovom slalome LL1 a 22-ročná Sun Qi vyhrala LL2 – pričom hostiteľská krajina si domov odniesla aj dve striebra a dva bronzy zo ženskej súťaže. A mužská kategória pre slabosť horných končatín.
V slalome žien v krasokorčuľovaní vyhrala Američanka Brianna Huckabeeová, v UL pretekoch mužov Francúz Maxime Montaigne.
V piatok večer, keď hrá Slovensko s Kanadou, je medzitým bronzový medailista na invalidnom vozíku v curlingu.
Dopravca Čína sa v sobotu stretne v zápase o zlato so Švédskom.