Svet juniorov: Bedard vytvoril 5 rekordov a Kanada porazila Slovensko v predĺžení

Joshua Clipperton, The Canadian Press

Zverejnené v pondelok 2. januára 2023 o 21:45 ET

Posledná aktualizácia v utorok 3. januára 2023 o 6:35 ET

Kanada sa kvalifikuje do semifinále majstrovstiev sveta juniorov v hokeji.

Connor Bedard skóroval na 5:17 predĺženia po obrovskom individuálnom úsilí, keď hostitelia turnaja v pondelok zdolali Slovensko 4:3.

Výnimočný 17-ročný mladík sa prepracoval cez troch slovenských hráčov a strelil svoj ôsmy gól na podujatí, ktorým odfúkol červenú strechu Scotiabank Centre.

Bedard tiež skóroval skoro pri prvom góle – čím vytvoril rekord v štyroch zápasoch – a pridal asistenciu na druhý gól Kanady a stanovil tak ďalšiu národnú značku.

Útok Kanaďanov sa ujali Dylan Guenther a Zach Ostapchuk, ktorí sa v stredu stretnú so Spojenými štátmi po tom, čo Američania v ďalšom štvrťfinále zdolali Nemecko 11:1.

Tomáš Milič zastavil 24 striel a strelil Kanadu víťazstvo.

Za Slovensko odpovedali dvoma gólmi Libor Nemec a za Slovensko Robert Baku, ktorý pred Adamom Gaganom predviedol 52 zákrokov.

Česká republika porazila Švajčiarsko 9:1, aby si v druhom semifinálovom zápase pripravila zápas so Švédskom, ktoré zdolalo Fínsko 3:2.

Keď Simon Nemec v závere tretej tretiny vyšiel z kabíny, aby preveril kanadského fenoména Bedarda, Shane Wright v predĺžení trafil brvno strelou mimo Gaganovu tribúnu.

Milic potom fantasticky zastavil Servaka Petrovského, aby udržal svoj tím nažive, kým Bedard pridá svoje meno do kanadskej svetovej juniorskej tradície.

Predpokladaná najlepšia voľba draftu NHL 2023 Bedard otvoril skóre len niečo málo po šiestich minútach prvej tretiny po úniku od slovenského obrancu Pavla Vontica, ktorý premenil puk na Logana Stankovena.

Hráč Dallasu Stars rýchlo našiel Bedarda, ktorý sa presunul z bekhendu na forhend, než prestrelil Gaganovu rukavicu, čím rozsvietil Scotiabank Center na svoj siedmy gól na turnaji.

READ  Bears' Ryan Pace explains how things stand with Allen Robinson

Tým sa Regina Pats z Western Hockey League posunula pred Erica Lindrosa na prvé miesto v kanadskom historickom rekorde s 34 bodmi v súťaži mužov do 20 rokov.

Produkt North Vancouver, Britská Kolumbia, tiež prekonal Jordana Eberleho v najväčšom počte gólov na majstrovstvách sveta juniorov od Kanaďana so 16.

Kanada sa ujala vedenia 2:0 po presilovej hre päť minút pred prestávkou, keď Bedard prihral Ousmanemu, ktorý zasa poslal cez padajúceho Guenthera svoj piaty gól.

Bedard, ktorý má teraz 34 bodov v 14 zápasoch Svetovej juniorskej ligy, vytvoril nový rekord v počte bodov Kanaďana na jednom turnaji s 21 a vlastní národnú značku s 13 asistenciami.

Prekonal Jaromíra Jágra a získal najviac bodov od hráča do 18 rokov.

Slováci zišli z ihriska a odpovedali vlastnou presilovou hrou, keď sa druhýkrát presadil Libor Nemec.

Kanada obnovila svoje dvojgólové vedenie o niečo viac ako tri minúty neskôr, keď Ostapchuk prestrelil Gagana v brejku 3 na 1 na svoj druhý gól.

Slovensko sa však vrátilo do prevahy, keď Petr Ribček preukázal veľkú trpezlivosť a zdolal dvoch Kanaďanov, ktorí sa vyšmykli z návalu a obkľúčili Miličovu sieť, aby Baku strelil svoj druhý gól.

Kanadský obranca Ethan Del Mastro trafil žrď na začiatku tretej tretiny predtým, ako sa Gagan snažil pokryť uvoľnenú loptu a udržať skóre na 3:2, než sa Zach Dean dostal blízko do úniku.

Kayden Banker následne strelil domácim ďalší gól do prestávky pre predturnajových hostí.

Milič potom úžasne zastavil pri súboji s Adamom Sikorom a uvoľnil vankúš predtým, ako kanadský obranca Tyson Hinds zablokoval následný pokus rukavicou.

Nemec však strelil svoj druhý gól v zápase o chvíľu neskôr, keď na Miličovom prahu zostávalo necelých deväť minút po páde ľadu.

READ  Bianca Andreescu bola pre zranenie nútená odísť z finále otvoreného turnaja v Miami

Brankár následne pustil rukavicu a uprel veľkú príležitosť Martinovi Misiakovi.

Veľkú šancu dostať Kanadu do vedenia mal v závere tretej tretiny Bedard, no jeho strelu zblízka zblokoval Vontek.

Kanada, ktorá rozdrvila Slovensko 11:1 na pandémiou odložených majstrovstvách sveta juniorov v auguste a 6:1 v prípravnej hre pred turnajom, má teraz na konte 16 víťazstiev v 17 historických stretnutiach, pričom jedinou chybou je nerozhodný výsledok 0:0. 1999.

Eberle si nakláňa klobúk

Útočník Seattlu Kraken zablahoželal Bedardovi k jeho prechodu na kanadskú bodovaciu listinu vo vopred nahranej správe.

„Ste neuveriteľný hráč, ktorý sa dá sledovať,“ povedal Eberle, turnajový šampión z roku 2009, vo videu zverejnenom na oficiálnom účte Hockey Canada na Twitteri. „Sledoval som tvoju kariéru, odkedy si bol draftovaný v mojom rodnom meste a hral si za Pats.