Španielsko strieľa sedem gólov, Chorvátsko päť a Portugalsko porazilo Slovensko

Lamine Yamal rozžiaril chmúru nad španielskym futbalom, keď sa stal najmladším hráčom a najlepším strelcom krajiny, keď La Roja v piatok porazila Gruzínsko 7:1, čím sa ich kvalifikačná kampaň na Euro 2024 vrátila do správnych koľají.

V noci plnej gólov Škótsko porazilo Cyprus 3:0 a Chorvátsko strelilo päť gólov Lotyšsku, zatiaľ čo Portugalsko sa snažilo o niečo viac a Bruno Fernandes strelil víťazný gól pri výhre 1:0 na Slovensku.

Prípravy na zápas so Španielskom narušila prebiehajúca sága o prezidentovi FA Luisovi Rubialesovi a jeho bozku na pery so stredopoliarom žien Jennifer Hermoso po minulomesačnom víťazstve Španielska na majstrovstvách sveta nad Anglickom v Sydney.

Španielska prokuratúra v piatok oznámila, že podala žalobu na Rubialesa pre obvinenia zo sexuálneho napadnutia a nátlaku.

Nálada Španielska sa v kvalifikácii ME nezlepšila ani po prehre so Škótskom v jeho druhom zápase, vďaka čomu zostalo v A-skupine na štvrtom mieste.

Posunuli sa však na druhé miesto suverénnym víťazstvom v Tbilisi, inšpirovaným hetrikom Alvara Moratu – hoci hetrik útočníka Atletica Madrid obsadil druhé miesto po impozantnom debute Yamala za jeho krajinu vo veku 16 rokov a 57 dní.

Tínedžer Barcelony odišiel z lavičky spolu s Necom Williamsom po 43 minútach, aby nahradil Marca Asensia a Daniho Olma, ktorí utrpeli údery, pričom Španielsko viedlo 4:0.

Yamal ukončil zápas smrteľným spôsobom v 74. minúte a dostal Španielsko do vedenia 7:1 po tom, čo ho perfektnou strelou prekonal Williams.

„Som samozrejme spokojný so svojím debutom a mojím gólom,“ povedal Yamal pre španielsku televíziu Teleporte.

„Je to sen. Teraz žijem vo sne.“

V 22. minúte sa ujal vedenia Morata, následne si v 22. minúte pridal vlastný gól Solomon Kverkevilya.

Tretí gól strelil Olmo proti brankárovi Valencie Giorgimu Mamardashvilimu v 38. minúte, štvrtý gól pridal Morata po nádhernej výmene s Ruizom.

READ  Slovenský spevák potreboval „odvykačku“: Spravil som zo seba úplnú hlúposť!

Španielsko bolo nútené pred polčasom zmeniť svojich krídelníkov a Yamal vďačne využil príležitosť zapísať sa do histórie.

Hráč Watfordu Giorgi Chakvetadze znížil náskok Gruzínska skôr, ako Morata skompletizoval hetrik a Williams a Yamal skompletizovali hetrik.

Španielsko, ktoré sa v utorok v Granade stretne s Cyprom, zostáva deväť bodov za Škótskom, ktoré odohralo ešte dva zápasy.

Škóti dosiahli päť víťazstiev z piatich, pričom Scott McTominay, Ryan Porteous a John McGinn skórovali počas prvej polhodiny v Larnake.

Zverenci Steva Clarkea by si mohli zabezpečiť miesto v budúcoročnom Nemecku do troch zápasov, ak Nórsko a Gruzínsko v utorok v Osle remizujú.

„Vieme, že sme blízko, ale ešte tam nie sme,“ povedal McGinn.

„Musíme byť zodpovední, zachovať si zrelosť. Sme nadšení, o tom niet pochýb. Dnes večer je to veľké víťazstvo, päť víťazstiev z piatich.“

„Iba naša malá krajina môže veci odtiaľto pokaziť, takže musíme zostať pokojní.“

Fernandes dosiahol piate víťazstvo Portugalska v kvalifikácii za sebou, keď svojím gólom prispel k výhre 1:0 nad Slovenskom v Bratislave.

Zverenci trénera Roberta Martineza v desiatej skupine neinkasovali ani jeden gól, nastrieľali 15 gólov a po premiérovej prehre majú pred druhým konkurentom päťbodový náskok.

Cristiano Ronaldo, ktorý vo veku 38 rokov odohral svoj 201. zápas za Portugalsko, strelil v roku 2005 proti Slovensku gól v kvalifikácii MS, jeden z rekordných 850 gólov v kariére, no viac sa mu už nepodarilo pridať v r. túto sezónu. Príležitosť.

V 43. minúte Fernandes poslal Portugalsko z tesného uhla do vzdialenejšieho rohu na svoj tretí gól v kvalifikácii.

Majster ME 2016 bude v pondelok vo svojom ďalšom kvalifikačnom zápase hostiť Luxembursko, Slovensko bude hostiť Lichtenštajnsko.

Luxembursko dosiahlo vzácne víťazstvo, keď porazilo Island 3:1, zatiaľ čo Lichtenštajnsko prehralo s Bosnou a Hercegovinou 2:1.

READ  Súhrn aktualít: Významné advokátske kancelárie na Slovensku

Bruno Petkovic skóroval dvakrát a ďalší pripravil pre Luku Ivanoška v prvom polčase, aby dostal Chorvátsko v zápase proti Lotyšsku.

Víťazstvo 5:0 zavŕšili gólmi v druhom polčase Andrej Kramarič a Mario Pasalič.

Chorvátsko je v D-skupine na druhom mieste, tri body za Tureckom, ktoré remizovalo 1:1 s Arménskom, ktoré si v pondelok zahrá s Chorvátskom.