Petra Vlhová vyhrala ženský slalom na olympijských hrách v Pekingu a dala Slovensku prvú zlatú medailu v alpskom lyžovaní

PEKING – Petra Vlhová pridala do zoznamu svojich úspechov zlatú olympijskú medailu, keď v stredu vyhrala ženský slalom na olympijských hrách v Pekingu.

Pre Slovensko to bola prvá olympijská medaila v alpskom lyžovaní a pomohla Vlhovej vyrovnať pondelňajší slabý výkon v obrovskom slalome.

Jej najväčšia súperka, dvojnásobná olympijská víťazka Mikaela Shiffrinová, vypadla už v prvom kole týchto pretekov a Američanka opäť nedokončila svoje stredajšie úvodné kolo.

Vlhová, ktorá už získala titul Svetového pohára v slalome, skončila v obrovskom slalome nečakane 14. a vyzerala byť pripravená na ďalšie sklamanie, keď prvý slalom na ľadovcovej dráhe absolvovala na ôsmom mieste so stratou 0,72 sekundy za lídrami. .

Ale minulosezónna majsterka Svetového pohára uspela v kvalifikácii v druhom kole, ktorú stanovil jej tréner Mauro Bini. Preteky dokončila s celkovým časom 1 minúta a 44,98 s.

„Úprimne povedané, bolo pre mňa naozaj ťažké byť pokojná a sústrediť sa na korčuľovanie,“ povedala Vlhová. „Z môjho tímu som však mal veľa sily. Verili mi, verili mi a opakovali mi: Si veľmi silný.“ Len nekorčuľovať. Bavte sa a sústreďte sa na korčuľovanie, na nič iné.“ Toto mi vždy medzi kolami opakovali.

„Dal som do toho všetko a nakoniec som sa stal olympijským víťazom.“

26-ročná Vlhová rýchlo objala svojich tímových kolegov a trénera po tom, čo prešla cieľom na štvrtom mieste.

„Nechala svoje srdce na kurze. O to som ju požiadala,“ povedala Penny. „Po prvom kole už nebolo čo stratiť, musela byť odvážna a odvážna.

„Povedal som jej: ‚Chcem vidieť na tom kopci odvážneho človeka s veľkým srdcom.“ A ja som to urobil. Neuveriteľné.

30-ročná Dor sa rozplakala, keď si uvedomila, že jej ušla prvá veľká majstrovská medaila.

Rakúšanka Catharina Liensbergerová bola v nohách o 0,08 pomalšia ako Vlhová. Po minuloročnom zisku titulu Svetového pohára a majstrovstiev sveta v slalome sa zdalo, že je na ceste k ovládnutiu súťaže, no v tejto sezóne ju trápila choroba a v decembri sa nakazila koronavírusom.

READ  Wolves organizujú žrebovanie NHL v priesmyku Wild Horse v Gila River Resort

„Nebol som si istý, či to po všetkých tých ťažkých situáciách zvládnem,“ povedal Liensberger. „Nebol som na 100 %, takže to bola pre mňa veľmi ťažká sezóna.

„Takže som nevedel, či to naozaj dokážem ukázať, ale dnes som do toho dal všetko a po prvom kole som chcel korčuľovať tak rýchlo, ako som len mohol a z celého srdca a dať tomu 100 percent.“

Švajčiarka Wendy Holdenerová zaostala za Vlhovou o 0,12 a pridala k striebornej medaile, ktorú vybojovala v slalome na hrách v Pjongčangu 2018, bronz.

Sarah Hector vyzerala, že bude pokračovať vo svojom ohromujúcom vzostupe ziskom druhej zlatej medaily v priebehu troch dní, ale olympijská víťazka v obrovskom slalome spadla s cieľovou čiarou na dohľad a takmer pol sekundy za Vlhovou.

„Šport je šport a stať sa môže čokoľvek,“ povedal Hector. „Teraz je to určite trochu horkosladké, ale som veľmi spokojný s tým, ako som zaútočil a vydal zo seba to najlepšie.“