Olympijský víťaz Hector porazil Shiffrinovú v rušnom zápase GS na Slovensku. Vlhová nemá sezónu pre zranenie

JASNÁ, Slovensko (AP) – V pretekoch zatienených sezónnym zranením kolena domácej obľúbenkyne Petry Vlhovej po nehode ovládla olympijská víťazka Sarah Hectorová v sobotu obrovský slalom žien Svetového pohára a pripísala si svoje prvé víťazstvo v skoro dva roky.

Hector zaznamenal najrýchlejší čas v oboch jazdách, pred americkou hviezdou Mikaelou Shiffrinovou o 1,52 s. Na treťom mieste zaostala Novozélanďanka Alice Robinsonová o 2,71 bodu.

Bolo to najväčšie víťazstvo v kategórii GS žien za posledných 20 rokov, odkedy švédska skvelá Anya Parssonová v pretekoch v Nemecku porazila druhú Tinu Mies zo Slovinska o 1,98.

Preteká pred 10 000 fanúšikmi neďaleko svojho rodného tatranského mesta Vlhovej Hneď v prvom kole spadla a skĺzla do ochrannej siete Z kopca ho previezli na saniach.

Vlhová, Shiffrinovej hlavná rivalka v slalome, si roztrhla väzy v pravom kolene, uviedol jej tím.

Svojím typickým spôsobom „všetko alebo nič“ pretekala Hector po trati v dvoch takmer bezchybných jazdách.

„Je to úplne úžasné. Sneh bol perfektné, úžasné preteky. Dnes ráno som bola nervózna, bolo to „V poslednom čase som veľa premýšľala, ale dnes to bolo šialené,“ povedala pred ziskom zlatej olympijskej medaily v Pekingu.

Hectorová si vo svojej poslednej jazde udržala náskok jednej sekundy pred Shiffrinovou a túto výhodu rozšírila takmer na každom kontrolnom bode.

V rozhovore v cieli bezprostredne po pretekoch oslovil Hector viacerých slovenských fanúšikov.

„Je úžasné, že zostali. Je mi Petry tak ľúto, ale ste skvelý dav,“ povedal Hector.

Shiffrinová víťazku pochválila a označila ju za „dnes nedotknuteľnú.“

„Bolo zábavné sledovať, ako lyžuje. Musíte urobiť krok späť a povedať: 'Wow, to je krásne na pohľad',“ povedala Američanka a dodala: „(Ja) som zlyžoval ten kopec najlepšie, ako som vedel. .“

Šmykľavý zľadovatený povrch v kombinácii s nezvyčajne otočnou zostavou brán na trati Lukova 2 spôsobili v úvodnom kole problémy viacerým pretekárom.

READ  Súhrn správ: Mladý, talentovaný a držiteľ historických medailí za Slovensko

Federica Brignone, ktorá viedla nadchádzajúce poradie GS, otvorila preteky, ale po štvrtej bráne sa pošmykla a spadla. Taliansky korčuliar sa nezranil.

Lara Gut-Behrami skončila so 4,49 s na šiestom mieste a posunula sa na čelo poradia disciplíny s náskokom 25 bodov pred Brignoneovou. Shiffrinová figuruje na treťom mieste, 56 bodov za švajčiarskou líderkou.

Pred pretekmi boli Vlhová a Brignone v celkovom poradí na druhom mieste s jazdou Shiffrinovou. Američanka má za cieľ vyrovnať ženský rekord so šiestimi titulmi majstra sveta.

„Myslím si, že s týmto typom povrchu sa musíte cítiť stopercentne istí,“ povedala Shiffrinová a dodala, že aj malá chyba „zaberie veľa času.“

Shiffrinová opísala trať nastavenú v prvom kole ako „veľmi kľukatú“ a uznala Hectorovu takmer bezchybnú jazdu.

„Očividne odviedla skvelú prácu v prvom kole. Cítila som sa celkom dobre,“ povedala Shiffrinová.

Rozdiely v konečnom poradí boli pozoruhodné, chorvátska korčuliarka Zrenka Ljotic obsadila štvrté miesto s veľkým rozdielom 4,33 s. Dokončenie siedmich sekúnd z tempa bolo stále dosť dobré na umiestnenie v top 20.

Nedeľný slalom uzatvára pretekársky víkend na Slovensku.