OH 2022: Slovensko vyradilo USA z hokeja

PEKING – V roku 2022 už žiadne zázraky.

Mužská hokejová reprezentácia USA vzdala vo štvrťfinálovom zápase proti Slovensku vyrovnávajúci gól do konca 43,7 sekundy, potom padla na štvrtý rozstrel a prehrala 3:2. Olympijské hry tímu USA sa skončili a uzavreli turné, ktoré sa zmenilo z prekvapivého na povzbudzujúce.

Tím USA, ktorý bol nútený postaviť tím zložený z bývalých profesionálnych a okrajových hráčov, hral oveľa lepšie, než sa očakávalo, a vo štvrťfinále proti Slovensku získal najvyššie miesto. Po 59 minútach a 16 sekundách sa zdalo, že Spojené štáty smerujú k šanci zahrať si o medailu.

Potom však Slovensko stiahlo brankára a začalo celoplošný útok na obranu tímu USA. Napokon sa pri strele pošmykol aj Slovák Marek Hřevik. Oba tímy vyrovnali v predĺžení, následne si prvé tri strely v rozstrele vymenili nevyužité príležitosti. Slovák Petr Cilarek prepálil štvrtú strelu cez brankára Straussa Manna a Spojené štáty až do jeho záverečnej strely nedokázali dorovnať gól.

Oba tímy boli v útoku pomerne vyrovnané, USA mali 35 striel na bránu oproti 37 slovenským. Rozhodujúci rozdiel však prišiel v presilovej hre: Spojené štáty mali presilovú výhodu 6:38 a strelili presne tie góly. V tomto období nula gólov.

Spojené štáty americké viedli v polovici druhého polčasu 2:1 Sam Hentges K streleckému gólu prispeli asistencie Nathana Smitha a Nicka Burbickesa. Toto vedenie si udržalo až do posledných sekúnd regulácie…bolo by to zároveň poslednýkrát, čo by USA strelili loptu do siete. V tretej tretine vyslal Matty Benners z tímu USA jednu strelu mimo žrde a USA premrhali 1:23 z prevahy piatich proti trom.

Slovensko teraz postupuje do semifinále a Spojené štáty sa vracajú domov, aby uvažovali, čo to mohlo byť.

Americký útočník Noah Kitts (27) reaguje po tom, čo Slovák Marek Hřevik (27) oslavuje vyrovnanie z tretej tretiny so spoluhráčom Petrom Cihlárikom (34) počas ich olympijského štvrťfinálového zápasu na Národnom krytom štadióne 16. februára 2022 v čínskom Pekingu.  (Bruce Bennett/Getty Images)

Americký útočník Noah Kitts (27) reaguje po tom, čo Slovák Marek Hřevik (27) oslavuje vyrovnanie z tretej tretiny so spoluhráčom Petrom Cihlárikom (34) počas ich olympijského štvrťfinálového zápasu na Národnom krytom štadióne 16. februára 2022 v čínskom Pekingu. (Bruce Bennett/Getty Images) (Bruce Bennett cez Getty Images)