Lotyšsko prežíva s veľkým víťazstvom

Minulosť sa nedá zmeniť, stačí pracovať v prítomnosti a dúfať, že nastaví lepšiu budúcnosť. A dnes večer Lotyšsko urobilo, čo bolo potrebné, aby si udržalo svoje kvalifikačné sny nažive, keď porazilo Kazachstan 7:0 a posunulo sa do baráže s Kanadou o tretie miesto v tabuľke B-skupiny s 11 bodmi. Bolo to ich štvrté víťazstvo v rade po dvoch prehrách.

Arturs Silovs, ktorý doteraz nastúpil v každom zápase za Lotyšsko, zastavil pri prvom shutoute seniorskej kariéry 16 striel. Lotyšsko vyslalo 34 striel na tandem Andrej Šutov (prvý a druhý polčas) a Nikita Boyarkin (tretí polčas).

Rodrigo Apuls zaznamenal dva góly a asistenciu, zatiaľ čo Caspars Dugavins (jeden gól, dve asistencie) a Rudolfs Balcherz (tri asistencie) prispeli k veľkému víťazstvu.

Bolo to najnestabilnejšie víťazstvo Lotyšska od 6. mája 1997, keď porazilo Nemecko 8:0.

Prehra po predkole vyradila z presilovky Kazachov, ktorí majú štyri body, no Lotyši majú ešte čo robiť a v čo dúfať. Čaká ich jeden zápas, v utorok proti neporazenému Švajčiarsku. Jediným tímom, ktorý môže Lotyšsko dostať z vyraďovacej fázy, je Slovensko, no čakajú ho ešte dva zápasy proti potenciálne poraziteľným súperom Slovinsku a Nórsku.

Ak Lotyšsko prehrá so Švajčiarskom a Slováci získajú posledné dva body, oba tímy budú mať po 11 bodov. Slovensko však na turnaji zdolalo Lotyšsko 2:1, a tak postúpilo do štvrťfinále na úkor Lotyšska. Lotyšsko preto musí zo svojho posledného zápasu brať body (ťažká požiadavka, ale je to možné) alebo dúfať, že Slovensko stratí bod z jedného z posledných dvoch zápasov (možné, ale nepravdepodobné).

„Vedeli sme, aký dôležitý je tento zápas,“ priznal lotyšský útočník Toms Anderson. „Museli sme vyhrať, aby sme mali šancu dostať sa do štvrťfinále, takže to bol náš hlavný cieľ. Nemohli sme ich podceniť. Potrebovali sme dobrý štart, a to sa nám podarilo. Pokiaľ vyhrávame, som šťastný.“ To sú už štyri v rade. Bez ohľadu na to, ako hráme, dokázali sme vyhrať, takže to je najdôležitejšie. Chceli sme urobiť radosť našim fanúšikom. Prvýkrát sme v závere neboli nervózni, bol to pre nás dobrý zápas.“

READ  Abstrakt, vytvoril NGVA Europe - Pamätajte na Černobyľ - EURACTIV.com

„Nízka energia od nás,“ povedal Tamerlan Getamirov z Kazachstanu. „Nemám čo povedať. Toto bol náš najhorší zápas na turnaji. Musíme vyjsť väčší a lepší. Zajtra si musíme oddýchnuť a potom si tento zápas vynahradiť. Pretože ako som povedal, toto bolo naša najhoršia hra. Je to neprijateľné a musíme byť lepší.“

Dnešný zápas sa začal váhavo, ale silové cvičenia rozkorčuľovali. Ale bol to Sieloff, kto skutočne prevzal kruh s hrou, ktorá bola čiastočne obranou a čiastočne útokom. V silovom zápase v Lotyšsku kazašský útočník Arkady Shestakov ukradol puk Janice Jackovej a rozbil ľad. Silovs zastavil jeho prienik a puk smeroval priamo k Martinsovi Dzierkalsovi, ktorý roztrhol ľad v opačnom smere. Vnútri kazašskej modrej čiary pustil puk Rihardsovi Bukartsovi a za stavu 15:39 trafil posledným gólom vedenie 1:0. Silovs si pripísal druhú asistenciu v zápase.

O necelé dve minúty už Lotyšsko zvýšilo na 2:0, keď strelu Kristapsa Zelleho zblokoval Oscars Patna na 17:19, čím poslal lotyšské publikum do záchvatov radosti.

Lotyšsko zvýšilo na 3:0 už po 73 sekundách druhého polčasu nepárnym zápasom. Dzierkals tvrdo narazil do siete, zatiaľ čo ho prenasledoval Danil Butenko. Kým stihol vystreliť, Butenko trafil Dziercalsa a vkĺzol do brány. Sieť vyviazla a keď sa zosunula na koniec mantinelov, puk prešiel za bránkovú čiaru. Rozhodcovia použili video recenziu, aby usúdili, že to bol dobrý gól. Potom tréner Kazachstanu Jalim Mampitaliev napadol hru kvôli zásahu brankára a po ďalšom rýchlom pohľade sa rozhodcovia držali svojho prvého rozhodnutia, povolili gól a dali Kazachstanu druhú lavičku na odloženie zápasu.

Kazachovia vyzerali prinajlepšom organizovane a mali problém posúvať puk. Lotyšsko hralo sebavedomo a v čase 9:05 zvýšilo skóre, keď Daugavins z voleja strelil Apollosa do vedenia. Abols sa otočil a upratal puk. Potom, keď do druhého zostávalo 5,5 sekundy, zvýšili svoj náskok, keď Mix Endras vyšvihol strelu Bouckaerta dopredu.

READ  Pokutový kop Ethan Galbraith udelil víťazstvo Severného Írska do 21 rokov nad Slovenskom

Nočnú štatistiku pridal Dugavins gólom na 9:50 tretiny, pričom čerešničkou prevzal prihrávku od Rudolfsa a strelu zblízka zakopal na 6:0. Abols sa presadili o sedem minút neskôr v presilovej hre.