Kazachstan sa dostal do finále Pohára BJK, zvíťazilo aj Francúzsko a Spojené štáty americké

15. apríla (TASR) – Kazachstan sa druhýkrát kvalifikoval do finále Pohára Billie Jean Kingovej po tom, čo v sobotu v kvalifikácii zdolal Poľsko 3:1 a neskôr sa k nemu pridali aj Spojené štáty, čo viedlo k akčnému záveru. Rakúsko.

Francúzsko sa tiež dostalo do finále po tom, čo prekonalo Britániu, ktorá vlani postúpila do semifinále. Taliansko muselo odraziť neskutočný útok Slovenska, aby naň vytvorilo tlak.

Wimbledonská šampiónka Elena Rybakina pomohla v piatok Kazachstanu k vedeniu 2:0 a svetová sedmička nemala problém poraziť Magdu Linetteovú 6:4 6:2 a v kazašskom hlavnom meste Astana dostala svoj tím do vedenia 3:0.

Kvalifikácia najlepších z piatich zahŕňala v piatok dve dvojhry a v prípade potreby maximálne dve obrátené dvojhry plus jednu dvojhru v sobotu.

Poľsko bez svetovej jednotky Igy Switek sa napokon dostalo na palubovku, keďže Wironika Valkowska a Alicja Rosolska vyhrali mŕtvy štvorhru.

Spojené štáty, ktoré vyhrali viac titulov ako ktorákoľvek iná krajina v súťaži s 18, išli do soboty s náskokom 2:0 po tom, čo mladica Coco Gauff porazila Juliu Graberovú 6:1, 6:3 a Jessica Pegula skončila 6:0 7,5. Porazte Snju Krause.

Pegula v nedeľu porazil Grabera 6-1 6-3 a spečatil tak nerozhodný výsledok.

V Coventry prehrala Británia v piatok dva tesné zápasy, potom šampiónka WTA Finals Caroline Garciaová ukončila výzvu domáceho tímu porážkou Harriet Dartovej 6-1, 6-7(10) 6-1 a v sobotu sa ujala vedenia 3-0.

Po jednostrannom úvodnom sete, ktorý netrval ani pol hodiny, Dart povzbudilo domáce publikum v ringu a vtrhlo do tajbrejku druhého setu, kde si na ceste k vyrovnaniu zápasu ušetrila dva mečbaly.

Napätý druhý set však zavážil pre Darta, ktorému v treťom došla para, keď svetová päťka Garciaová dokráčala k víťazstvu 6-1 6-7 6-1.

„Bol to skvelý zápas, skvelý boj,“ povedal Garcia, ktorý v piatok porazil Katie Boulterovú viac ako tri hodiny.

READ  Sarah Sorribes viedla tretí zápas proti Slovensku na Billie Jean King Cup - CVBJ

Taliansko viedlo po piatkovom zápase v Bratislave 2:0 vďaka víťazstvám Camily Giorgiovej a Martiny Trevisanovej, no v sobotu zmenilo zostavu vo dvojhre a takmer zaostalo.

Ana Karolína Schmiedlová udržala nerozhodný výsledok výhrou nad Jasmine Paoliniovou, kým Viktoria Hrnčáková porazila Elisabettu Cocciarettovú a vytvorila napäté rozhodnutie vo štvorhre.

Slovensko sa však prepadlo o kúsok ďalej, keď Cochiarito a Martina Trevisan zdolali Honchakovú a Teresu Mihálikovú 6-4 4-6 7-5.

Ukrajina po piatkovom útoku zaostávala za Českom 2:0, ale Marta Kosťuková znížila manko na polovicu, keď v sobotu zdolala bývalú šampiónku French Open Barboru Krejkovú 3:6 6:1 6:4.

Bývalá vicemajsterka French Open Markéta Vondroušová však spečatila stretnutie s Českom víťazstvom 6:3 6:4 nad Katarínou Zavatskou.

Nemecko si zaistilo svoje miesto vo finále víťazstvom 3:1 nad Brazíliou po tom, čo si to v piatok rozdali.

Julie Niemeyer dostala Nemky dopredu víťazstvom 7-6 (3) 3-6 6-2 nad Brazílčankou Beatriz Haddad-Maiaovou, kým Anna-Lina Friedsamová rozdrvila Lauru Pegosiovú.

Španielsko Mexiko nikdy netrápilo, keďže v sobotu v Marbelle viedlo 3:0 a víťazný bod si vyslúžila Nuria Barrezas Diaz výhrou nad Marcelou Zachariasovou.

Dva z deviatich kvalifikačných zápasov sú stále nerozhodnuté, Slovinsko remizuje proti Rumunsku 2:2. Rozhodovanie o štvorhre bolo prerušené v polovici prvého setu pre zlé počasie a organizátori plánujú súťaž obnoviť v nedeľu.

Leila Fernandez sa vrátila, aby porazila Ysaline Bonaventureovú 4-6 7-5 6-2 a poskytla Kanade náskok 2-1 nad Belgickom, aby porazila domáce publikum vo Vancouveri.

Finálová súťaž, ktorá zahŕňa 12 tímov, sa bude konať budúci rok v novembri, keď sa Švajčiarsko, ktoré bolo vyňaté z finále spolu s druhou Austráliou, pokúsi udržať si titul.

Deväť víťazných tímov v play off postupuje s jednou „divokou kartou“.