Juraj Slavkovski vedie Slovensko k prvej olympijskej medaile v hokeji

Prvýkrát od vzniku samostatnej krajiny v roku 1993 Slovensko získalo olympijskú medailu v hokeji. Slováci zdolali v sobotňajšom dopoludňajšom súboji mužov o bronz Švédsko, keď zdolali Švédov 4:0.

Slovenská senzácia Juraj Slavkovský Vo vynikajúcom výkone na olympijských hrách pokračoval ziskom bronzovej medaily, keď strelil dva góly v súťaži, aby pomohol svojej krajine k víťazstvu. Sedem bodov (všetky góly) 17-ročného mladíka vyrovnalo olympijský rekord v počte bodov na jednom turnaji hráča do 18 rokov. Eddie Olczyk, ktorý nazval hru pre NBC, dosiahol rovnaký čin v roku 1984.

„Veríme mu,“ povedal po zápase tréner Slovenska Craig Ramsay. „Pred týmto turnajom sme si mysleli: Dokáže streliť gól?“ „Urobil to v zhone.“

„Bol to skvelý výkon.“

Prvý polčas bol pre obe mužstvá prevažne pokojný. Ani jeden z tímov nedokázal nájsť sieť a príležitostí na skórovanie bolo málo. Slováci dokázali väčšinu úvodného zápasu dusiť švédsku defenzívu, no nedokázali využiť ani obmedzené možnosti, ktoré sa im naskytovali v útočnom pásme.

To sa zmenilo na začiatku druhého polčasu, keď Slavkovski skóroval – a zároveň vyhral – strelou, ktorá zasiahla nohu švédskeho obrancu a mierila mimo. Lars Johansson. A v strednej časti o 12:47 hod. Samuel Takáč Vlastným gólom zdvojnásobil náskok Slovenska.

Pozrieť viac: V zápase o bronz otvára skóre Juraj Slavkovski

Napriek tomu, že v záverečnom kádri zaostávali o dva góly, Švédsko vyzeralo pri pokuse o vyrovnanie skóre úplne bez života. Obrana Slovenska bola počas celého zápasu skúpa na slovo a kým sa Švédi spamätali, prehrávali v záverečných minútach zápasu 4:0 po Slavkovskom resp. Pavol Regenda Obaja zakopali prázdne siete, aby spečatili víťazstvo.

Slovensko sa ukázalo ako jeden z veľkých príbehov v mužskom turnaji. Od Slovákov sa nečakalo, že budú bojovať o medailu, mnohí ich považovali za jeden zo slabších tímov na hrách. Smoliarsky tím však po prehraných prvých dvoch zápasoch prešiel na sériu troch víťazstiev a nedokázal sa objaviť v hre o zlatú medailu.

READ  "Je to skvelý deň pre Slovensko," hovorí Juraj Slafkovský, najlepší výber Montrealu.

Slováci síce zlato nezískali, no práve takýto príbeh môže zmeniť celú krajinu na šport. Pre hokej na Slovensku je to nepochybne obrovská výhra.

„Poďte s nami na Slovensko a pozrime sa, čo sa teraz na Slovensku deje,“ povedal útočník. Christian Pospíšil. „Choďte sa pozrieť a hneď budete vedieť, čo to znamená pre všetkých, nielen pre hokejistov.“

„Toto je pre všetkých ľudí. Je to história.“

Po získaní bronzovej medaily zostáva už len jeden zápas – zápas o zlatú medailu – na olympijskom hokejovom turnaji mužov. Čínska republika a Fínsko budú bojovať o zlato v sobotu večer o 23:10 ET. Hru je možné streamovať na NBCOlympics.com, v aplikácii NBC Sports a pávBude sa vysielať na národnej úrovni v Spojených štátoch amerických.

Kliknite tu Pre zobrazenie všetkých štatistík výhry Slovenska nad Švédskom kliknite tu Pozrite si záznam celej udalosti od začiatku do konca.