Djokoviča ohromil Lajović v Banja Luke

Svetovú jednotku Novaka Djokoviča zdolal Dušan Lajovič v piatkovom štvrťfinále Banja Luky 6:4 7:6 (8/6), čo vyvolalo obavy o jeho formu pred budúcomesačnými French Open.

Djokovič prehral v predchádzajúcich dvoch stretnutiach so 70. nasadeným Lajovičom iba štyri zápasy, no bol potrestaný za nepremenenie troch druhých setbalov v tajbrejku.

Lajovič zachránil 15 zo 16 brejkbalov a získal posledných päť bodov zápasu, aby odsúdil Djokoviča na predčasný odchod po prehre v osemfinále na turnaji Monte Carlo Masters.

„Som zdrvený,“ povedal 32-ročný Lajovič. „Je to najväčšie víťazstvo v mojej kariére. Zasiahlo niečo, o čom som si nemyslel, že je to možné, ale stalo sa.“

Rovnako ako vo svojom úvodnom zápase, Djokovič začal pomaly a skončil 4-2, než napokon využil brejkbal v ôsmom zápase na vyrovnanie.

Dvadsaťdvanásobný grandslamový šampión naznačil začiatkom týždňa problémy s lakťom, ktoré ho brzdili v Monte Carle, a Lajovič opäť využil boj so zlomeninami a dostal sa do vedenia 5:4.

Djokovič mal v ďalšom zápase tri tajbrejky, kým Lajović zaokrúhlil prvý set.

Obaja hráči si držali podanie počas celého druhého setu aj napriek neustálemu tlaku, pričom Djokovič sa dostal z problémov 0:40 v štyroch zápasoch.

Zdalo sa, že najlepší nasadený hráč sa ujme tretieho setu, keď sa v tajbrejku ujal vedenia 6:3, ale rutinérsky hodil volej do siete, aby Lajovič získal svoj mečbal.

Lajovič, ktorého jediný titul z antukového okruhu ATP prišiel v roku 2019 v Umagu, sa v sobotu v semifinále stretne s Miomirom Kecmanovičom alebo Jiřím Lechkom.

Andrei Rublev si zabezpečil postup do semifinále po tom, čo sa zotavil zo zlého začiatku, keď porazil bosniansku divokú kartu Damira Dzumhura 7-5 6-3.

Rublev, ktorý minulý týždeň vyhral svoj prvý titul Masters v Monte Carle, zaostával za 202. nasadeným Dzumhurom 5:2 v prvom sete, potom si zachránil set a vyhral päť hier na preskoku.

READ  Tommy Lasorda was a celebrity. He was also a leader.

Druhý nasadený hráč bol opäť pod tlakom, keď na začiatku druhého setu vybojoval štyri brejkbaly, ale opäť sa udržal na zemi a v piatom zápase získal hlavný brejk.

Teraz neporazený v piatich zápasoch proti Džumhurovi Rublev povedal: „Vždy sme zvádzali ťažké boje a dnes je to rovnaké. Mal som šťastie, že som sa mohol vrátiť.“

Rublevovou odmenou za predĺženie víťaznej série na sedem zápasov je semifinálový zápas proti Slovákovi Alexovi Molkanovi, svetovej 73-ke, ktorý zdolal Srba Lasla Djeryho v troch setoch.