Zimné paralympijské hry: Ukrajina obsadila dvojité pódium v ​​biatlone | zimné paralympiády 2022

Štvrtý deň zimných paralympijských hier v Pekingu boli emotívne scény, keď ukrajinskí športovci dvakrát skončili na pódiu v Národnom biatlonovom centre v Zhangjiakou.

Irina Boye vyhrala preteky žien na 10 km s náskokom 13 sekúnd pred krajankou Oleksandrou Kononovou so striebrom. Ludmila Lyachenko získala bronzovú medailu.

V slabozrakom mužskom biatlone na stredné trate sa Vitalij Lukjanenko umiestnil na prvom mieste o takmer 45 sekúnd, keď ukrajinskí para biatlonisti obsadili prvých päť miest v pretekoch. Striebornú a bronzovú medailu získali Anatolij Kovalevskij a Dmytro Soyarko. V biatlone pre zrakovo postihnutých športovcov namiesto streľby na terče guľkami používajú pretekári laserovú pištoľ so zvukovým signálom prenášaným cez slúchadlá. Čím je cieľ bližšie k oku, tým vyššiu frekvenciu zvuku bude športovec počuť.

Ukrajinka Oksana Šiškovová takmer pridala svoje tretie zlato na hrách v slabozrakom biatlone na stredné trate, no o dva strelecké kroky bolestivo zaostala a skončila 3,7 sekundy za Nemkou Leonie Mariou Walterovou (18), ktorá pridala zlatú medailu. k jej predchádzajúcim dvom bronzovým medailám.

V ženskom biatlone na stredné trate boli americké hráčky, keď Oksana Mastersová narodená na Ukrajine získala svoju 13. medailu v kariére na zimných a letných paralympijských hrách so striebrom za tímovou kolegyňou Kendallou Gretschovou. Masters viedol v dvoch tretinách 10-kilometrovej trate, no napriek tomu, že zahral jeden pokutový kop, Gretsch skončil s náskokom 8,7 s pred cieľom. Liu Mingtao získal ôsmu zlatú medailu Číny na hrách v sede.

Vitalij Lukjanenko z Ukrajiny v boji s laserovou puškou v biatlone. Foto: Issa Kato/Reuters

Medailovú tabuľku vedie Čína, ktorá má celkovo osem zlatých a 27 medailí. Ukrajina je druhá so šiestimi zlatými medailami a tretia Kanada s piatimi zlatými medailami po víťazstve Marca Arendsa v šprintérskom biatlone mužov na 10 km.

Hráči na invalidnom vozíku Veľkej Británie pokračovali v postupe ku kvalifikácii do semifinále. Kvarteto Gregor Ewan, Hugh Niplow, Megan Dawson Farrell a David Melrose porazili Estónsko 10:5 skoro ráno v Pekingu v zápase, ktorý sa prehupol v piatom finále, keď štyri body britského tímu upevnili svoj náskok na 9:4, a Estónsko nemohol zotaviť.

READ  MLS informovala tímy, aby sa pripravili na ukončenie
Kendall Gretsch sedí v biatlone na stredné trate v Národnom biatlonovom centre Zhangjiakou. Foto: Thomas Lovelock / AP

S rozdielom troch víťazstiev a dvoch prehier v prvých piatich zápasoch skončil britský tím štvrtý, úroveň s obhajcom titulu Čínou, v robin fáze vedenej Kanadou a Lotyšskom. Británia má pred sebou päť zápasov a v utorok o 11.35 h britského času sa stretne s tretím Švédskom.

V súťaži ľadového hokeja si Kanada zabezpečila postup do semifinále celkovým víťazstvom 6:0 nad Južnou Kóreou na pekinskom národnom krytom štadióne. James Dunn dosiahol hetrik so striebornými medailistami z roku 2018. Južnú Kóreu teraz čaká v stredu štvrťfinálový zápas.

Meggan Dawson-Farrell (vpredu) súťaží počas curlingového zápasu medzi Britániou a Estónskom na invalidnom vozíku. Foto: Xinhua/Rex/Shutterstock

Skupinová fáza sa končí v utorok, keďže hostiteľská Čína, ktorá si už zabezpečila postup do štvrťfinále, hrá s Talianskom a Slovensko sa v B-skupine stretne s Českom o konečné umiestnenie. Spojené štáty, ktoré obhajujú titul, sa usilujú o svoj piaty paralympijský titul a kvalifikovali sa už do piatkového semifinále.

Tony Estangett, predseda organizačného výboru olympijských a paralympijských hier v Paríži 2024, podporil zákaz štartovania ruských a bieloruských športovcov na paralympijských hrách v Pekingu. Pre francúzske noviny Medi-Libre povedal: „Svet športu sa vždy snažil držať športovcov ďaleko od politiky. Vzhľadom na vážnosť situácie si to vyžadovalo posunúť sa vpred, vrátane prijímania rozhodnutí, ktoré môžu ovplyvniť účasť športovcov. sa zvyčajne chcete vyhnúť. Ale v nebezpečnej a výnimočnej situácii, Vážne a výnimočné opatrenie. Chápem to a podporujem to.“

Poskytol tiež priamu podporu ukrajinským športovcom a povedal, že tím Paríža 2024 už prispel na pomoc a bol požiadaný, aby pomohol športovcom, ktorí trénovali vo Francúzsku, vrátiť sa domov. „Mám špeciálnu predstavu o podpore ukrajinských športovcov, ktorí budú súťažiť vo veľmi ťažkých podmienkach, no postarajú sa o to, aby hájili farby svojej krajiny,“ povedal medzi tými, ktorí sú momentálne v Číne.

READ  Stúpajúci importér Samuel Hunzik sa rýchlo hodí do tímu Vancouver Giants

Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) oznámil víťazov cien k Medzinárodnému dňu žien 2022. Novozélandský paralympijský výbor dostal ocenenie za úsilie v úsilí o rodovú rovnosť a nechýbali ani tréner Zimbabwe Oriba Mobeka a olympijský víťaz zo Singapuru Yip Bin Sheu. ctený. Ocenenia sú pre tých, ktorí inšpirujú a pôsobia ako pozitívne vzory.