Velhová porazila Shiffrinovú v prvom slalome sezóny Svetového pohára

vláknité Pre Petru Vltovú sa sobotňajší tréning stal perfektným, keď vo svojich prvých pretekoch Svetového pohára v slalome v sezóne zdolala Michaelu Shiffrinovú.

Slovenská šampiónka sa tri týždne pripravovala vo fínskom Laponsku a minulý týždeň vynechala paralelné podujatie v Rakúsku, aby sa pripravila na prvé preteky vo svojej najsilnejšej disciplíne.

Taktika sa vyplatila.

Vlhová zajazdila najrýchlejší čas v oboch jazdách. Pred Shiffrinovou najprv stratila niekoľko stoviek stotín zo svojho tenkého náskoku 0,11, ale ku koncu svojej poslednej jazdy zrýchlila, aby vyhrala 0,31, keď duo pokračovalo vo svojej dominancii na každoročnom podujatí vo fínskom Laponsku.

Lena skončila tretia s náskokom 0,84 bodu na druhé pódiové umiestnenie nemeckej korčuliarky, takmer deväť rokov po víťazstve na mestskom podujatí v Moskve.

Žiadna z korčuliarok okrem Flova alebo Shiffrinovej nevyhrala úvodný tradičný slalom sezóny od triumfu vtedajšej šampiónky Tiny Maziovej v roku 2014. Shiffrinová aj Velhová získali titul štyrikrát.

inzerát

„Tu na tomto druhu svahu rada lyžujem, je to pre mňa niečo výnimočné,“ povedala Flova, ktorá tu minulý rok vyhrala dva týždenné slalomové preteky.

Pre Viľovú to bolo 21. víťazstvo v kariére a prvé od spolupráce s jej trénerom Maurom Binim, ktorý v mimosezónnom období nahradil Livia Magoniho.

Magoni trénoval Velhovú päť rokov a Talian jej pomohol stať sa prvou majsterkou Slovenska vo viacboji, no podľa rozhovoru pre talianske noviny bol nútený odísť po ľahostajných poznámkach o Velhovej korčuliarskom štýle.

„Cítim sa šťastnejšia a slobodnejšia. Nezmením sa, ak zmením trénera,“ povedala Vlhová o spolupráci s Pinim. Som stále rovnaký. Dnes to bol úžasný deň pre mňa aj pre môj tím.“

Flova dostala svojho štvrtého soba, cenu pre víťaza pretekov, a povedala, že jej dá meno Michel.

READ  Sloboda tlače, demokracia a organizovaný zločin v post-nezávislosti Slovenska

„Tak sa volá môj priateľ. Je tu a je to láska môjho života,“ povedala Velhová.

inzerát

Po riešení problému s chrbtom, ktorý v posledných týždňoch brzdil jej tréning, musela Shiffrinová čakať minimálne ďalší deň v snahe vyrovnať sa s rekordom 32-ročnej hráčky v počte víťazstiev vo Svetovom pohári v jednom systéme. Aktuálne je Američan so 45 víťazstvami v slalome pod úrovňou skvelého Švédska Ingmara Stenmarka v obrovskom slalome. Ďalší slalom je na programe v nedeľu.

Trojnásobný americký šampión roka bol pri porážke veľkorysý.

„Myslím, že bolo jasné, že Petra mala spolu lepšie lyžovanie a lepšiu konzistenciu,“ povedala Shiffrinová, ktorá sa uchádza o 71. miesto.

„Je ľahké začať byť chamtivý a mám pocit, že ak chcete vyhrať preteky, musíte ich naozaj vyhrať a dnes som skončil druhý, ale nevyhral som úplne.“

Shiffrinová opäť získala vedenie v celkovom poradí. Po troch pretekoch mala 180 bodov, nasledovala Slovinka Andrea Slocar so 168 bodmi a Velhová so 160 bodmi.

inzerát

„Bol to veľmi úspešný deň, najmä keď sa pozriem na posledné tri alebo štyri týždne,“ povedala Shiffrinová. „Zažil som dobré korčuľovanie a mal som niekoľko úsekov, ktoré rozhodne neboli dokonalé, ale stále dobré. Vždy je skvelé začať sezónu pódiom, takže je to skvelé.“

Slokar, ktorý minulý týždeň vyhral paralelné podujatie, zaostal o 1,12 na štvrtom mieste, za ním nasledovala Anna Swain Larsonová, ktorá skončila v stopätine sekundy. Švédka je späť po zranení kolena, aby sa zúčastnila svojich prvých pretekov Svetového pohára po 21 mesiacoch.

Rakúšanka Katharina Linsbergerová skončila šiesta so stratou 1,28 bodu. Linsbergerová porazila Shiffrinovú a Velhovú a v minulej sezóne získala titul Svetového pohára v slalome, len niekoľko týždňov po zisku titulu majsterky sveta v disciplíne.

READ  svetové novinky | Predseda vlády SR zakladá pred predčasným hlasovaním novú stranu

___

Copyright 2021 Associated Press. Všetky práva vyhradené. Tento materiál sa nesmie publikovať, vysielať, prepisovať alebo redistribuovať bez povolenia.