Spojené štáty americké zdolali na majstrovstvách sveta v hokeji Slovensko 6:1 a v semifinále sa stretnú s Kanadou

Riga – Colin Blackwell a Connor Garland strelili vo štvrtok po dva góly a Spojené štáty americké zdolali Slovensko 6:1 a postúpili na majstrovstvách sveta v hokeji do semifinále s Kanadou.

Kanaďania, ktorí prehrali prvé tri zápasy na turnaji, ohromili Rusko 2:1 vďaka presilovkovému gólu Andrewa Mangiapanea.

V ostatnom semifinálovom zápase sa v sobotu stretnú obhajcovia titulu Fínsko a Nemecko, ktoré prekvapilo Švajčiarsko 3:2 na penalty. Fínsko zdolalo Česko 1:0.

Štyria víťazi odohrali svoje zápasy predkola v B-skupine a proti sebe sa postavili v základnej časti. Spojené štáty americké zdolali Kanadu 5:1 a Fínsko zdolalo Nemecko 2:1.

Vo štvrtok dvakrát skórovali aj Brian Boyle a Sasha Chmielewski a Cal Peterson predviedol 27 zákrokov pre Američanov, ktorí vyhrali svoj siedmy zápas na turnaji za sebou.

USA, ktoré boli najlepším hráčom na odchode z predkola, dostali góly z prvej tretiny od Boyla, Blackwella a Garlanda a boli na ceste.

V druhom polčase posunul Slovensko do vedenia Petr Cilaric, no Blackwell strelil svoj druhý gól v zápase až neskôr v polčase. Chmielewski a Garland uzavreli skóre v tretej tretine proti brankárovi Adamovi Houskovi, ktorý čelil 33 strelám.

Troy Strecher skvele prihral do bránkoviska a na 2:12 predĺženia našiel Mangiapanea.

Kanada vyrovnala v 5:03 tretej tretiny gólom v presilovej hre Adama Henriqueho. Connor Brown pripravil Henriqueho na rýchlu strelu v hornej časti bránkoviska, ktorá prekonala Sergeja Bobrovského.

Rusko, ktoré skončilo na prvom mieste v A-skupine, otvorilo skóre v čase 14:32 druhej tretiny, keď Jevgenij Temkin presadil prihrávku obrancu Dmitrija Orlova do odkrytej siete.

Darcy Kuemper predviedol 24 zákrokov pre Kanadu, ktorá potrebovala v posledný deň na postup do štvrťfinále pomoc od Nemecka a Lotyšska.

Výhra nad Švajčiarskom poslala Nemecko prvýkrát od roku 2010 do semifinále.

READ  Monster semi sa zmenil na Killarney

Nemci v záverečných minútach stiahli svojho brankára a po 44 sekundách sa dočkali vyrovnania od Leona Jawankeho. Vyhrali na penalty 2:1, keď Marcel Noebles porazil Leonarda Ginoniho.

Pre Švajčiarsko to bola ďalšia tvrdá štvrťfinálová prehra. Pred dvoma rokmi Kanada vyrovnala Švajčiarsko druhým gólom v základnej časti a napokon prehrala. Tentoraz prišli o vedenie 2:0 gólmi obrancu Ramona Untersandera a Fabricea Herzoga.

Tom Kuhnackel znížil vedenie Švajčiarska na 2:1 v posledných troch minútach druhého polčasu.

Nemecký brankár Matthias Niederberger z piatich pokusov Švajčiarska v penaltovom rozstrele dovolil gól iba Timovi Meierovi. Za Nemecko skóroval v penaltovom rozstrele aj Dominik Kahun.

V 12:55 druhej tretiny skóroval pri odraze Jiří Inala a Jossi Olkinwara predviedol 28 zákrokov, keď Fínsko porazilo Čechov. Simon Hrubek zastavil 23 striel Česka.

Majstrovstvá sveta 2020 boli kvôli pandémii zrušené. Fíni vyhrali v roku 2019.

___

Copyright 2021 The Associated Press. Všetky práva vyhradené. Tento materiál sa nesmie publikovať, vysielať, prepisovať ani ďalej distribuovať bez povolenia.