Slovinsko šokuje Slovensko a získava prvé olympijské víťazstvo v mužskom hokeji

Slovinská mužská hokejová reprezentácia sa tešila z účasti na svojich prvých olympijských hrách.

Anze Kopitar a jeho spoluhráči v sobotu ohromili Slovensko 3:1, čím dali Slovinsku vôbec prvé víťazstvo na tejto úrovni.

Najprekvapivejšie – a pre slovenský hokej najviac znepokojujúce – je, že to naozaj nebol zázračný brankársky výkon. V skutočnosti malo Slovinsko v zápase viac striel na bránu (31:28) a Slovensko sa nikdy nedostalo do vedenia a na konci tretiny sa vyhlo vedeniu 3:1.

Prvý gól strelil Rok Tekar, víťazný gól strelil Tomas Raznegar a víťazný gól strelil Anze Kopitar pri víťazstve 3:0. Slovinsko strelilo tieto tri góly v úžasnom období, ktoré trvalo približne šesť minút hracieho času. Je to hra, ktorá by mohla prenasledovať pár slovenských hokejistov vrátane Jaroslava Haláka, ktorý dal tri góly z 31 striel.

Slovinská reprezentácia zaznamenala relatívne pozitívny výkon po „iba“ prehre s Ruskom 5:2, no teraz krajina dosiahla víťazstvo, ktoré by mohlo pomôcť pri rozmachu športu v rozvíjajúcom sa regióne.

Zároveň musí Slovensko trochu pátrať po duši. Medzi touto prehrou a prehrou so Spojenými štátmi dominoval tím Zdena Cháru pri dvoch prehrách 10:2. Hoci stále majú šancu veci zvrátiť, toto je znepokojivý začiatok pre tím, o ktorom sa niektorí domnievajú, že je kandidátom na čierneho koňa.

Pre Slovinsko je to hra, na ktorú mnohí nikdy nezabudnú, keď sa zajtra pripravujú na súboj so Spojenými štátmi. Slovensko by chcelo urobiť pravý opak – a rýchlo – keď sa v nedeľu stretne s Ruskom.