Slovinsko šokuje Slovensko a dosahuje prvé olympijské víťazstvo

SOČI, Rusko – Americkí hokejoví fanúšikovia budú mať vždy Lake Placid a teraz bude mať Slovinsko vždy Soči.

Výhra Slovinska 3:1 nad Slovenskom síce nezodpovedá rozsahu amerického zázraku na ľade z roku 1980, no v menšej krajine s približne 2 miliónmi obyvateľov bola do značnej miery neočakávaná a bola dôvodom na veľké oslavy. Slovinsko je v hokejovom rebríčku na 18. mieste na svete a absolvuje prvé olympijské vystúpenie na turnaji mužov.

„Je to pre nás ako zlatá medaila,“ povedal slovinský útočník Bostjan Goličić.

Pri odchode do šatní bolo na hráčoch Slovinska vidieť hrdosť

„Je to určite veľká vec pre hokej v Slovinsku a teraz, keď sme porazili Slovensko, si nás ľudia snáď už nebudú mýliť,“ povedal stredopoliar Los Angeles Kings Anze Kopitar, jediný hráč NHL na súpiske Slovinska.

Slovinsko sa teraz v nedeľu stretne so Spojenými štátmi. V závislosti od toho, čo sa neskôr v sobotu stane medzi Spojenými štátmi a Ruskom, môže mať zápas Slovinsko – Spojené štáty veľký význam pre poradie v skupine.

Slovinsko vstúpilo do tretej tretiny bez gólov a ťažilo z troch gólov v prvých desiatich minútach, ktoré strelili Rok Tekar, kapitán Tomaz Raznegar a Kopitar, aby prevzali kontrolu nad zápasom.

„Určite môžeme byť hrdí, pretože toto definitívne dostalo Slovinsko na hokejovú mapu, ak by sme tam ešte neboli,“ povedal Kopitar.

Keď ho požiadali, aby opísal svoje pocity z prehry so Slovinskom, slovenský kapitán a vlajkonosič Zdeno Chára (Boston Bruins) povedal: „Sklamanie.“

Slovensko sa mohlo pochváliť 13 hráčmi v Národnej hokejovej lige. „Dnes boli lepším tímom,“ povedal útočník Detroitu Red Wings Tomáš Tatar, ktorý strelil jediný gól Slovenska.

Zápas sa konal o deviatej ráno slovinského času a Goličić povedal, že očakával, že veľa ľudí sa zobudí skoro, aby si pozreli zápas.

READ  Bartosz Zmarzlik vedie kvalifikáciu v Chorvátskej FIM Speedway GP na začiatok sezóny Speedway Grand Prix 2022.

Goličić povedal: „Naše očakávania boli odovzdať 150 percent v každom zápase a uvidíme, čo sa stane.“ „Po prvom zápase sme však nabrali sebavedomie. Videli sme, že konkurovať môžeme každému. Videli sme, že Slovensko prehralo prvý zápas a dalo sa ho poraziť. Len sme si verili.“

Brankár Robert Kristan predviedol 27 zákrokov, aby zachoval víťazstvo pre Slovinsko, krajinu s menej ako 1000 registrovanými hráčmi. Na Slovensku hrá profesionálny hokej.

„Hokej v Slovinsku nie je na skvelej úrovni,“ povedal Kristan. „Tak dúfam, že to niektorí kľúčoví ľudia uvidia a začnú na tom pracovať, pretože tento tím má veľký potenciál.“

Slovinci vo svojom prvom zápase tvrdo zatlačili proti Rusku, potom prehrali 5:2. V tretej tretine to bolo 3:2. Kopitar povedal, že Slovinci potrebovali tento zápas na „upokojenie nervov.“

„Určite sme v tom zápase zažiarili,“ povedal Kopitar.

Slovinsko muselo vyhrať kvalifikačný turnaj proti Bielorusku, Dánsku a Ukrajine, aby sa kvalifikovalo na turnaj v Soči. Bolo vidieť, že sebavedomie Slovincov s postupom zápasu proti Slovensku rástlo. Gól Tikara zabezpečil Slovincom prvé vedenie 3:23 v tretej tretine.

„Je to neuveriteľná vec pre našu krajinu,“ povedal Tikar. „Nemysleli si, že môžeme vyhrať, iba 25 hráčov v šatni. Dnes sme ukázali, že vieme hrať hokej.“