Slovensko vyradilo hokejové USA

Peking – v roku 2022 už žiadne zázraky.

Mužská hokejová reprezentácia USA sa vzdala nerozhodným gólom 43,7 sekundy pred koncom zápasu vo štvrťfinále proti Slovensku, potom podľahla na štvrtý rozstrel po penaltovom rozstrele a prehrala 3:2. Olympijské hry tímu USA sa skončili a skončilo sa turné, ktoré sa zmenilo z prekvapivého na oživujúce.

Tím USA, ktorý bol nútený dať dokopy tím zložený z vysokoškolských hráčov, bývalých profesionálov a okrajových hráčov, hral oveľa lepšie, než sa očakávalo, a vo štvrťfinále proti Slovensku obsadil najlepšie miesto. Po 59 minútach a 16 sekundách sa zdalo, že Spojené štáty smerujú k šanci zahrať si o medailu.

Potom však Slovensko stiahlo brankára a začalo celoplošný útok na obranu tímu USA. Napokon sa strelecky presadil Slovák Marek Hrivik. Oba tímy vyrovnali v predĺžení a následne si vymenili chyby v prvých troch nájazdoch penaltového rozstrelu. Slovák Petr Celiaric sa zo štvrtej strely prešmykol cez brankára Strauss-Manna a USA ani ich posledná strela nedokázala vyrovnať.

Tímy boli v útoku viac-menej vyrovnané, USA sa pokúsili o 35 striel na bránu oproti 37 slovenským. Zásadný rozdiel však nastal v presilovej hre: USA mali presilovú hru 6:38 a za ten čas strelili presne nula gólov.

Spojené štáty americké viedli od polovice druhého polčasu 2:1 Sam Hentigs Do zelenej brány ju napálili z prihrávok Nathan Smith a Nick Berbicks. Tento náskok vydržal až do posledných sekúnd regulácie…a bolo by to poslednýkrát, čo USA vložili disk do siete. V tretej smene trafil Matti Beniers z tímu USA žrď mimo žrde a USA premrhali 1:23 z výhody piatich proti trom.

Slovensko teraz postupuje do semifinále a Spojené štáty sa vracajú domov, aby uvažovali, čo to mohlo byť.

Americký útočník Noah Kitts (27) reaguje po tom, čo Slovák Marek Hrivik (27) oslavuje svoj treťový polčas so spoluhráčom Petrom Celiarickom (34) počas olympijského štvrťfinálového zápasu na Národnom krytom štadióne 16. februára 2022 v čínskom Pekingu. (Bruce Bennett/Getty Images)