Slovensko odštartuje hry výhrou 4:0 nad Maďarskom Správy, šport, práca

Slovenský hokejista sa v stredu na pôde Clarkson University v Postupime zrazil počas úvodného hokejového zápasu Zimného univerzitného turnaja FISU s maďarským brankárom. (Fotografia poskytnutá – FISU Games)

Slovensko odštartovalo svoje prvé podujatie zimných hier FISU v Lake Placid 2023 dôraznou výhrou 4:0 nad Maďarskom v stredu v Schell Arene na Clarkson University v Postupime.

Slovensko, ktoré získalo striebornú medailu na Svetových univerzitných hrách FISU 2019, využilo vyrovnanú ofenzívu, v ktorej bodovalo sedem rôznych hráčov.

Obrana David Hillik a útočník Peter Sandor strelili po jednom góle v druhej tretine, zatiaľ čo Ian Marchenko a Richard Petras strelili po jednom góle v tretej tretine. Petras k víťazstvu pridal aj dve asistencie.

„Vedeli sme, že to bude ťažký zápas, pretože každý je tu silný tím,“ povedal. Informoval o tom tréner Slovenska Roman Sikora. „Od začiatku sme sa snažili tvrdo tlačiť, ale najdôležitejšie je, že sme strelili prvý gól, naša dynamika bola v tom čase oveľa vyššia.“

Po bezgólovej prvej tretine Slovensko prevzalo kontrolu nad zápasom v druhom polčase a v prostrednej tretine prekonalo Maďarsko 11:2. Slovensko ukončilo súťaž porážkou Maďarska 38:18.

„Do druhej tretiny sme sa nevedeli dostať do pohody s naším systémom a hrou. Slovensko strelilo gól a to im dodalo sebavedomie,“ Povedal to tréner Maďarska Marton Fass.

Slovenský brankár Michal Vojvoda zaznamenal 18 zákrokov, maďarský brankár Karoly Palaz-Toth 34 zákrokov pri prehre.

Touto výhrou sa Slovensko posunulo na 1:0 v bazénovej hre, zatiaľ čo Maďarsko kleslo na 0:1. Dva najlepšie tímy v skupine, v zložení Slovensko, Maďarsko, Veľká Británia, Kazachstan, Kórea a Spojené štáty americké, postúpia do dejiska olympijských hier v Herb Brooks Arene v roku 1980. Semifinále mužov sa uskutoční 21. januára. a zápas o zlato sa hrá 22. januára.

Zápas Slovensko – Maďarsko bol prvým z celkovo piatich hokejových zápasov hraných v stredu pred otváracím ceremoniálom Svetovej zimnej univerziády. Zápasy obsahovali tri zápasy pre mužov a dva pre ženy.

Hokejové zápasy mužov zahŕňali: Lotyšsko vs. Japonsko a USA vs. Veľká Británia. Zahŕňal tieto zápasy žien: Kanada proti Slovensku a Veľká Británia proti Českej republike.

Výsledky neboli v čase tlače k ​​dispozícii.