Slovenka Vlová zvíťazila v obrovskom slalome žien na Svetovom pohári žien a porazila Shiffrinovú o poradie

Slovenská snoubordistka Petra Velhová ovládla v piatok predposledný obrovský slalom sezóny žien Svetového pohára a znížila rozdiel od jazdkyne Mikaely Schiffrinovej v celkovom poradí.

Shiffrinová skončila po úvodnom kole šiesta, ale zlepšila sa na tretiu, 1,70 sekundy za Flovou. Američanka predbehla Flova a v celkovom poradí sa jej znížilo na 77 bodov, pričom v tejto sezóne zostáva ešte päť pretekov.

Marta Pacino, ktorá v minulej sezóne dominovala v disciplíne, zaostala o 1,24 sekundy.

Olympijská víťazka GS Sarah Hectorová skončila po úvodnom kole tretia, no švédska líderka poradia GS vo svojom druhom kole skoro narazila na bránu a nedokončila.

Hector postúpil v hodnotení disciplíny len na päť bodov od Tessy Worleyovej, ktorá skončila štvrtá. Hector stál na stupni víťazov v každom z posledných šiestich pretekov v obrovskom slalome, pričom tri z nich vyhral.

Vlhová najlepšie zvládala mäkké snehové podmienky na oboch jazdách v nezvyčajne teplom dni v strednom Švédsku.

„Za týchto podmienok sa cítim naozaj silná a dokážem korčuľovať naozaj rýchlo,“ povedala Velhová.

V prvom kole to vyzeralo, že smeruje k veľkému náskoku. Po chybe v rovinatej porcii pred cieľom však stratila približne sedem desatín a bola o 0,03 rýchlejšia ako Pacino.

Flova sa vyhla podobným nešťastiam v poslednom kole a pripísala si prvé víťazstvo v triede GS od víťazstva na domácich pretekoch v Yasne pred rokom.

„Je to veľmi dôležité – ale je to dôležité pre mňa,“ povedala Velhová. „Konečne, po viac ako roku, som späť na vrchole pódia.“

Po návrate na miesto svojho titulu majsterky sveta v obrovskom slalome z roku 2019 sa Flova minulý víkend vrátila z korčuľovania v úvodnom kole pretekov GS vo Švajčiarsku, čo Shiffrinovej umožnilo zvýšiť svoj celkový náskok štvrtým miestom.

READ  Slovensko tvrdí, že ho Európska únia informovala, aby zastavila vojenskú pomoc Ukrajine

Wendy Holder mala ťažkú ​​nehodu, keď jej lyža narazila na hrbolček, čo spôsobilo, že stratila rovnováhu a prešla ďalšou bránou, kým sa neposunula do bezpečnostnej siete pri trati. Dvojnásobná zlatá olympijská medailistka z Pekingu vstala a na trati sa pošmykla, zrejme preto, že prežila vážne zranenia.

V prvom kole si Federica Brignoneová priviazala bránu na ľavú ruku a nedokázala zakončiť. Majster z roku 2020 z Talianska si minulý víkend odniesol titul v sezóne Super G.

Druhé kolo sa konalo na osvetlenej trati, čo je pre obrovský slalom nezvyčajné.

Sobotňajší slalom, posledné preteky žien pred finále Svetového pohára vo francúzskom Méribel, je na programe budúci týždeň.

Valerie Grenier zo St Isidore bola v piatok jedinými kanadskými pretekmi, pričom v oboch pretekoch (1:17:94 v prvom kole, 1:17:88 v druhom) vynaložila konzistentné úsilie, aby skončila 3,23 sekundy za Velhovou v 13.

Svetový pohár žien v alpskom lyžovaní sa v sobotu vráti slalomom, pričom prvé kolo sa začne o 4:30 ET, po ktorom bude druhé kolo o 7:45 ET, ktoré vysiela CBC Sports.