Škriniar dvíha Slovensko k víťazstvu nad Poľskom

Obranca Interu Miláno Milan Skriniar doviedol Slovensko v pondelok k víťazstvu 2: 1 nad susedným Poľskom v ich otváracom zápase majstrovstiev Európy 2020 v Petrohrade.

Poľský brankár Wojciech Szczesny strelil v 18. minúte vlastný gól, ktorý dal Slovensku vedenie, ale na začiatku druhého polčasu vyrovnal za Poľsko Karol Linetti.

Poľsko bolo znížené na 10 hráčov za hodinu, keď záložník Grzegorza Krychowiak dostal druhú žltú kartu, a Slovensko sa ujalo vedenia, keď Skriniar viedol parádnym rohovým kopom.

„Sme šťastní, že môžeme začať súťaž víťazstvom,“ povedal Skriniar. „Bol to ťažký zápas, Poľsko je vynikajúci tím.“

Poľský útočník Robert Lewandowski našiel proti Slovensku obmedzené príležitosti po plodnej sezóne s Bayernom Mníchov, ktorý mu priniesol bundesligový rekord so 41 gólmi.

„Skriniar predviedol skvelú show,“ povedal tréner Slovenska Stefan Tarkovic. „Myslím si, že celý tím hral veľmi dobre.“

„Som skutočne šťastný, že sa nám podarilo zneškodniť takého veľkého hráča, akým bol Lewandowski.“

Slovensko, ktoré dosiahlo posledných 16 miest pri prvom vystúpení na európskom šampionáte pred piatimi rokmi, sa v piatok predstaví v skupine E so Švédskom, zatiaľ čo Poľsko pôjde na druhý deň do Sevilly, kde narazí na Španielsko.

Poľský tréner Paulo Sousa sa rozhodol začať Lewandowského ako osamelého útočníka, pričom jeho možnosti útoku sú obmedzené zraneniami, ktoré držali Arkadiusza Milika a Krzysztofa Piateka mimo turnaja.

Marek Hamsik, ktorý viedol Slovensko na svetovom šampionáte 2010 a európskom pohári 2016, dosiahol po zranení lýtka so svojou krajinou 127. medzinárodný triumf.

Slovensko dobre začalo strelou mimo cieľa Ondreja Dudu a netrvalo dlho a ujali sa vedenia.

Robert Mack tancoval pred dvoma obrancami, keď sa driftoval z ľavého boku, kde sa jeho nízka strela mierne odklonila a trafila žrď, potom sa odrazil od Chesneyho na zem a blafákoval nad bránkovou čiarou.

READ  Výhoda: Misiak po prestupe do USHL ukončil sezónu úspešne

Szczesny, ktorý bol vylúčený v úvodnom zápase Euro 2012, keď boli hostiteľmi Poľska, sa stal prvým brankárom v histórii turnaja, ktorý si pripísal vlastný gól.

Sila slovenského stredopoliara Juraja Koku z diaľky ochabla a Poľsko vyrovnalo 32 sekúnd po prvom polčase, keď Linetti zakončil prudký pohyb tímu nedovolenou strelou, ktorá mierila do rohu.

Linetti potom bodol priamy center na Martina Dubravku, ale červená karta Krechowiaka bola nákladná, pretože Skriniar dominoval pri rohovom kope a vsietil svoj tretí gól v posledných štyroch internacionáloch, aby poslal Slovensko späť na vrchol.

Jan Bednarek v prestávke výrazne postúpil, pretože Poľsko sa usilovalo o remízu, ale teraz nedokázali skórovať viac ako raz v 12 zápasoch majstrovstiev Európy, pričom Lewandowski zastavil iba dva góly v 12 zápasoch vo veľkom finále.