Portugalsko dosiahlo desiate víťazstvo za sebou a Srbsko sa kvalifikovalo na Euro 2024

<فئة="وصلة " href="https://sports.yahoo.com/soccer/teams/serbia/" بيانات-i13n="ثانية:content-canvas;subsec:anchor_text;elm:context_link" بيانات-ylk="slk:صربيا;sec:content-canvas;subsec:anchor_text;elm:context_link;itc:0">Hráči Srbska</a> Oslavujeme prvý raz na majstrovstvách Európy (Andrei Isakovic) https://media.zen fs.com/en /afp.com/104ec18c0fefe7c500ec7ebf89d79726″/></div>
</div>
</div>
<div class=
Srbskí hráči oslavujú prvý raz na majstrovstvách Európy (Andrej Isakovič)

Portugalsko zakončilo svoje kvalifikačné ťaženie na Euro 2024 perfektným rekordom, keď v nedeľu zdolalo Island 2:0 po tom, čo si Srbsko zaknihovalo miesto v budúcoročnom finále v Nemecku a Romelu Lukaku strelil Belgicku štyri góly.

Bruno Fernandes a Ricardo Horta skórovali za Portugalsko na čele s Robertom Martinezom, pričom Cristiano Ronaldo nebol v streleckej listine, keďže skupina skončila s desiatimi víťazstvami z 10 zápasov.

Majster z roku 2016 bude patriť medzi favoritov na zisk titulu na možnom poslednom veľkom turnaji 38-ročného Ronalda.

Slovensko skončilo po výhre 2:1 nad Bosnou a Hercegovinou v Zenici na druhom mieste, osem bodov za Portugalskom.

Luxembursko, ktoré sa kvalifikuje do kvalifikácie, zaostávalo o ďalších päť bodov po tom, čo svoju pôsobivú skupinovú fázu ukončilo víťazstvom 1:0 v Lichtenštajnsku.

Srbsko sa v nedeľu po prvý raz kvalifikovalo ako samostatná krajina po štyroch predchádzajúcich neúspechoch v hlavnej súťaži remízou 2:2 s Bulharskom.

Srbi sú v G-skupine na druhom mieste za Maďarskom, ktoré víťazstvom 3:1 v Budapešti zmarilo nádeje na kvalifikáciu do Čiernej Hory.

Tréner Srbska Dragan Stojkovič povedal: „Hráči ukázali mentalitu nevzdávať sa a veriť si.“

„Je to veľký deň pre srbský futbal. Srbsko sa konečne dostalo na európsky šampionát.“

„Blahoželám svojim deťom, ktoré bojovali až do konca a verili. Sme šťastní a spokojní.“

Miloš Veljkovič dostal Srbsko do vedenia v 17. minúte, kým striedajúci Georgi Rusev vyrovnal za Bulharsko v 59. minúte.

O desať minút neskôr poslal hostí do vedenia Kirill Despodov, no o osem minút vyrovnal Srdjan Babic, čím sa Srbsko stalo 17. tímom, ktorý sa kvalifikoval na Euro 2024.

Čierna Hora potrebovala, aby Srbsko prehralo, aby malo nádej na udržanie si miesta v Nemecku, ale potrebovala vyhrať aj proti Maďarom, ktorí počas kvalifikácie dosiahli pôsobivé víťazstvo.

Slobodan Rubišić dostal Čiernu Horu do vedenia v 36. minúte, ale Maďarsko odpovedalo v druhom polčase dvoma gólmi v priebehu troch minút prostredníctvom stredopoliara Liverpoolu Dominika Szoboszlaia, kým víťazstvo spečatil Zsolt Nagy v nadstavenom čase.

– Lukaku horí –

Lukaku strelil štyri góly v zápase, ktorý skončil tak, že Belgicko porazilo Azerbajdžan 5:0.

Rímsky útočník Lukaku zvýšil svoj rekordný počet reprezentačných gólov v drese Belgicka na 83, pričom všetky jeho góly padli v brilantnom prvom polčase v Bruseli.

Skóre otvoril v 17. minúte, keď premenil center od Jeremyho Dokua, predtým ako Edi Israfilov dostal o sedem minút druhú žltú kartu, takže azerbajdžanským tímom zostala hora na stúpanie.

Lukaku krátko nato odpálil loptu domov a následne hlavou po prihrávke Wouta Weissa skompletizoval hetrik.

Svoju gólovú sériu ukončil štyrmi gólmi v priebehu 20 minút, kým ho po polčase vystriedal Luis Obinda.

Belgičania prestali hrať v druhom polčase, no piaty gól pridal v 90. minúte Leandro Trossard ďalšou asistenciou Doku.

Belgicko skončilo v skupine F na čele skupiny s náskokom jedného bodu pred Rakúskom, keďže obe ukončili kvalifikáciu zápasmi pred koncom turnaja.

Švédsko zakončilo svoju strastiplnú púť, v ktorej sa nedokázalo kvalifikovať na ME prvýkrát od roku 1996, víťazstvom 2:0 nad Estónskom v ostatnom zápase v skupine.

– Zranenie Javiho –

Hviezda Barcelony Javi odkulhal s vážnym zranením kolena počas výhry Španielska 3:1 nad Gruzínskom, ktorá si zabezpečila prvé miesto v skupine A nad Škótskom.

19-ročný hráč bol v prvom polčase vystavený bitke zozadu, pričom si zohol koleno, ktoré mal na sebe, a potom v slzách opustil ihrisko.

„Je to veľmi ťažký a ťažký moment,“ povedal tréner Španielska Luis de la Fuente.

Dodal: „Pre (Španielsku futbalovú) federáciu, pre mňa a pre jeho priateľov. Ale predovšetkým pre neho a pre jeho klub.“

„Sme zničení. Futbal je riskantný šport a toto je tá škaredá časť nášho športu.“

Góly Robina Le Normanda a Ferrana Torresa a vlastný gól Luku Lukoshviliho pomohli Španielsku prekonať živé Gruzínsko, ktorému na 1:1 v úvode vyrovnala hviezda Neapolu Khvicha Kvaratskhelia.

Škótsko, ktoré sa už kvalifikovalo, potrebovalo poraziť Nórsko a dúfalo, že Španielsko ustúpi, aby získalo prvé miesto, ale v Hampden Parku vyrovnalo 3:3.

jc/iwd

READ  Aký je dnes kanál medzi Kanadou a Slovenskom? Čas začiatku, priamy prenos štvrťfinále majstrovstiev sveta juniorov 2023