Petra Velhova trénuje v Jasnej, keď sa pripravuje na preteky mega slalomu

Slovenka sa cez víkend pripravuje na preteky svetového pohára.

Jasná, Bratislava. Azda najväčší optimisti tímu nečakali taký úspešný štart do novej sezóny Petra Fleuva.

Slovenská krasokorčula túto zimu vyhrala tri zo štyroch pretekov, bola tiež na stupni víťazov (tretia) v úvodnom mega slalome v Söldene a vedie v hodnotení Svetového pohára pohodlným rozdielom 185 bodov.

Vlhová bojuje počas víkendu vo francúzskom Courcheveli o ďalší bodový bod v dvoch masívnych pretekoch. Vyhľadala ich na svahu domu v Jasnej, kde sa organizátori už pripravujú na preteky Svetového pohára, ktoré sa uskutočnia 6. – 7. marca 2021.

Zo svahu domu priamo

Súvisiace články Aké tajomstvá má Vlhová? Cvičí ako batoľa a má špeciálnu aplikáciu Čítať

„Strávil som tu tri dni a príprava bola skvelá, všetci sme spokojní. Skutočnosť, že tieto cviky boli iné ako zvyčajne, som si uvedomil, že väčšina z nich bola v aute cestou z kopca dole, keď som sa vrátil domov, a nie v hoteli,“ uviedol 26-ročný Liptaka. Na online tlačovej konferencii o SP 2021 v Jasnej.

Vlova sa vo štvrtok ráno presúva do Francúzska súkromným lietadlom z Popradu.

„Nie som typ, ktorý by sa chválil, ale ak chcete vyhrať majstrovstvá sveta, rozhodujú aj malé detaily a únava z cestovania mi nikdy nepridala na pohode,“ dodala Flehová.

Pred necelými piatimi rokmi skončilo v Yasne na deviatom mieste v slalome a v obrovskom slalome nepostúpilo do druhého kola. V tejto sezóne bude mať určite vyššie ambície.

Cestovná bublina

V roku 2016 bol svetový pohár v Jasnej najatraktívnejším športovým podujatím na Slovensku.

Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo v Demänovskej ľadovej jaskyni, kde sa na obrovský slalom a slalom zúčastnilo viac ako desaťtisíc fanúšikov.

Tento scenár sa pravdepodobne v súčasnej sezóne nezopakuje. Pre epidémiu Koronavírus Preteky svetového pohára v zjazdovom lyžovaní sa konajú s prísnou kontrolou epidémií.

READ  Južná Kórea sa nedokázala kvalifikovať na ženský olympijský šampionát v hokeji 2022

Všetci aktéri udalosti sa na chvíľu ocitnú v údajnej bubline, z ktorej neodídu. Podmienku, do ktorej vstúpil, samozrejme absolvoval negatívny test na Covid-19. Prísne pravidlá platia aj v bubline.

„Účastníci podujatia – súťažiaci, tréneri, rozhodcovia, členovia trénerského štábu na rampe alebo diváci – sú rozdelení do farebne odlíšených skupín. Ľudia z rôznych skupín sa nikde nestretávajú, ani keď je presunuté sedadlo. FIS a vedúca závodu v Jasnej Jana Palovičová.“

„V Söldene boli opatrenia skutočne extrémne, všade nás ovládli a varovali nás, aby sme nenosili hidžáb.“

Diváci? Tisíc alebo nula

Súvisiace články Boj medzi lyžiarskymi zväzmi? Bude to maratón a bude to trvať mesiace Čítať

Vďaka takto stanoveným pravidlám podľa organizátorov neohrozia preteky ani možné uzamknutie v krajine. Divácka scéna zostáva otvorenou otázkou. Z tohto dôvodu sa lístky na preteky ešte nepredali.

„Šanca mať v Yasne pred piatimi rokmi veľa fanúšikov je nereálna. Počítame s pravdepodobnosťou, že príde tisíc ľudí, musíme však byť pripravení aj na to, že bude nulová,“ uviedol Mattig Hollig, riaditeľ organizačného výboru pretekov.

Pred piatimi rokmi museli organizátori pre silné vetry zo soboty na pondelok odložiť obrovské slalomové preteky v Jasnej. V prípade potreby môžu využiť aj náhradný deň v marci – nie však pondelok, ale piatok.

Podujatie má rozpočet približne 1,8 milióna € a jeho konečnú podobu bude vedieť iba počet fanúšikov. Bude pre nich pripravená várka zimných čiapok, ktoré pred piatimi rokmi zožali veľký úspech a špeciálne bankovky budú určené pre zberateľov.