Obhajcovia titulu Spojené štáty americké vytlačili Slovensko na World Junior Open

RED DEER, Alberta (AP) – Brankár Bostonskej univerzity Drew Commisso predviedol 23 zákrokov a obhajca titulu USA otvoril v nedeľu večer majstrovstvá sveta juniorov v hokeji výhrou 3:2 nad Slovenskom.

Američania sa ujali vedenia 3:0 po dvoch tretinách a Američania sa udržali po tom, čo Martin Kromiak strelil Slovensku dva góly v záverečnej tretine, posledný, keď do konca zápasu zostávalo 2:33 minúty.

Útočník Minnesoty Matthew Kniss otvoril skóre dvojkou, keď v prvom polčase zostávalo 6:25 a Mackie Samoskiewicz z Michiganu ho prepojil o 1:43 neskôr s výhodou jedného muža. Druhý gól strelil Landon Slaggert z Notre Dame.

„Naši chlapci držali spolu a odohrali ťažký zápas,“ povedal americký tréner Nate Lehman z Providence. „Je to dobrý prvý krok pre našu skupinu. Musíme pokračovať v tvrdej práci a zlepšovaní sa, kým sa v utorok stretneme so Švajčiarskom.“

Američania budú pokračovať v zápase v B-skupine v utorok proti Švajčiarsku.

Šimon Latkoci zastavil pre Slovensko 39 striel.

V Edmontone v A-skupine Owen Power, nasadený č. 1, hetrikom pomohol Kanade poraziť Českú republiku 6:3. Popoludní Švédsko zdolalo v B-skupine v Red Deer Rusko 6:3 a Fínsko v Edmontone zvíťazilo nad Nemeckom 3:1 v A-skupine.

Power skóroval v prvej tretine a posunul vedenie Kanady na 3:2, potom strelil dve dvojhry v rozpätí 1:25 pri presilovej hre dvoch hráčov v polovici druhej tretiny a upravil tak na 5:3.

„Myslím, že puky si ma práve našli,“ povedal Power. „Chalani odviedli dobrú prácu, keď mi dali dobré puky na dobré strelecké miesta.“

The Force prevzalo Buffalo Sabres s najlepším výberom v júlovom drafte. Hviezda z Michiganu s výškou 6 stôp je prvým kanadským obrancom, ktorý strelil tri góly v zápase na podujatí.

„Na týchto turnajoch prichádzalo a hralo veľa dobrých hráčov, takže som netušil, že nikto nezískal hetrik, takže som bol určite prekvapený.“ Úrad povedal. „Urobiť to v tomto bode a nosiť kanadský dres je určite veľmi špeciálne.“

READ  Živý komentár - Slovensko vs Cyprus

Za Kanadu skórovali aj Mason McTavish, Donovan Sibrango a Olin Zellweger, zatiaľ čo Cole Perfetti mal tri asistencie. Dylan Garand predviedol 14 zákrokov. Minulý týždeň podpísal zmluvu s New York Rangers.

Michal Gut, Pavel Novák a Stanislav Svozil strelili jeden po druhom, čím dali Česku nakrátko vedenie 3:1 v prvom polčase. Jacob Malex zastavil 30 striel.

Švéd Theodor Niederbach skóroval v polovici tretej tretiny, aby zmaril pokus Ruska o návrat.

Po tom, čo Rus Matvey Meshkov na začiatku tretej tretiny strelil dva góly v priebehu 41 sekúnd a znížil skóre na 4:3, Niederbach prekonal brankára Yaroslava Askarova a obnovil dvojgólovú prevahu.

Za Švédsko skórovali aj Oscar Olason, Emil Andre, Alexander Holtz, Simon Edvinsson a Daniel Ljungman, kým Jesper Falstedt predviedol 27 zákrokov. Za Rusko skóroval aj Fjodor Svechkov a Askarov zastavil 13 striel.

Samuel Helenius strelil dva góly pri výhre Fínska nad Nemeckom. Skóroval aj Joel Mata a 23 zákrokov predviedol Levi Mirilainen. Za Nemecko skóroval Luca Munzenberger, Nikita Kuap zastavil 19 striel.

Rovnakých 10 najlepších tímov sa vráti na podujatie v roku 2023 v Novosibirsku a Omsku v Rusku, uviedla v nedeľu Rada FIFA. Bielorusko tento mesiac postúpilo z divízie I-A, čím sa pole dostalo na 11. miesto.

Copyright © The Associated Press. Všetky práva vyhradené. Tento materiál sa nesmie publikovať, vysielať, prepisovať ani redistribuovať.