Maďarsko a Slovensko dosiahli Euro 2024, keď hviezda Yamal strelila gól Španielsku

Slovenský útočník Lukáš Haraslin oslavuje jeden zo svojich gólov pri víťazstve nad Islandom, ktorým si zabezpečil kvalifikáciu o postup na Európsky pohár národov 2024 (Vladimír Šimíček)

Maďarsko a Slovensko si zarezervovali lístky na Euro 2024 vo štvrtok, keď 16-ročný Lamine Yamal opäť skóroval za už kvalifikované Španielsko.

Maďarsko si zabezpečilo postup do nemeckého finále, keď Bulhar Alex Petkov strelil vlastný gól v nadstavenom čase a vyniesol mu remízu 2:2 v Sofii.

Hosťujúcemu tímu stačil na kvalifikáciu jeden bod, no viedli 2:1, keď Petkov v 97. minúte v najdramatickejšom momente povolil krížnu prihrávku ponad hlavu do svojej brány.

Po skončení zápasu, ktorý sa pre obavy z protestov proti prezidentovi Bulharského futbalového zväzu konal na prázdnom štadióne, prepukla medzi maďarskými hráčmi radosť.

Namiesto toho bulharskí fanúšikovia usporiadali protesty pred štadiónom.

Pri stretoch sa zranilo desať fanúšikov a päť policajtov, polícia použila aj vodné delá, aby rozohnala davy fanúšikov nahnevaných, že ich národný tím nepostúpil.

Žreb prisúdil Maďarsku 15 bodov zo siedmich zápasov G-skupiny európskej kvalifikácie s náskokom dvoch bodov pred Srbskom.

-Dvojitý haraslin-

Slovensko v Bratislave zdolalo Island 4:2 vďaka dvom gólom Lukasa Haraslina, čím sa do finále kvalifikovalo tretíkrát za sebou.

Maďarsko a Slovensko sa v doterajších kvalifikáciách pripájajú k Nemecku, Rakúsku, Belgicku, Anglicku, Francúzsku, Portugalsku, Škótsku, Španielsku a Turecku.

V ďalších zápasoch Španielsko, ktoré už malo kvalifikáciu zabezpečenú, zdolalo Cyprus hladko 3:1, pričom skóre otvoril v piatej minúte hviezdny Yamal.

Yamal sa stal najmladším hráčom a strelcom Španielska pri víťazstve 7:1 nad Gruzínskom v kvalifikácii majstrovstiev sveta vlani v septembri a vo štvrtok dribloval popri brankárovi a razantnou strelou skóroval.

Už kvalifikované Škótsko prišlo zozadu a remizovalo 2:2 s Gruzínskom v Tbilisi vďaka vyrovnávajúcemu gólu Lawrencea Shanklanda v 93. minúte.

READ  Jakub Keewor: Vzostup poľského obrancu zo šiškových obedov k prestupu do Arsenalu

Srbsko musí počkať na kvalifikáciu zo skupiny G po tom, čo Čierna Hora porazila Litvu 2:0, aby si udržalo svoje nádeje.

Portugalsko zvýšilo náskok Slovenska na osem bodov v desiatej skupine, keď porazilo Lichtenštajnsko 2:0 vo Vaduze vďaka gólom Cristiana Ronalda, ktorý bol jeho 128. reprezentačným gólom na predĺženie svetového rekordu, a Joaa Cancela.

Ronaldovu šancu vytvoril Diogo Jota perfektným pasom cez obranu, päťnásobný držiteľ Zlatej lopty napálil loptu do siete.

Luxembursko porazilo Bosnu a Hercegovinu 4:1 a vstúpi do kvalifikácie s cieľom kvalifikovať sa po kampani, ktorá prekonala očakávania.

Azerbajdžan zdolal v 6. skupine v Baku Švédsko 3:0, z ktorého sa už kvalifikovali Rakúsko a Belgicko. Rakúsko zdolalo Estónsko na konci tabuľky 2:0.