Kanada v úvodnej časti porazila paralympijského šampióna Čínu

Súťaž v curlingu na invalidnom vozíku na Zimných paralympijských hrách v Pekingu 2022 odštartovala v sobotu popoludní štyrmi zápasmi v Pekinskom národnom vodnom centre. Turnaj vyhrali Kanada, Nórsko, Švédsko a Slovensko.

Čína vs Kanada

V semifinálovej odvete paralympijských hier 2018 sa paralympijský šampión Čína stretol s Kanadou. V prvom a druhom zápase si oba tímy vymenili individuálne skóre, aj keď sa oba razy snažili vyprázdniť koncovky.

Kanada sa predrala až vo štvrtom konci, keď zaznamenala tri body najmä vďaka dvom perfektným zásahom štvrtého hráča Johna Thurstona.

Kanada viedla v zápase 4:2, keď sa dostala do piateho miesta. Na tomto konci Wang Haitao vo svojom poslednom úsilí získať loptu ukradol jeden bod pre Kanadu.

Čína nedokázala získať viac bodov na konci šiesteho zápasu a potrebovala jeden kompromis, aby klesla na 5:3.

Na siedmom mieste Kanada remizovala s tromi bodmi, ale Thurston bol pri svojom poslednom pokuse o vyrovnanie ťažký a zaznamenal iba dva body na 7:3.

V ôsmom finiši Kanada predbehla Čínu s konečným skóre 7:3.

Druhý hráč Kanady Denis Thiessen po zápase povedal: „Myslím si, že náš tím prišiel naozaj pripravený, mali sme skvelé tréningy a zmenili sme pár vecí, prekonali sme situáciu. Dúfam, že sa ukážeš celý týždeň .“

Keď hovoril o ich porážke s paralympijskými šampiónmi, dodal: „Vedeli sme, že sú na prvom mieste a fanúšikovskú základňu, ktorú budú mať, takže pre nás sme vedeli, že to bude veľký zápas.“

Nórsko vs Veľká Británia

Strieborný paralympijský medailista Nór ovládol prvý polčas zápasu s Veľkou Britániou, v druhom polčase strelil dva góly a v treťom ukradol dva.

Veľká Británia dala druhú pieseň na tabuľu na štvrtom konci, tímy išli do druhého polčasu so skóre 4-2, Nórsko vedie.

READ  Variant koronavírusu vo Veľkej Británii sa zistil v 74% slovenských prípadov; Krajina otvorenia niektorých škôl Mocných 790 KFGO

Veľká Británia začala druhý polčas vynikajúco, v piatom získala dva body, keď zachytila ​​Nórsko, a Justin Stordahl bol neúspešný vo svojom poslednom pokuse odobrať loptu.

Nórsko viedlo 5:4 po šiestich finišoch a ukradlo dva body v siedmom cieli, keď štvrtý hráč Veľkej Británie Gregor Ewan pri svojom poslednom pokuse o remízu narazil do strážcu.

Na poslednom konci získala Veľká Británia jeden bod, čím sa stal konečným skóre 7:5 a Nórsko vyhralo.

Nórsko oslavuje víťazstvo nad Veľkou Britániou © WCF / Alina Pavlyuchik

Švajčiarsko vs Švédsko

Aktuálny svetový strieborný medailista Švédsko začalo proti Švajčiarsku silne, strelilo dva góly v prvom polčase a dva ukradlo na druhom konci, aby postúpilo skoro 4:0.

Do prvého polčasu vstúpili mužstvá za stavu 5:1 v prospech Švédska.

Škandinávci pokračovali v dominancii zápasu aj v druhom polčase, v piatom zaznamenali tri body a na konci šiesteho jeden ukradli.

Švajčiarsko po strelení jedného gólu na palubovke v siedmom zápase uznalo porážku 9:2.

Tím Švédska © WCF / Alina Pavlyuchik

Slovensko vs USA

Slovensko malo skvelý štart do zápasu proti Spojeným štátom americkým. Po dvoch výborných kameňoch slovenského štvrtého hráča Petra Zaťka strelili z prvého konca dva góly.

Nasledovali veľkou štvorbodovou krádežou, keď na druhom konci Američan Matthew Thoms prekonal súpisku posledným pokusom o jeden bod.

Američania sa v treťom sete dostali na palubovku o jeden bod a znížili tak svoje manko na 6:1.

USA sa podarilo dať na palubovke niekoľko bodov až v piatom konci, a to dva, a zohrali 7-3.

Po tom, čo Slovensko strelilo jediný gól v šiestom zápase a lúpež vo dvojhre pri porážke siedmeho tímu Spojených štátov 9:3, Slovensko triumfovalo.

Štvrtý hráč Slovenska Petr Zaťko po ich víťazstve povedal: „Druhý koniec bol veľmi rozhodujúci. Od začiatku tohto zápasu sme boli dobrí. [United States] Urobil som niekoľko chýb a potrebovali sme to jednoducho zjednodušiť.“

READ  Poľskí farmári začínajú blokádu slovenských hraníc, aby zastavili ukrajinský dovoz obilia

Vo všeobecnosti o svojich paralympijských skúsenostiach dodal: „Na svojich prvých paralympijských pretekoch získala zlato korčuliarka Henrietta Varkašová a sme ňou veľmi inšpirovaní. Veríme, že aj tu môžeme dosiahnuť nejaký úspech.“

Tím Slovenska © WCF / Jeffrey Au

Výsledky prvej relácie: Švajčiarsko 2-9 Švédsko; Čína 3-7 Kanada; Slovensko 9-3 Spojené štáty americké; Nórsko 7-5 Veľká Británia

Zúčastnite sa Svetovej curlingovej federácie počas zimných paralympijských hier v Pekingu 2022 TwitterA instagram, Facebook A Weibo Vyhľadaním hashtagu #Peking2022 #curling na invalidnom vozíku