Juraj Slavkovski vedie Slovensko k prvej olympijskej medaile v hokeji

Prvýkrát od vzniku samostatnej krajiny v roku 1993 Slovensko získalo olympijskú medailu v hokeji. Slováci zdolali v sobotňajšom dopoludňajšom súboji mužov o bronz Švédsko, keď zdolali Švédov 4:0.

Slovenská senzácia Juraj Slavkovský Vo vynikajúcom výkone na olympijských hrách pokračoval ziskom bronzovej medaily, keď strelil dva góly v súťaži, aby pomohol svojej krajine k víťazstvu. Sedem bodov (všetky góly) 17-ročného mladíka vyrovnalo olympijský rekord v počte bodov na jednom turnaji hráča do 18 rokov. Eddie Olczyk, ktorý nazval hru pre NBC, dosiahol rovnaký čin v roku 1984.

„Veríme mu,“ povedal po zápase tréner Slovenska Craig Ramsay. „Pred týmto turnajom sme si mysleli: Dokáže streliť gól?“ „Urobil to v zhone.“

„Bol to skvelý výkon.“

Prvý polčas bol pre obe mužstvá prevažne pokojný. Ani jeden z tímov nedokázal nájsť sieť a príležitostí na skórovanie bolo málo. Slováci dokázali väčšinu úvodného zápasu dusiť švédsku defenzívu, no nedokázali využiť ani obmedzené možnosti, ktoré sa im naskytovali v útočnom pásme.

To sa zmenilo na začiatku druhého polčasu, keď Slavkovski skóroval – a zároveň vyhral – strelou, ktorá zasiahla nohu švédskeho obrancu a mierila mimo. Lars Johansson. A v strednej časti o 12:47 hod. Samuel Takáč Vlastným gólom zdvojnásobil náskok Slovenska.

Pozrieť viac: V zápase o bronz otvára skóre Juraj Slavkovski

Napriek tomu, že v záverečnom kádri zaostávali o dva góly, Švédsko vyzeralo pri pokuse o vyrovnanie skóre úplne bez života. Obrana Slovenska bola počas celého zápasu skúpa na slovo a kým sa Švédi spamätali, prehrávali v záverečných minútach zápasu 4:0 po Slavkovskom resp. Pavol Regenda Obaja zakopali prázdne siete, aby spečatili víťazstvo.

Slovensko sa ukázalo ako jeden z veľkých príbehov v mužskom turnaji. Od Slovákov sa nečakalo, že budú bojovať o medailu, mnohí ich považovali za jeden zo slabších tímov na hrách. Smoliarsky tím však po prehraných prvých dvoch zápasoch prešiel na sériu troch víťazstiev a nedokázal sa objaviť v hre o zlatú medailu.

READ  Švajčiarsky držiteľ mal vo finále svetového pohára pozitívny test na COVID-19

Slováci síce zlato nezískali, no práve takýto príbeh môže zmeniť celú krajinu na šport. Pre hokej na Slovensku je to nepochybne obrovská výhra.

„Poďte s nami na Slovensko a pozrime sa, čo sa teraz na Slovensku deje,“ povedal útočník. Christian Pospíšil. „Choďte sa pozrieť a hneď budete vedieť, čo to znamená pre všetkých, nielen pre hokejistov.“

„Toto je pre všetkých ľudí. Je to história.“

Po získaní bronzovej medaily zostáva už len jeden zápas – zápas o zlatú medailu – na olympijskom hokejovom turnaji mužov. Čínska republika a Fínsko budú bojovať o zlato v sobotu večer o 23:10 ET. Hru je možné streamovať na NBCOlympics.com, v aplikácii NBC Sports a pávBude sa vysielať na národnej úrovni v Spojených štátoch amerických.

Kliknite tu Pre zobrazenie všetkých štatistík výhry Slovenska nad Švédskom kliknite tu Pozrite si záznam celej udalosti od začiatku do konca.