„Je to splnený sen“: Kanaďanka Valerie Grenierová vyhrala zlato v obrovskom slalome v Slovinsku

Kanaďanka Valerie Grenierová sa v sobotu v obrovskom slalome v slovinskej Kranjskej Gore po prvý raz v kariére vyšplhala na najvyššie stupne víťazov Svetového pohára.

Grenier, zo St. Isidore, Ont., dobehla v čase 1 minúta, 55,01 sekundy pre svoju prvú medailu Svetového pohára.

„Stále tomu nemôžem uveriť,“ povedal Grenier v rozhovore po pretekoch. „Je to splnený sen, tak dlho som po tom túžil, až sa rozplačem, som taký šťastný.“

Táto 26-ročná hráčka je prvou Kanaďankou, ktorá vyhrala obrovský slalom žien na Svetovom pohári žien od Cathy Kreinerovej v nemeckom Bronftene v roku 1974.

hodinky | Grenier vyhral svoju prvú medailu na Svetovom pohári víťazstvom v Slovinsku:

Kanaďanka Valerie Grenierová získala v Slovinsku svoju prvú zlatú medailu v kariére

Rodáčka zo St. Isidore z Ontária sa dostala na vrchol obrovského slalomu v Kranjskej Gore a získala svoju prvú medailu v kariére.

Grenierovej najlepšie umiestnenie v jej predchádzajúcich 89 pretekoch Svetového pohára bolo štvrté v týchto pretekoch minulý rok a štvrté v super G v Cortine d’Ampezzo v Taliansku v roku 2019.

Grenier získala tri medaily – zlato, striebro a bronz – na juniorských svetoch v rokoch 2015 až 2016. V roku 2019 si však zlomila holennú a lýtkovú kosť v pravej dolnej časti nohy.

„Mala som štyri prestávky a trvalo veľmi dlho, kým som sa zotavila. Takže od zranenia som sa trochu sústredila na obrovský slalom,“ povedala. „Mám pocit, že sa všetko konečne spája a ja konečne korčuľujem čo najlepšie.“

hodinky | Grenier má mentálne postihnutie po návrate zo zranenia:

Moja chvíľa: Ako sa Valerie Grenier vrátila k pretekaniu

Po zotavení sa Valérie Grenier tešila, že sa môže vrátiť k lyžovaniu, no cestu jej zatemnil strach. Grenierová, znepokojená a zahanbená zranením, sa rozhodla sústrediť na to, čo jej ide v obrovskom slalome najlepšie.

READ  Olympijský víťaz Hector porazil Shiffrinovú v rušnom zápase GS na Slovensku. Vlhová vynechá sezónu pre zranenie - Šport

Druhá skončila Talianka Marta Pacino (1:55,38), na pódium Slovenka Petra Vlhová (1:55,41).

Ďalší traja Kanaďania nepostúpili do druhého kola. Brett Richardson z Canmore, Alta., bol 35. za 59,67 a Sarah Bennett zo Stonehamu, Kew, 54. (1:00,79), kým Cassidy Gray z Invermere, BC, nedokončila.

Grenier dokázala odraziť svoje súperky aj akékoľvek nervozity v polovici pretekov.

„Som na seba naozaj hrdý, úprimne,“ povedal Grenier. „Bol som trochu nervózny, že o tom budem veľa premýšľať, ale cítil som sa tak dobre, keď som išiel do druhého kola, cítil som sa tak uvoľnene a nadšene, že idem. Všetko bolo normálne, akoby to bolo len ďalšie druhé kolo.“

hodinky | Grenier o zisku zlata v Slovinsku:

Valerie Grenier o zisku alpského zlata

Kanaďanka sa premietla do zisku prvej medaily v kariére po umiestnení na stupňoch víťazov na Svetovom pohári v Slovinsku.

Grenierovej dve víťazstvá v pretekoch prišli po jej diskvalifikácii v rakúskom Semmeringu, kde bola penalizovaná za predčasné opustenie štartovacej brány.

„Myslím, že to vo mne skoro vznieslo oheň na pomstu, ale je to pomsta mne samému za to, že som to ten deň pokazil,“ povedal Grenier.

„Som taká hrdá na Val,“ uviedla v tlačovej správe Karen Harjo, hlavná trénerka kanadského ženského tímu v alpskom lyžovaní. „Je to úžasný úspech, ktorý je veľmi dobre vykonaný za všetku tú tvrdú prácu, ktorú počas svojej kariéry vynaložila.

„Pre tím to len ukazuje silnú dynamiku, ktorú máme, dievčatá sa navzájom posúvajú, skutočne sa podporujú. Spoločne tvrdo pracujeme, hráme tvrdo, máme radosť a dejú sa dobré veci.“

Prenasledovanie Shiffrinovej bolo pozastavené

Snaha americkej lyžiarky Mikaely Shifrin o rekordné víťazstvo Lindsey Vonnové vo Svetovom pohári žien medzitým bude pokračovať minimálne ďalší deň.

READ  Kde sledovať finále Ligy majstrov UEFA Futsal | Liga majstrov vo futsale

Shiffrinová skončila šiesta s Francúzkou Coralie Fras Somptovou za 1:56,34, čím ukončila svoju sériu víťazstiev v piatich pretekoch.

Američanka má stále 81 víťazstiev v kariére – o jedno víťazstvo menej ako Vonnovu známku 82.

Shiffrinová by sa ešte mohla postaviť proti Vonnovej v ďalšom obrovskom slalome naplánovanom na rovnakú trať v nedeľu o 2:35 ET.

„Nevadí mi o tom hovoriť a nikdy ma to neomrzí,“ povedal Schifrin. „Som rád, že to je ono.“ Každý povie: „Máte šancu vyhrať 82 pretekov a vyrovnať sa s rekordom,“ každé preteky, až kým to skutočne neurobím – ak áno.

„Takže na tom akosi nezáleží. Stále chcem ísť von a každý jeden deň odviesť to najlepšie na lyžiach. Dnes to bolo to najlepšie, čo som mohol urobiť. Ale možno sa mi podarí urobiť nejaké zlepšenia na zajtra.“

Shiffrinová skončila po úvodnom kole piata, ale dokázala zvládnuť iba osemnáste miesto na druhom mieste.

„Vec, ktorá mi napadla, bola len jedna zákruta,“ povedala Shiffrinová. „V tejto druhej jazde som zašla príliš ďaleko, ale nemyslím si, že práve táto zákruta ma stála toľko.“ „Musím sa teda pozrieť na posledné ihrisko a tiež premýšľať o tom, čo môžem urobiť, aby som bol agresívnejší. Najdôležitejšie je však len získať späť trochu energie.“

Už so siedmimi víťazstvami v tejto sezóne sa Shiffrinová tiež rýchlo približuje k celkovému rekordu Ingemara Stenmarka – mužov aj žien – 86 víťazstiev.

Vonnová odišla do dôchodku pred štyrmi rokmi, keď jej honbu za Stenmarkovým rekordom ukončili zranenia.