IIHF – Švédsko uniklo strachu zo Slovenska

„Práve sme sa stretli na lavičke a povedali sme si, že toto je naša hra, túto situáciu zmeníme, a to sme aj urobili.“

Slovensko začalo víťazne v Ajoie nepriamo v zápase s Českom a tím Tibora Tartala sa to snažilo zopakovať proti Švédsku. Prvé minúty boli búrlivé, mužstvá hrali vo vysokom tempe, Slovensko malo chuť rýchlo posúvať puk a dostať sa dopredu pri každej príležitosti.

Tento entuziazmus však Slovensko zmarilo. V útočnom pásme sa zbytočne vyšantil František Dij a presilová hra otvorila skóre Švédska. Theo Lindstein si vymieňal prihrávky so Zepom Forcevialom a potom vystrelil z voleja cez hustú premávku, aby porazil Samuela Orbana.

„Hrali sme v dobrom tempe a toho sa budeme držať,“ povedal tréner Slovenska Tartal. „Nechali sme však silného súpera získať presilovú hru a oni nabrali tempo.“

Vo vedení Švédsko ustálo svoju útočnú hru. Gustav Kangas trafil do potrubia a po meškaní hovoru na Maksima Sterbacka zaznamenal Axel Sandin-Belica druhý gól v presilovej hre. Bol to zápasník podobný laseru v hornom rohu pravého horného kruhu, čím sa posunul na 6 (2+4) na čele turnajového bodovania.

„Nie je to niečo, na čo by som naozaj myslel,“ povedal Sandin Bjelica o svojej streleckej forme. „Máme dobrú silu, Noel Nordeh je naozaj dobrý pred bránkou. Vďaka nemu brankár nevidí strelu a ja sa ju len snažím dať do rohu.“

Slovensko nemá núdzu o húževnatosť a v prvom solídnom zápase sa gólovo presadil Juraj Pekargic. Jeho veľkolepá oslava zdôraznila, aké dôležité to bolo pre jeho tím, ale Švédsko zariadilo rýchlu odpoveď, keď Otto Steenberg otvoril Edstroma dokorán zadnými dverami a zvýšil na 3:1 v prvej prestávke.

V druhom polčase už gól nepadol, no Švédsko si naďalej užívalo to najlepšie z hry. Orban mal v slovenskej sieti napäté chvíle, keď za sieťou stratil puk Noelovi Nordemu, no brankár sa včas spamätal a zabránil Simonovi Seetherovi pridať štvrtý gól. Najsvetlejší moment Slovenska v presilovej hre prišiel v strede stretnutia, ale Švédsko – najmä obranca Axel Landen – si udržali palce na Daliborovi Dvorskom a jeho spoluhráčoch.

READ  Európska únia mobilizuje pomoc v boji proti vzdušným a pozemným požiarom pre Grécko

Ak však bolo na výkone Švédska v ten večer niečo zlé, tak to, že nedokázali nadviazať na svoj náskok. Osem minút do konca zápasu to vyzeralo veľmi draho, keď si slovenská sila vynútila druhý gól. Dvorský preniesol hru do priestoru a našiel Patrika Masnicu, ktorý vyrazil strelu do horného rohu. Švédsko napadlo hru, počas prípravy si nárokovalo ofsajd, ale video recenzia mu dala palec hore.

„Gól bol pre mňa veľkým momentom,“ povedal Masnica. „To sa nestáva každý deň. Celkovo to bol dobrý, vyrovnaný zápas a je skvelé, že sme im mohli konkurovať. Musíme sa poučiť z chýb, ktoré nás stoja góly.“

Teraz malo Slovensko ďalšiu presilovú hru a tá sa preniesla aj do vyrovnávajúceho gólu. Švédsko sa práve vrátilo do plnej sile, keď Roman Cuckemberg spoza siete premenil podanie Daniela Genka.

„Neviem, čo sa stalo,“ priznala Sandine Pelica. „Urobili sme niekoľko hlúpych penalt a zobrali nám z toho energiu. Zatlačili nás dole vo vlastnom pásme a neboli dostatočne presní v zóne D. Dostávali veľa pukov do stredu a zasúvali ich do siete.“

„Po tom treťom góle sme sa na lavičke veľa rozprávali, kričali sme po sebe. A potom sme vyšli naozaj silní.“

Naozaj silné. Švédsko vykúzlilo víťaza vďaka Wahlbergovi, potom dobre zakončilo zostávajúci čas. Slovensko dokázalo Orbana stiahnuť už po 45 sekundách, a keď sa dostal na lavičku, do prázdnej bránky pečatil skóre Felix Unger Sorum.