IIHF – Fínsko predbehlo Slovensko

Fínske víťazstvo pripravilo o pondelňajšiu konfrontáciu s Kanadou o najlepšie nasadenú skupinu A-skupiny. Pri poslednom stretnutí medzi týmito dvoma súpermi vyhrali Kanaďania na Silvestra 2020 v Edmontone 4:1.

„Pozrel som si pár ich zápasov,“ povedal Yarvente. „Majú veľa skvelých hráčov. Ak chceme vyhrať, musíme zo seba vydať maximum, a to znamená byť pripravený hneď. Musíme si dávať pozor na úpravy. Nemôžeme to otočiť a nechať vbehne veľa čudných chlapov.“

Celkovo bol rok 2022 pre slovenský hokej historickým rokom, od olympijského bronzového medailistu z Pekingu až po draftové jednotky NHL pre útočníka Juraja Slafkovského (1. miesto, Montreal) a obrancu Šimona Nemca (2. miesto, New Jersey). Pre káder Ivana Venisa je však zatiaľ v Edmontone najdôležitejšia výhra 3:2 v penaltovom rozstrele nad Lotyšskom.

Simontaival dokázal skórovať Fínsko 1:0 len za 35 sekúnd, vďaka šikovnému kapitánovi. Fín Hirvonen ukradol loptu Petrovicimu a bekhendom napálil Simontevala k pravej žrdi Latcucciho. Simonteval pohotovou strelou z krátkej strany prekvapil brankára.

Pre útočníka Kalpu narodeného z Tampere to bol prvý gól na turnaji. Simonteval vyhral nad Čechmi 4:3 v penaltovom rozstrele, no góly z rozstrelu sa nepočítajú do individuálnych štatistík.

Slovensko odpovedalo o 7:42. Sekundy potom, čo Gatkula napriahol, aby zmaril jednoručný pokus Samuela Hunzika, vyrovnal Rybsek. Slováci oslavovali s veľkým nadšením, no ich radosť mala krátke trvanie.

Silná hra Fínska, ktoré vo svojich prvých dvoch zápasoch vyrovnalo na 3:6, sa proti Slovensku pretavila ešte viac. Keď bol Adam Stryby poslaný do Sin Box, aby bol rozštvrtený, Benannenove sily začali pracovať s mužskou výhodou.

Fíni sa trpezlivo držali tohto procesu. Po šiestich sekundách do konca presilovej hry zomreli na pravom okruhu, aby v čase 14:02 vyhrali 2:1 na stranu rukavice.

READ  Slovensko získava prvé olympijské zlato v Tokiu

Tento gól vyčaril úsmevy na tvárach miestnych fanúšikov. Defenzívne ladeného útočníka, o ktorom sa Jokerit dozvedel, že bol draftovaný Edmontonom Oilers v siedmom kole (celkovo 222) tohto roku.

Vyhliadky Slovenska sa ku koncu prvého polčasu ešte viac zmenšili, keď v zápase dostal päťminútový faul a zavinenie asistenta kapitána Adama Sikoru kolenom na Kimmela. Len 17-ročný Sikora zaznamenal v šiestich zápasoch na májových majstrovstvách sveta mužov vo Fínsku dva góly a jednu asistenciu.

Psychologicky si Fíni udržali prevahu. Za stavu 0:24 druhého polčasu sa dlho 5 proti 4 ujali dvojgólového vedenia. Hirvonen po výbuchu Niemela z ľavého kruhu poslal potichu odraz späť do medzery.

Gatkula stroho zastavil Rebeka po krátkych chvíľach úniku. Slováci sa dostali k fínskemu brankárovi na 7:04, hoci Nemcovo naliehanie na loptu v ľavom kruhu vyústilo do gólu Petrovského na 3:2.

Fíni stále prichádzali. Mata v presilovej hre na 4:2 upravil na 11:42. Umiestnený v chomúte najprv zobral Garventiho prihrávku z žrde, ale potom trafil loptu dovnútra.

„Dnes sme mali veľa príležitostí hrať o moc,“ povedal Garventi. „Vytvorili sme si veľa možností a dostali sme veľa striel. Nie som však prekvapený naším úspechom. Hráme to veľa a túto presilovú hru využívame už dlhší čas.“

Keď do konca druhého polčasu zostávalo 3:19, Ratti urobil zápas nechytateľným remízou 5:2. Kemellov center sa odrazil pre talentovaného Oulu z ľadu, ale Ratti ukázal dobrú trpezlivosť a počkal, kým vystrelí na nadhadzovača Latkoczyho na svoj tretí gól vedúceho tímu.

V čase 18:08 poslal predĺženú prihrávku Rubena Rafkina sám na Cabanena a prešvihol ho cez Latkojiho a postúpil na 6:2.

Štvrtá lajna Fínska pokračovala v útočení aj v tretej tretine. Po tom, čo hokejka obrancu Matthiasa Rajaniemiho explodovala fackou, lopta vpredu skĺzla k Juusovi Maenpaovi a vrátila ju Vaisanenovi, ktorý mal odkrytú sieť.

READ  Slovenský útočník Erik Piatak znovu podpísal zmluvu s lupičmi

V čase 9:16 Nemec prvým juniorským gólom na svete majstrovským kopom znížil rozdiel na 7:3. Presmerovanie Simontevala dopredu v čase 11:45 však viedlo k štvrtému gólu Fínska v dôraznej hre a Putio Zeng Puck trafil žrď v čase 15:17 a strelil svoj piaty gól.

Nedávna prehra Slovenska s Fínskom nebola taká pôsobivá ako ich prehra 11:1 s Kanadou – najnerovnomernejšia porážka od mocného hostiteľa, akú Slovensko utrpelo na majstrovstvách sveta juniorov. Slováci však majú pred štvrťfinále jednoznačne veľa práce – za predpokladu, že Lotyšsko neporazí Česko a skončí vo štvrťfinále v B-skupine na druhom mieste.

Prehrou klesol historický juniorský rekord Slovenska proti Fínsku na štyri víťazstvá, jednu remízu a 13 prehier. Séria víťazstiev Fínska proti Slovensku sa predĺžila na šesť zápasov.