Fíni vedú pred Slovákmi v predĺžení

Jiří Lasila strelil víťaza predĺženia na napínavom stretnutí jeden na jedného, ​​keď Fínsko porazilo Slovensko 4:3 a vyhralo prvé štvrťfinále majstrovstiev sveta juniorov IIHF 2024 vo Frolundaborgu.

Gól padol už po 24 sekundách. Fínsky kapitán vybehol zo svojho pokutového územia, predral sa cez slovenskú obranu a forhendom prekonal slovenského brankára Adama Gajana. Pre Lasila to bol druhý bod v zápase.

Slovensko vo štvrťfinále ešte nikdy neporazilo Fínsko. Fíni vyhrali 3:1 v roku 2001, 6:0 v roku 2003 a 8:5 v roku 2012.

Koniec riadneho hracieho času bol tesný, keďže Fínsko sa ujalo vedenia 3:2 a do konca zápasu zostávalo 1:34, kým Slovensko v poslednej minúte vyrovnalo.

V tomto napínavom a napínavom zápase za Fínsko skórovali aj Tomi Manisto, Leni Haminaho a Alexander Kaskimaki. Slováci Filip Mazár a Dalibor Dvorski zaznamenali po góle a asistencii, ďalší gól pridal Adam Sikora.

Fín Niklas Kokko vyhral brankársky súboj s Gaganom, ktorý bol vyhlásený za najlepšieho brankára minuloročných majstrovstiev sveta juniorov. Záverečné rozstrely vyzneli v prospech Slovenska 30-28.

Fíni sa usilujú o šiestu zlatú medailu – naposledy v roku 2019 – a prvú od striebra v roku 2022. Po dvoch ťažkých prehrách s Kanadou (5:2) a Nemeckom (4:3) sa zverenci Lauriho Mikkolu vrátili do hry v r. Göteborg s víťazstvami nad Lotyšskom (4:0) a hostiteľským Švédskom (5:4 po predĺžení).

Slováci, ktorí začali zápas sľubne tromi výhrami v rade v druhom sete, sa tu chceli odraziť po prehre s Američanmi 10:2. Ale nebolo to tak, napriek úsiliu Never Say Never.

V ťažkej prvej tretine povedal Gagan „nie“, keď Janne Nyman ukradol puk z fínskej modrej čiary a bekhendom ušiel domov. Niemann, výber v druhom kole Seattlu Kraken v roku 2022, strelil na Silvestra víťazný gól v rozstrele pri výhre 5:4 nad rivalom Švédskom.

READ  NATO obvinenia zo zasahovania do volieb na Slovensku odmieta

Slováci viedli 1:0 na bzučiak, keď Sikora premenil odrazenú strelu Misara z vhadzovania vo fínskej koncovke. Video recenzia naznačila, že lopta prešla za bránkovú čiaru po 0,2 sekunde do konca zápasu a chlapci trénera Ivana Venisa sa radovali. Pre slovenského kapitána to bol prvý gól na juniorských majstrovstvách sveta.

Fíni bez obáv vyrovnali na 2:36 druhej tretiny. Manisto predviedol otočku na stene, bez prekážok vbehol do slotu a prestrelil Gagana, aby dosiahol svoj tretí gól v Göteborgu. Devätnásťročný útočník University of Michigan, ktorý má tento rok na konte iba jeden gól v akcii NCAA, tiež ukončil sériu vyradení Švédska v čase 192:25 pri víťazstve Fínska 5:4 na Silvestra.

Zvyšok stredného kádra bol väčšinou defenzívnym úsilím. Maxim Štrbák išiel blízko brány dlhou strelou mimo brvna. Jeho spoluhráč zo Slovenska David Natny bol zakrvavený, keď ho hokejka jeho spoluhráča Martina Misiaka zasiahla do tváre. Samuel Honzik prinútil Cocua k skvelej strele, ktorá v poslednej minúte zblokovala nájazd.

V tretej tretine platil agresívny fínsky šek v čase 0:36. Lasila vystrelil spoza siete a prihral Haminahovi, ktorý sa bekhendom nemýlil a viedol 2:1.

Slovensko dosiahlo vyrovnanie na 2:2 aj zo zápasu za sieťou. Rybcik našiel vpredu Dvorskiho a na dvakrát ho trafil, v čase 7:09 zdvihol puk cez Cocovu rukavicu.

Vyzerá to tak, že Fíni by mohli vyhrať o 18:26. Konsta Helenius vyhral nízky súboj a v kruhu na vhadzovanie našiel Kaskimäkiho. Puk prešvihol okolo Gaganovej rukavice.

Slováci, ktorí odmietli odstúpiť, stiahli svojho brankára na dodatočného útočníka. Za stavu 0:44 po riadnom hracom čase poslal Messer svoju lavičku do varu, keď sa presadil strelou z horného rohu ľavého kruhu vhadzovania.

Bola to ôsma výhra Fínov na majstrovstvách sveta juniorov nad Slovákmi v rade z turnaja v roku 2016 v Helsinkách. Celková bilancia Suomi sa zlepšila na 15 víťazstiev, jednu remízu a štyri prehry.

READ  Slovensko čelí úniku mozgov, pretože mnohí odchádzajú do Českej republiky - EURACTIV.com

Posledným víťazstvom Slovenska nad Fínskom bolo 2:1 27. decembra 2014 v Montreale, čím sa začala ich cesta za druhou bronzovou medailou (prvá v roku 1998). Ďalšia medaila bude musieť počkať.