Federica Brignoneová sa zapísala do histórie majstrovstiev sveta v Tremblante

Fotografie: Brenoni Giba/Matic Klancic

Prvýkrát v tejto sezóne Lara Gut-Bahramiová nevyhrala preteky, na ktorých súťažila. Dnes sa 33-ročná Talianka Federica Brignoneová stáva najstaršou ženou, ktorá vyhrala majstrovstvá sveta. Na pretekárskom kopci, ktorý si vyžadoval veľkú silu asi 69 sekúnd, veteránka ukázala, že má na to, aby bola najrýchlejšia.

Potom, čo Slovenka Petra Vlhová a atlétka US Ski Team Stifel Mikaela Shiffrinová absolvovali dve pôsobivé kolá, sa zdalo nepravdepodobné, že by niekto prekonal svoje konkurentky. Brignoneová však využila svoju výhodu prvého kola (-0,40) a tretie najrýchlejšie druhé kolo na víťazstvo (-0,21). Vlhová bola najrýchlejšou korčuliarkou popoludnia a deň dokončila (-0,08) pred treťou Shiffrinovou. Dámske GS opäť ponúkajú skvelú lyžovačku a dramatickú zábavu.

Brignone po pretekoch priznala: „Pred druhým kolom (v Söldene) som sa nemohla ani pohnúť a zahriať sa, chcelo sa mi vracať, bolo mi tak zle, nohy sa mi nehýbali. Dnes som sa cítila lepšie. Chcel som sa sústrediť len na lyžovanie a to sa mi aj podarilo.“ To a to je celkom fajn.

Pre zväčšenie kliknite na obrázky

Mont-Tremblant, Kanada, 2. decembra 23. – Svetový pohár FIS, Petra Vlhová (SVK), Federica Brignone (ITA) a Mikaela Shiffrin (USA). Foto: GEPA Images/Matic Klancic

Tremblant’s Flying Mile GS si pripísala najlepších športovcov a päť najlepších doplnili švédska olympijská víťazka Sarah Hector a líderka švajčiarskej disciplíny Lara Gut-Bahrami. Hrdina kanadského rodného mesta Valerie Grenier dokončil deň na ôsmom mieste a od fanúšikov Tremblantu sa dočkal najhlasnejšieho povzbudzovania.

Do vedenia sa dostala talianska rocková hviezda Sofia Goggia, na štarte zostalo len osem jazdcov. Po dvoch pretekoch však na trón lídra zasadla jej tímová kolegyňa Marta Passino. Passino odrazil nápor hrdinky kanadského rodného mesta Valerie Greniera, ale potom sa Shiffrinová presadila na trón lídra tým, že predviedla druhé najrýchlejšie posledné kolo a dostala sa do vedenia (0,75).

Mont-Tremblant, Kanada, 2. 23. decembra – Svetový pohár FIS, Valérie Grenier (Kanada). Foto: GEPA Images/Matic Klancic

Z ďalších troch Severoameričanov v rannej tridsiatke si Paula Moltzan pohoršila o dve miesta, Brett Richardson o tri a Cassidy Gray zostala vyrovnaná. Moltzan však skončil 13., Richardson 15. a Cassidy obsadil 24. miesto. Pre GS v Severnej Amerike to bol nepochybne dobrý deň.

READ  Spríjemnite si cestovanie s týmto prenosným sedadlom

Po pretekoch Moltzan povedal: „Divák je skvelý. Fanúšikovia sú úžasní. Moja dnešná lyžovačka bola priemerná. V prvom a druhom kole som urobil niekoľko chýb. Sneh je skutočná výzva. Kopec nie je veľmi náročný, takže si myslím, že tieto malé chyby robia dosť ťažký deň. Ale som nadšený, že sa sem zajtra vrátim.

Druhý polčas sa začal na výbornú, keďže dvaja najlepší pretekári nedokázali dokončiť prvý sektor. Piata brána, ktorá nastala bezprostredne po prudkom kolapse, predstavovala náročnú zmenu smeru. Taktiež trať sa až do konca citeľne posúvala zo strany na stranu. Rýchlosti boli citeľne pomalé.

Rakúšanka Katharina Traubová bola nezvyčajne jedinou jazdkyňou, ktorá sa vyšvihla do čela rebríčka po tom, čo 10 najlepších žien korčuľovalo v druhom kole. Truppe sa cez prvú časť cieľa posunul o päť miest vyššie. Zvyšok zostal na rovnakej úrovni alebo stratil svoje pozície v prospech Truppeho. V sobotu jazdcom, ktorý sa počas druhého kola najviac zdvihol, bol Nór Thea-Louise Stjersund, ktorý sa posunul o šesť miest na deviate miesto. Hlavné zmeny boli počas prvej dvadsiatky rýchle a zúrivé. S desiatimi jazdcami, ktorí korčuľovali, však Nór Thea-Louise Stjernesund vyrobil fantastický korčuľ a viedol pole o (-0,62) pred Alicou Robinsonovou z Nového Zélandu.

Vo svojom prvom pokuse po 40 rokoch predviedli Tremblant dramatickú parádu na finále Svetového pohára žien a fanúšikovia boli fantastickí.

Je pozoruhodné, že z 30 finalistiek bolo osem Rakúšanov a päť Talianok, ale päť bolo zo Severnej Ameriky.

Výsledky pretekov a analýza troch najrýchlejších a dvoch najrýchlejších v Severnej Amerike