Dionysio dostal švajčiarskeho víťaza na penalty

V úvodnej tretine za nerozhodného stavu 10:10 mali väčšie šance Švajčiari, no rozdielom bol slovenský brankár.

Gagan vyšiel veľmi skoro a zastavil Louisa Robbena a Jana Bichela pri postupných šanciach mimo zhonu. Slovensko dalo len pár sekúnd na 1:0 vďaka húževnatosti Adama Sikoru. Obkľúčil sieť baši, vyhol sa kontrole švajčiarskeho útočníka Mischu Ramela a na tretí pokus trafil puk na 4:11.

„Išiel som za sieť, aby som získal puk a pokrčil loptu,“ povedal Sikora, potenciálny hráč New York Rangers. „Dostal som tri doskoky a práve som skóroval. Takže som bol s týmto výsledkom naozaj spokojný.“

Gagan pokračoval v zatváraní dverí a Miles Mueller silno zabuchol naľavo od jeho záhybu. Pomohla mu pozícia po pravej ruke, keď sa Müller zrútil a zdvihol vzperu na činku tesne pred hranicou 11 minút. Krátko nato bol slovenský brankár opäť pri tom, aby Robbenovi zabránil v dokončení pekných troch prihrávok.

V 1:07 druhej tretiny Švajčiarsko vyrovnalo. Jonas Teipel, hrdina rodného mesta z Moncton Wildcats z QMJHL, preplával cez slovenskú modrú čiaru a posunul puk Reichlemu. Jeho rýchle uvoľnenie v ľavom nájazdovom kruhu vznieslo nad brankárovu rukavicu.

Bol to prvý oficiálny juniorský gól pre útočníka GCK Zurich Lions, ktorý strelil víťazný penaltový rozstrel proti Lotyšsku.

„Toto je obrovské, veľký tlak na moje ramená,“ povedala Rachel. „Prvý gól na turnaji je vždy špeciálny. Myslím si, že si viac verím vo štvrťfinále.“

Švajčiari vystupňovali svoju fyzickú hru. Tesne za polčasom vyrovnal Peschel hromovým úderom za Bashiho klietkou spolukapitána Slovenska.

Do konca polčasu ostávali štyri minúty a Slovensko malo veľkú šancu vrátiť sa do vedenia. Adam Zlnka centrom našiel prihrávkou Jozefa Kmeca presne vpredu, no nedokázal prekonať švajčiarskeho brankára.

READ  Slovensko zmierňuje opatrenia na COVID, keďže omikrónová vlna ešte nedorazila

Slovensko zvýšilo na 2:1 rýchlym dohraním napínavého zápasu o 17:20. Krížny puk ľavačkou presvišťal na prienik k Liborovi Nemcovi, ktorý potiahol krásnu palicu za švajčiarsku modrú čiaru, než našiel vpredu Petrovského. Owenov útočný zvukový útok, ktorý pochádza z Bryceoffa, klesol a veselo zdvihol ruky.

Tí istí hráči skórovali na gól z úniku Petrovski na 3:1 na 18:09. Messar a Petrovski to urobili v štýle Wayne Gretzky až Gary Currie. Mesár sa otočil na červenej čiare, aby samostatne podával Petrovskému a Pasche dostal časť jeho vysokej strely, ale nestačil.

„Po druhom góle som bol prekvapený,“ povedal Petrovski. „Dodalo mi to energiu, takže som sa na ľade cítil naozaj dobre.“

Bash zastavil na čiastočnom brejku Petra Rybseka v poslednej minúte druhého polčasu, aby udržal situáciu blízko.

Švajčiarsko ťažko odštartovalo z tretieho miesta. O 2:20 na seba Raichl narýchlo stiahol kopu slovenských obrancov, než vkĺzol do nestráženého Ramila, ktorý si jedného pretiahol cez Gaganovu rukavicu a upravil na 3:2.

Neplnoletý Alex Cernic otvoril dvere gólu Lorenza Canonicu v presilovej hre na 3:3 z 8:40. Strelec Gagan vycvičený Loganom raz kameňoval z pravého čelného kruhu, ale druhýkrát sa mu to proti vražednému jednorazovke nepodarilo.

„Práve som videl disk,“ povedal Canonica. „Trochu sme v tréningu zapracovali na tom, aby sme to zvládli, tak som to strelil do siete.“

Za stavu 5:16 v riadnom hracom čase malo Slovensko veľkú šancu ísť dopredu, keď Mueller pred lavičkami zrazil vysokou hokejkou Simona Nemca. Slováci v mužskej výhode svojich súperov poriadne zdolali a po jej vypršaní sa priblížili ku gólu. Kapitán Šimon Nemec sa snažil nájsť vpredu Mesára a takmer puk Paschemu vyrazil, no kocka žiadna.

V predĺžení bol vylúčený Simon Nemec za zákrok proti Švajčiarovi Brianovi Zanettimu, ale Slováci sa presadili razantnou hlavičkou a fantastickou päsťou odopreli Gaganovi Attiliovi Biascovi, keď zostávalo sedem sekúnd.

READ  Slovensko spustilo systém vrátenia zálohy

Odkedy sa Švajčiarsko a Slovensko prvýkrát stretli na Majstrovstvách sveta juniorov v roku 1996 (Slovensko vyhralo 7:3), bola táto rivalita veľmi vyrovnaná. Touto výhrou sa historická bilancia Slovenska proti Švajčiarsku zlepšila na sedem víťazstiev, jednu remízu a šesť prehier.