Budúce hviezdy na Euro U19: Chaona, Vali, Glouch, Meriti, Demir.

Víťazi medzinárodných mládežníckych turnajov sú často predmetom otázky „Kde sú teraz?“ Päť alebo desať rokov po ich úspechu.

A inak tomu nebude ani na európskom šampionáte do 19 rokov, ktorý sa konal na Slovensku, najmä keď turnaj vyhralo Anglicko po víťazstve nad Izraelom.

The Three Lions od Iana Fostera sršia kvalitou, či už ide o talentovaného Harveyho Valea, zdrvujúceho Jamieho Bynoe-Gittensa alebo energického Alfieho Devina. Ďalšími hráčmi, ktorí stoja za zmienku, sú Ronnie Edwards, Alex Scott, Carney Chukwuemeka a Calum Doyle z Manchestru City.

Ale zamerať sa výlučne na anglický tím by bolo neférovým odrazom na súťaž, ktorú rozžiarila individuálna kvalita hráčov v celej Európe.

Aj preto ju bývalý obranca Liverpoolu a ambasádor turnaja Martin Škrtel nazval súťaž „Future Stars“.

„Títo chlapci majú 19 rokov,“ povedal, „ale myslím si, že ich čaká svetlá budúcnosť.“ „Vidíme zapojených hráčov a jedného dňa ich možno uvidíte v Premier League a Lige majstrov.“

Na Slovensku je vraj vyše 100 skautov a finále sa zúčastnili zástupcovia Aston Villy, Leeds United a West Hamu, ktorí z predvádzaného talentu nesklamali.

športovca Vybral päť hráčov, ktorí excelovali. Zapamätajte si mená…

Lom Chuna, 18, Francúzsko

Chauna bol jedným z mnohých nominovaných hráčov, ktorí sa presadili na Slovensku. A 18-ročný mladík nesklamal.

Hoci favoriti na víťazstvo vo Francúzsku vypadli v semifinále, Chaona si upevnil povesť jedného z najvzrušujúcejších mladých hráčov v Európe.

Útočník Rennes, ktorý bol pohodlný či už na krídle alebo v strede, bol so štyrmi gólmi z 19 pokusov najlepším strelcom turnaja.

Jeho všestrannosť v útoku bola zjavná a často sa postavil na správne miesto v správnom čase, aby zasiahol.

READ  Podľa predstaviteľa slovenské stíhačky MiG-29 už chránia oblohu nad Charkovom

Ukázal aj ochotu tlačiť na obranu súpera, pričom jeden z jeho gólov padol z nesprávne umiestnenej prihrávky kvôli tlaku, ktorý vyvíjal.

Chauna, ktorý už bol súčasťou prvého tímu Rennes, odohral v minulej sezóne 14 zápasov a zvýšil svoje šance na časté hranie v sezóne 2022-23 po sérii vynikajúcich výkonov na Slovensku.

Oscar Gloch, 18, Izrael

Glokh bol bezpochyby najlepším hráčom na ihrisku počas finále.

Počas celého turnaja strelil tri góly a kvalitnou koncovkou proti Anglicku si to najlepšie šetril na záver.

Ďalší pozoruhodný výkon prišiel pri víťazstve Izraela 4:2 nad Rakúskom v skupinovej fáze, kde jeden gól strelil a druhý pripravil.

Hráč 10 neustále nachádza voľné miesta pred obranou a má zmysel pre vražednú prihrávku a nájdenie zadnej časti siete.

Jeho schopnosť prejsť z obrany do útoku a niesť loptu vpred bola jedným z detailov, ktoré si anglický tábor všimol pri príprave na finále.

Hrá s vyspelosťou a inteligenciou nad rámec svojich rokov a je neuveriteľne ťažké ho vyradiť, keď beží dopredu v držaní lopty.

To je dôvod, prečo ho kluby v Anglicku už sledujú a napriek jeho debutu v marci je úzko spätý s odchodom z Maccabi Tel Aviv.

Harvey Fall, 18, Anglicko

Trénerský tím UEFA označil kapitána Anglicka za jedného z najvýraznejších hráčov turnaja, ktorý svojimi výkonmi na Slovensku upevnil svoju už rastúcu reputáciu.

Jeho preferovaná pozícia je tesne za útočníkmi, ale 18-ročný hráč Chelsea má talent hrať rôzne úlohy.

Phil hrá za Chelsea v zápase FA Youth Cup vo februári (Foto: Warren Little/Getty Images)

V samotnom finálovom zápase bol použitý ako krídelník pred rozohrávkou na ihrisku, kde poslal neslávne známy center, aby buchol Chukwimica do vzdialenejšieho rohu. Tento altruizmus je jedným z dôvodov, prečo Foster, hlavný tréner Anglicka, urobil z Valea svojho kapitána.

READ  Pápež František a slovenský premiér Heger diskutujú o vojne na Ukrajine

Valle už hral za prvý tím Chelsea, počnúc zápasom s Brentfordom vo štvrťfinále Carabao Cupu a na konci sezóny 2021-22 bol vyhlásený za najlepšieho hráča akadémie.

Všestrannému tínedžerovi zostáva len rok do konca zmluvy s Chelsea a ak by nepodpísal predĺženie, určite bude mať veľa fanúšikov.

Fabio Meretti, 18, Taliansko

Meriti má potenciál stať sa ďalšou talianskou superstar.

Tínedžer v semifinále strelil gól Anglicku z pokutového kopu a postaral sa o víťazstvo svojho tímu nad Slovenskom v skupinovej fáze.

Meriti má pohodlné držanie lopty a môže hrať v hlbokom strede poľa alebo v poli ako tvorca hry.

Taliansko

Merretti je zaručený hráč s pôsobivým množstvom prihrávok (Foto: Giuseppe Bellini/Getty Images)

Proti Anglicku sa rozhodol diktovať tempo zápasu, najmä v prvom polčase, a koordinoval 45-minútovú tretinu pre Taliansko, kým Fosterov tím po prestávke odpovedal. Niečo pripomínalo výkon Andrea Pirla proti Anglicku na MS 2014, keď diktoval hru a svojimi rýchlymi prihrávkami a šikovným pohybom zatienil súpera.

Meritiho prihrávka je vynikajúca a neustále hľadá loptu od svojich spoluhráčov, vďaka čomu hrá tím podstatnú súčasť jeho hry.

V Juventuse už debutoval v Serii A, kde v minulej sezóne odohral šesť zápasov (štyri zápasy).

Yusef Demir, 19, Rakúsko

Demir je ofenzívny stredopoliar, ktorého Barcelona v minulej sezóne pravdepodobne získala na hosťovanie z rakúskeho Rapidu Viedeň.

Za Kataláncov odohral deväť zápasov vrátane 30-minútového zápasu proti Bayernu Mníchov v Lige majstrov v septembri, kým sa mu v januári nevypršalo.

Jedným z dôvodov, prečo sa Barcelona rozhodla ukončiť jeho hosťovanie, bolo, že ak by dosiahol 10 zápasov, znamenalo by to, že by ho museli podpísať natrvalo, ale klub potreboval peniaze na podpísanie Ferrana Torresa.

19-ročný hráč je schopný hrať na rôznych útočných pozíciách a má pohodlné držanie lopty. Svoje zrýchlenie a rýchlosť využíva vo svoj prospech pri prenášaní lopty vpred, pričom sa zameriava aj na prihrávku.

READ  Slovenčina vypĺňa prázdnotu pre žraloky

Ako niekto, kto rád pracuje voľne v útoku, Demirova defenzívna práca ešte nedosiahla jeho úroveň produkcie pred bránkou.

(Najlepšie obrázky: Getty Images)