Austrália začína vyhrávať BJK Cup

Austrálske tenistky úspešne vstúpili do finále Pohára Billie Jean Kingovej víťazstvom 2:1 nad Slovenskom.

Storm Sanders a Agila Tomljanovic nazbierali individuálne víťazstvá a v utorok v Glasgowe sa dostali do vedenia 2:0.

Sandersová porazila Viktoriu Kozmovú 6-4 6-3 a Tomljanovič porazil Annu Schmiedlovú 6-1 6-2.

Sanders a Elaine Perez sa potom spojili proti Kuzmovej a Teresi Mihalikovej vo štvorhre.

Dvojica vyzerala na ceste k úspešnému výsledku, keď vyhrala prvý set 6:2, ale Slovensko sa spamätalo a upevnilo druhý set, tajbrejk, a vyhralo 2:6, 6:3 (10:6).

Austrália dúfa, že zrušenie zápasu nebude nákladné v zdá sa byť tesnej skupine B.

Belgicko je druhým tímom v divízii troch tímov, z ktorého do semifinále postúpi iba víťaz. Austrália sa vo štvrtok stretne s Belgickom. Slovensko im čelí v stredu.

Ak každá krajina vyhrá nerozhodný výsledok, vyhrajú sa dvojhry a potom skupiny.

V ostatnom dnešnom zápase v C-skupine prehrala hostiteľská Británia s Kazachstanom. Británia by sa ešte mohla kvalifikovať štvrtkovým víťazstvom nad Španielskom, ale to by bola mŕtva guma, ak by Kazachstan v stredu vyhral zápas so Španielskom.

Sanders zaznamenala ohromujúce víťazstvo nad hráčkou, ktorá sa pred ňou umiestnila na 91. mieste na 146. mieste na svete a bola v top 50.

„Je to vždy nervy drásajúce byť prvým zo zoznamu, ale som naozaj hrdý na to, ako som sa po tom vydal,“ povedal 26-ročný rodák z Rockhamptonu.

„Naozaj som využil podporu nášho austrálskeho tímu na okraji, pomohli mi aj napriek tým skorým nervom a bolo tam veľa zábavy.“

Tomljanovič dostal skorý brejk a potom ukončil zápas ďalšími dvoma skóre v prvom sete, ktorý trval 39 minút a vyhral na 75 percent z prvého podania a trafil niekoľko skvelých forhendov.

Keď sa v druhom sete hnala do vedenia 3:0, vyzeralo to na rýchle víťazstvo, no Schmiedlová, ktorá je 67. v rebríčku nižšie ako Austrálčanka č. 1 na stovke na svete, zabojovala 3:2. .

READ  11-ročný chlapec, ktorý cestoval sám na Slovensko, sa stretol so svojou rodinou na Slovensku

Tomljanovicová opäť získala výhodu brejku a potom zachránila dva brejkbaly na 5:2, kým prerušila set a vyrovnala.

„Jej úroveň bola vzhľadom na výsledok vysoká,“ povedal Tomljanovič. „Väčšie body hrali o niečo lepšie.“

Sanders a Perez rýchlo dominovali vo štvorhre, vyhrali šesť zo siedmich, čím sa dostali z brejkovej konfrontácie, až kým v úvodnom sete nezaostávali za stavu 0:2 a dostali sa do vedenia 2:1. Skupinu zbalili za 27 minút.

Slovensko sa však napokon v druhom sete dočkalo skóre 6:3 a vynútilo si remízu na 10 bodov, ktorú vyhralo Slovensko, ktoré nazbieralo šesť z posledných siedmich bodov.

„Naše očakávania boli dnes nepochybne vysoké a chceli sme vyhrať 3:0, ale z nášho pohľadu (stále) skvelý deň.“ Povedala to kapitánka Austrálie Alicia Molick.

Posledný úspech Austrálie v súťaži, ktorá bola do minulého roku známa ako FA Cup, bol v roku 1974.

„Víťazstvo na tomto turnaji znamená všetko,“ povedal Tomljanovič.