Američania nerozhodne 0:5 v pokutových kopoch, prepadajú Slovensku vo štvrťfinále olympijského hokeja mužov

Greg Wyshynskiespn16. februára 2022 o 01:58 ET4 minúty na čítanie

Slovensko ohromilo tím USA vo štvrťfinále olympijského ľadového hokeja mužov, keď vyrovnalo stav zápasu v poslednej minúte regulácie a následne v stredu v Pekingu vyradilo najlepšieho nasadeného hráča turnaja v penaltovom rozstrele.

Jediný gól v rozstrele strelil na štvrtý pokus Slovenska bývalý krídelník Bostonu Bruins Petr Čelárek, ktorý prekonal amerického brankára Straussa Manna (34 zákrokov). USA neuspeli pri všetkých piatich strelách proti brankárovi Slovenska Patrikovi Rebarovi (33 zákrokov), vrátane záverečného snaženia kapitána Andyho Melea.

„Veril som tomu. Veril som tomuto tímu,“ povedal Chilarek.

Mužský hokejový tím USA odchádza z Pekingu bez medaily, takže tri po sebe idúce olympijské hry bez medaily. Ich poslednou výbavou na zimné hry bola strieborná medaila, ktorú vyhrali vo Vancouveri v roku 2010. Zlato nezískali od roku 1980 „Miracle on Ice“.

Tím USA vstúpil do tretej tretiny s vedením 2:1, keď góly strelili Nick Abbruzzese (prvá tretina) a Sam Hentges (druhá tretina). Premárnili šancu zvýšiť svoju výhodu v presilovej hre 5 na 3, keď Rybár prikryl loptu mimo vlastného bránkoviska pre zdržiavanie trestu. Američania nedali žiadnu loptičku do siete. Mali pred sebou ďalšiu ťažkú ​​hru s menej ako piatimi minútami a ani tú nedokázali premeniť. V zápase sa im nepodarilo skórovať v čase 6:38 ľadového času.

Toto zlyhanie sa im vrátilo. Slovenský hráč Marek Hřevik skóroval po 44 sekundách do konca základnej časti na vyrovnanie zápasu na 2. Loptu trafil po odrazenej strele so stiahnutým brankárom. Slovenskí náhradníci oslavovali, zápas dospel do predĺženia 3:3 a Slovensko napokon vyhralo na penalty.

„Išli sme 5 na 3, čo skutočne zmenilo hru,“ povedal tréner USA David Quinn. Tomuto druhému tímu dávate veľkú nádej a oni z toho ťažia.

READ  Carlos Alcaraz uniká z päťsetového trileru na French Open

Tretíkrát za sebou USA inkasovali prvý gól zápasu už v prvej tretine, tentoraz 17-ročného Slováka Juraja Slavkovského o 11:45. Bol to pre Slavkovského piaty gól v piatich zápasoch. Je druhým najlepšie hodnoteným medzinárodným korčuliarom v NHL Central Scouting a očakáva sa, že bude žrebom v lotérii tohto letného draftu NHL.

Ale už tretí zápas v rade USA vymazali toto manko vyrovnaním v prvom polčase, keď Matty Benners zo Seattlu Kraken geniálne prihral útočníkovi Harvardu Abbruzzesemu, ktorý mu umožnil prevliecť loptu cez Rebara za 46 sekúnd. Vľavo v období.

„Myslel som si, že sme mali skvelý štart do tohto obdobia,“ povedal Milley. „Zostúpili sme, ale zostali sme si istí.“

USA viedli v druhom polčase 8:56, keď prišla do hry ich štvrtá lajna. Útočník Nathan Smith pomaly vstúpil do pásma Slovenska a prihral obrancovi Nickovi Berbexovi, ktorý našiel útočníka Hentgesa osamoteného pred bránkoviskom na 2:1. Perbix a Hentges, ktorý strelil svoj prvý gól na olympiáde, sú spoluhráčmi zo St. Cloud State University. Tretiu tretinu začali Američania presilovou hrou.

„Potrebovali sme sa vrátiť k spôsobu, akým sme hrali v skupinovej fáze,“ povedal Hentges. „Snažili sme sa hrať najťažšiu hru a to nie je náš štýl.“

Oba tímy mali svoje šance v predĺžení. Americký obranca Brock Faber zblokoval strelu 2 na 1. Matt Kniss ju takmer vyhral v predĺžení, no Raybar ho zblokoval.

Brendan Brisson, Sean Farrell, Kniss, Smith a Millie nedokázali v rozstrele premeniť. Kuriózne chýbal v rozstrele USA Penners, ktorý bol najlepším hráčom v rozstrele 3 na 3.

Spojené štáty zdolali Slovensko 37:35. Američania odohrali väčšinu zápasu bez útočníka Briana O’Neilla, jediného vracajúceho sa člena ich olympijského tímu v roku 2018. Strelu Martina Marincina zahral nohou a po 9:16 na ľade opustil zápas.

READ  Jaguar Land Rover nastavuje podporu elektromobilov počas Investor Day

„Ukazuje to veľa: obetoval svoje telo pre najlepších v tíme, a to je Brian,“ povedal Mele. „Bolo ťažké ho stratiť, ale ak stratíte niekoho, kto sa takto obetuje pre tím, toto je najlepšia cesta.“

Olympijský turnaj sa uskutoční po štvrťfinále. Slovensko, ktoré bude hrať o medailu prvýkrát od roku 2010, skončilo na turnaji po skupinovej hre ôsme.

„Je úžasné, že sa to stalo,“ povedal Slavkowski. „Už sa neviem dočkať semifinále.“

Spojené štáty americké vstúpili do zápasu bez prehry (3:0), keď po skupinovej hre získali prvé miesto v turnaji o medaily. Američania boli najmladším tímom na turnaji, na súpiske majú viac ako 15 súčasných hráčov NCAA.

„Je to ťažké prehltnúť pilulku, naozaj je to tak, len stratiť akýmkoľvek spôsobom,“ povedal Quinn. „Mali sme dobrý pocit zo smerovania nášho tímu a zo spôsobu, akým sme hrali.“

K tejto správe prispela agentúra Associated Press.