Alpské lyžovanie – Dokáže Rakúsko na olympijských hrách v Pekingu utiahnuť zjazdovky?

LONDÝN (Reuters) – Na Rakúsko, najúspešnejšiu lyžiarsku krajinu sveta, rastie tlak, aby dokázalo, že má stále na to, aby ovládlo olympijské hry v Pekingu.

Rekord Rakúska na zimných olympijských hrách je nedotknuteľný. Jeho lyžiari získali v Alpách od zrodu zimných hier 121 medailí, čo je takmer dvojnásobok medailí, ktoré získala druhá najúspešnejšia krajina Švajčiarsko.

Tento rok je však všetko inak. Plánované testovacie podujatia v čínskom regióne Mount Yanqing v minulom roku boli zrušené kvôli COVID-19 a kurz sa otvorí na školenie až 3. februára, tri dni pred začiatkom medailových podujatí.

Zaregistrujte sa a získajte bezplatný neobmedzený prístup na Reuters.com

„Máme veľmi málo informácií (o teréne), pretože tam ešte nikto z nás neprišiel,“ povedal Andreas Poulcher, tréner rakúskeho tímu mužov v Alpách.

„To pridáva napätie a možno aj ťažkosti – pre každú krajinu, nielen pre nás,“ povedal Boucher.

Koronavírus zasiahol aj Rakúšanov, pričom majster sveta v triede Super G a zjazdovke Vincent Krechmeier a lyžiari Katharina Traub, Michael Matt a Manuel Feller boli testovaní pozitívne menej ako mesiac pred začiatkom hier.

Ale národ, ktorý vyprodukoval korčuliarov ako Tony Seiler, ktorý v roku 1956 vyhral tri zlaté olympijské medaily, vrátane na jednom rakúskom pódiu, nie je uspokojujúci. Rakúsko v rokoch 1964 a 2006 opäť vyfarbí olympijské pódiá výhradne červeno-bielo.

V 70. rokoch bolo ťažké nájsť sezónu, ktorú Franz Klammer a Annemarie Moser-Bruel nevyhrali. V predvečer nového milénia sa Hermann „The Herminator“ Meyer dostal do popredia, keď vyhral štyri sezóny Svetového pohára, tri majstrovstvá sveta a dve zlaté olympijské medaily.

V poslednej dobe sa veľkými hviezdami krasokorčuľovania stali Benjamin Reich, Marcel Hirscher a Anna Faith.

Kriechmayr aj Matthias Mayer – zlatý olympijský medailista v super G a zjazde – majú v šprintoch po výkonoch v tejto sezóne všetky dôvody dúfať v medaily v Pekingu.

READ  Sledujte Medzinárodný víkend v apríli 2022

Na tomto spoločnom podujatí by minuloročné zlato z majstrovstiev sveta Marca Schwartza mohlo Rakúsku vydláždiť cestu k udržaniu olympijského titulu v disciplíne po Hirscherovom zlate v Pyeongchangu.

Johannes Strolls, syn olympijského víťaza z roku 1988 Huberta Strollsa, minulý rok stratil miesto v zostave Rakúska, ale vrátil sa silný a pripísal si prvé tohtoročné víťazstvo vo Svetovom pohári v slalome.

Čo sa týka žien, ťažký boj čaká Američanku Mikaelu Schiffrinovú, Talianku Sofiu Jogiu a Slovenku Petru Velhovú, no Jogja si krátko pred Pekingom zranila koleno a účasť na hrách tak visela na vlásku.

Svetová šampiónka v slalome Katharina Linsberger a Mirjam Buechner už v tejto sezóne nie raz vystúpili na stupne víťazov pre Rakúsko.

Napriek tomu sa Linsberger zotavuje z koronavírusu a v posledných pretekoch pred Pekingom v Schladmingu skončil až 21.