Vlastný gól Martina Dúbravku nasmeruje Španielsko k obrovskej výhre nad Slovenskom

Nestály výkon slovenského brankára Martina Dúbravku v prvom polčase, ktorý zahŕňal absolútny výkrik vlastného gólu, nasmeroval Španielsko k víťazstvu 5:0 a bezpečnému prechodu do osemfinále Euro 2020.

Zdá sa, že hráč Newcastlu môže zmariť dvojnásobného šampióna, keď zachránil penaltu Alvara Moratu, čo bol jeho najlepší pokus v prvej polhodine.

Spravil však úplný neporiadok pri manipulácii so strelou Pabla Sarabia, ktorá sa odrazila od brvna – a nepochopiteľne si ju trafil do vlastnej siete – predtým, ako vykročil z pozície, aby umožnil Aymericovi Laportemu streliť svoj prvý medzinárodný gól tesne pred polčasom.

Španielsku to uľahčilo život, ako očakávali, a keďže dvakrát skórovali aj Sarabia a Ferran Torres a ďalší gól Juraja Kuku, skončili na druhom mieste v skupine E, aby si v prvom vyraďovacom kole dohodli rande s Chorvátskom.

Slovensko na začiatku potrebovalo remízu, aby sa kvalifikovalo, ale teraz z turnaja odíde po žalostnej situácii.

Pokračujúcu lojalitu španielskeho trénera Luisa Enriqueho k Moratovi otestovali skoro, keď útočník Atletica Madrid premenil nepresvedčivý pokutový kop z ľahkej výšky, ale Dúbravka ho zblokoval.

Penalta bola nariadená po tom, čo VAR odporučil rozhodcovi Bjornovi Kuipersovi, aby sledoval, ako sa Jakub Hromada snaží upratať loptu cez chrbát Kokeho.

Španielsko prehralo piatykrát za sebou – a druhé na turnaji – pričom posledným hráčom, ktorý skóroval z pokutového kopu, bol Sergio Ramos v septembri 2020.

S otrasenou sebadôverou Sarabia sa Pedri aj Morata nepresvedčivo pokúšali, kým im Dúbravka strelil prvý gól.

Neuvážená prihrávka Ľubomíra Satku cez hranicu vlastnej šestnástky smerovala priamo do Sarabia, no keď jeho strela trafila brvno, brankár Slovenska zle odhadol jeho vyrážačku, keď sa snažil padajúcu loptu upratať a dať si ju do vlastnej siete.

READ  Česko-slovenský film získal veľké ocenenie na filmovom festivale vo Varšave – Kavkadisk

Dúbravkov večer to nezlepšilo, pretože keď bol roh odprataný, hnal sa mimo svojej brány a snažil sa vystrihnúť Pedriho prihrávku, ale tá bola vytiahnutá mimo pozície a Gerard Moreno mohol prejsť na Laporteho a hlavičkou premeniť.

Ich tretí a štvrtý gól boli o niečo typickejšie. Sarabia po prvý raz vymietol loptu po centri Jordiho Albu a potom prevrátil loptu na Torresa, aby po jeho prvom dotyku po vystriedaní Moratu v 67. minúte.

Coca strelil proti svojmu tímu na ME 2020 osem gólov, čo je o jeden viac ako na predchádzajúcich piatich turnajoch dokopy, keďže Španielsko strelilo prvýkrát na európskom šampionáte päť gólov v jednom zápase.