USA vyhrávajú skupinu vo svetovom hokeji, Kanada sa dostáva do štvrťfinále

RIGA, Lotyšsko (AFP) – Kevin Labanc a Conor Garland strelili po dva góly, pretože Spojené štáty zvíťazili v šiestom zápase v rade po víťazstve 4: 2 nad Talianskom v utorňajšej záverečnej prípravnej hre majstrovstiev sveta v hokeji.

Touto výhrou si USA vytrhli prvé miesto v skupine B a so Slovenskom si zahrajú vo štvrťfinále vyraďovania jednotlivcov, ktoré sa začína vo štvrtok.

„Pred sedemnástimi dňami sme sa dali dokopy, pričom sme sa navzájom nepoznali, a aby sme tu sedeli na prvom mieste, sme hrdou skupinou,“ uviedol tréner Jack Capuano.

Jake Oettinger pri svojej tretej výhre na turnaji zachránil deväť zákrokov. Brian Boyle sa ujal kormidla s Justinom Abdelkaderom odstaveným pre zranenie.

Taliansko prehralo všetkých sedem zápasov na turnaji. Taliansky brankár Davide Fadani zachránil 39 lôpt.

V skupine B postúpilo aj Fínsko, Nemecko a Kanada. Rusko, Švajčiarsko, Česko a Slovensko postúpili v A-skupine do štvrťfinále.

READ  RHOC's Brownwyn Wyndham Burke admits she'd be `` heartbroken '' if her husband was dating other women

Kanaďania sa museli unaviť záverečnými hodinami predkola, keď v utorok predtým prehrali s Fínskom rozhodnutie o penaltovom rozstrele 3: 2. Pokračovali v postupe po tom, čo Nemecko zvíťazilo nad Lotyšskom 2: 1.

Kanada, ktorá nikdy nevynechala vyraďovacie fázy na majstrovstvách sveta alebo olympiáde, bude vo štvrťfinále čeliť víťazom skupiny A Rusku. Fínsko sa vo štvrtok stretne s českým tímom v ostatných štvrťfinále a Švajčiarsko s Nemeckom.

Semifinálové zápasy sa hrajú v sobotu a zápasy o zlatú a bronzovú medailu v nedeľu.

Kanade chýbali štyri minúty od priameho postupu do štvrťfinále, ale Arttu Ruotsalainen strelil svoj druhý gól v zápase a vynútil si predĺženie.

Rutsalainen bol víťazom aj v penaltovom rozstrele. Fínsky brankár Jussi Olkenora strelil na listinu 32 zákrokov a dva na penalty, čím zastavil Conora Browna v poslednom pokuse.

Za Kanadu skórovali Brandon Perry a Maxime Comtoua. A Darcy Comber zachránil 29-krát.

Celá Kanada potrebovala postup do štvrťfinále, po ktorom malo v organizácii zvíťaziť Nemecko alebo Lotyšsko.

Nemci strelili góly Johna Petrku a Marcela Noebbelsa v prvom polčase 6:40 a strelili 23 Matthiasa Niederbergera. Rodrigo Apolles skóroval za Lotyšsko.

Rusko dobylo skupinu A výhrou 6: 0 nad Bieloruskom. Zapálil som Nikitu Nesterova a prvý polčas som korunoval piatimi gólmi v rekordných počtoch.

Christophe Bercchi strelil v druhej polovici dva góly a štyrmi gólmi doviedol Švajčiarsko k víťazstvu 6: 3 nad Veľkou Britániou. Tristan Cheroy získal tri asistencie za Švajčiarsko.

Filip Zadina, Michael Špaček, Libor Solak, Mate Stránský a Libor Hájek strelili gól a asistenciu, keď Česi zvíťazili nad Slovenskom 7: 3 a zabezpečili si tretie miesto.