Ukážka: USA cieli na hornú skupinu vs. Slovensko na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov

Zoznam majstrovstiev sveta vo futbale hráčov do 20 rokov 2023 podľa pozície (klub, domáci, U-20 CAPS/góly)

Brankári (3): 21- Alex Porto (Fulham/Angl.; South Plainfield, NJ; 2/0), 12- Antonio Carrera (FC Dallas; Frisco, TX; 4/0), 1- Gaga Slonina (Chelsea/Angl.; Addison, IL; 7/0)

Obrancovia (7): 17-Justin Che (Hoffenheim/Ger; Dallas, TX; 7/0), 5-Brandan Craig (Philadelphia Union; Philadelphia, PA; 12/1), 14-Marcus Verkranos (LA Galaxy; Santa Clarita, CA . ; 12/0), 13-Jonathan Gómez (Real Sociedad/ESP; Keller, Texas; 8/1), 2-Michael Halliday (Orlando City SC; Apopka, Florida; 9/0), 3-Caleb Wiley (Atlanta United (Atlanta, Gruzínsko; 7/1), 4-Joshua Wynder (Louisville City FC; Louisville, Ky; 3/0)

Sprostredkovatelia (7): 6- Daniel Edelman (New York Red Bulls; Warren, NJ; 12/0), 10- Diego Luna (Real Salt Lake; Sunnyvale, CA; 18/5), 8- Jack McGlynn (Philadelphia Union; Middle Village, NY; 18/2), 20-Rokas Pukstas (Hajduk Split/CRO; Stillwater, Okla. 12/1), 15-Niko Tsakiris (San Jose Earthquakes; Saratoga, Kalifornia; 7/3), 18-Obed Vargas (Seattle Sounders) ; Anchorage, Aljaška; 6/0), 16-Owen Wolf (Austin FC; Austin, TX; 5/1)

Útočníci (4): 9-Cade Cowell (San Jose Earthquakes; Ceres, Kalifornia; 8/3), 11-Kevin Paredes (Wolfsburg/GER; South Riding, Virginia; 6/2), 7-Quinn Sullivan (Philadelphia Union; Philadelphia, PA. ); 17/7), 19-Darren Yabe (Colorado Rapids; Denver, CO; 5/0)

Trpezlivosť sa vypláca. Fidži: Tri góly v druhom polčase posunuli Spojené štáty americké k víťazstvu 3:0 nad Fidži v ich druhom zápase skupiny B. Po ovládaní lopty celé popoludnie a streľbe do lopty Junior Bola Boys 31:6, striedajúci hráč Diego Luna sa napokon presadil v 66. minúte, USA tlačili až do konca, keď útočník Cady Coyle skóroval v 88. minúte po tom, čo Fidži hrozilo veľkú časť zápasu z ľavého krídla. Obranca Caleb Wiley uzavrel skóre v deviatej minúte nadstaveného času, keď využil odrazenú loptu z priameho kopu obrancu Brandana Craiga.

Niečo dobré a zlé pre Slovensko: Po druhom vystúpení na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov odštartovalo Slovensko turnaj silným zápasom 4:0 proti Fidži. a Sokoli V prvých 25 minútach viedli 2:0, góly útočníka Adama Ghaziho a stredopoliara Matea Zolgaja poslali Slovensko do skorého vedenia. Stredopoliar Artur Jagdos a útočník Timotej Gambor pridali ďalšie dva góly v 70. a 79. minúte a spečatili presvedčivé víťazstvo. Slovensko vo svojom druhom zápase čelilo hladnému Ekvádoru a po juhoamerickom pokuse o návrat prehralo 2:1. Szolgai otvoril skóre v 29. minúte, ale Ekvádorčan Justin Coero vyrovnal v prvom polčase zranenia a Jose Klinger našiel víťazný gól v 59. minúte.

READ  Športovci FAU sa pozrú na pandémiu COVID-19 rok potom - University Press

Zoznam poznámok USA

• Brankár Gaga Slonina, obrancovia Brandan Craig a Jonathan Gomez, ako aj stredopoliar Jack McGlynn doteraz odohrali za Spojené štáty v Argentíne 180 minút.
  • Hráči narodení 1. januára 2003 alebo neskôr majú nárok na Majstrovstvá sveta hráčov do 20 rokov. Tréner Mickey Varas vybral 10 hráčov narodených v roku 2003, z toho osem ročníkov narodenia 2004 a troch ročníkov narodenia 2005.
  • Traja hráči narodení v roku 2005 – obranca Joshua Winder, ako aj stredopoliari Nico Tsakiris a Obed Vargas – majú nárok na majstrovstvá sveta vo futbale hráčov do 20 rokov 2025.
  • Na súpiske sú hráči z 18 klubov vrátane 11 z Major League Soccer na čele s tromi hráčmi z Philadelphia Union a dvomi zo San Jose Earthquakes.
  • Šesť hráčov pôsobí v zahraničí: po dvoch v Anglicku a Nemecku a po jednom hráčovi v Chorvátsku a Španielsku.
  • Celkovo je na súpiske zastúpených 13 štátov, pričom každý z nich pochádza zo štyroch hráčov z Kalifornie a Texasu. Rodák z Anchorage Vargas je vzácnym nováčikom Svetového pohára z Aljašky.
  • Šesť hráčov si zarobilo na volanie s úplným USMNT, vrátane štyroch hráčov, ktorí už debutovali v prvom tíme. Útočník Kady Coyle (tri štarty) a obranca Gomez (dva štarty) vedú útok, zatiaľ čo brankár Slonina debutoval vlani v januári proti Srbsku. Naposledy nastúpil obranca Caleb Wiley na svoj prvý zápas ako náhradník v Allstate Continental Clásico v apríli proti Mexiku.
  • Obrancovia Justin Che a Winder boli obaja povolaní do tábora USMNT a stále sa snažia o svoj medzinárodný debut.
  • Spojené štáty americké sa kvalifikovali na Majstrovstvá sveta hráčov do 20 rokov 2023 tým, že vlani v lete v Hondurase získali svoj tretí titul CONCACAF U-20.
  • Útočník Quinn Sullivan bol vyhlásený za najlepšiu jedenástku turnaja po šiestich góloch Hondurasu. Z kvalifikačného kádra majstrovstiev sveta sa vracajú Sullivan, brankár Antonio Carrera, obrancovia Craig, Marcos Vikranos a Michael Halliday, stredopoliari Daniel Edelman, Diego Luna, Jack McGlynn, Rokas Pouktas, Tsakiris a útočník Cowell.
  • Každý hráč na zozname bol obmedzený na úrovni U-20, na čele so 17 vystúpeniami Luny a McGlynn.
  • Sullivan je najlepším strelcom tímu so siedmimi medzinárodnými gólmi, z toho šiestimi v kvalifikácii majstrovstiev sveta.
  • Štyria hráči sa predstavili v ôsmich z desiatich tréningových kempov, ktoré sa konali od spustenia turnaja v novembri 2021: Verkeranos, Luna, McGlynn a Sullivan.
READ  Interaktívny obsah CT je publikovaný s Kajot, Slovakia - Novinky z európskeho herného priemyslu

Spojené štáty americké vs. Slovensko

• UPOZORNENIE: Obranca Josh Winder, ako aj stredopoliari Diego Luna a Jack McClain dostali žlté karty vo svojich prvých dvoch zápasoch skupinovej fázy za USA. Ak niektorý z troch ukáže druhú kartu proti Slovensku, bude suspendovaný na zápas osemfinále so Spojenými štátmi.
  • V piatok sa uskutoční prvé stretnutie medzi USA a Slovenskom na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov.
  • Pre Slovensko ide o druhé vystúpenie na MS hráčov do 20 rokov po debute v Spojených arabských emirátoch 2003. Sokoli Dostal sa do šestnástky, kým prehral s Brazíliou v predĺžení.
  • Osemnásť z 20-členného kádra Slovenska pôsobí v domácom prostredí s piatimi hráčmi zo Žiliny, jedného z najúspešnejších klubov v krajine. V zahraničí sú tri, v Rakúsku, Taliansku a Holandsku.
  • Hlavný tréner Albert Rusnák trénuje slovenskú mládežnícku reprezentáciu od roku 2018 po niekoľkých rokoch trénovania v slovenských kluboch. Je otcom stredopoliara Seattle Sounders Alberta Rusnáka.

Slovensko – Zoznam majstrovstiev sveta hráčov do 20 rokov 2023 podľa pozície

Brankári (3): 1 – Samuel Pelánič (Zelina), 21 – Adam Danko (Buehroni), 12 – Adam Hrdina (Slovan Bratislava)

Obrancovia (7): 3- Samuel Bagin (Trenčín), 19- Samuel Kopačič (Zelina), 6- Sebastian Kosa (Spartak Trnava), 2- Šimon Mikoda (Trenčín), 18- Nikolas Sekula (Želizarn Podbrezová), 5- David Ovsonka (Želizarn Podberzová) 13- Marek Uglaki (Spartak Trnava)

Sprostredkovatelia (5): 8- Artur Jagdos (Trenčín), 4- Jan Morgas (Treiskirchen/Austrália), 20- Mario Sawyer (Zelina), 17- Dominic Snyder (Zelina), 14- Mate Szoljay (Samorin)

Útočníci (6): 7 – Balint Chuka (Samorín) 11 – Adam Ghazi (Tatran Liptovský Mikuláš) 9 – Adam Greger (Cagliari / ITA) 10 – Timotej Gambor (Žilina) 15 – Nino Marcelli (Slovan Bratislava) 16 – Leo Sauer (Feyenoord / Ned)

READ  KDB a Lukaku sa ujali vedenia v Belgicku; Pre Francúzsko prekvapenie

Ako sa sem dostali

• Slovensko sa kvalifikovalo na majstrovstvá sveta ako piaty a posledný európsky zástupca po víťazstve v baráži o postup na majstrovstvá UEFA do 19 rokov 2022.
  • hosťované na Slovensku, Sokoli Vo svojej skupine skončil na treťom mieste, predbehol Rumunsko, ale podľahol ostatným účastníkom Svetového pohára Francúzsku a Taliansku.
  • Po tom, čo sa prvé dva tímy z každej z dvoch skupín kvalifikovali do Argentíny, Slovensko čelilo v play-off svetového šampionátu druhému tretiemu Rakúsku. Obranca Samuel Kopáček zdvihol Slovensko k víťazstvu 1:0 v zápase, v ktorom Rakúsko dostalo tri červené karty.

História majstrovstiev sveta hráčov do 20 rokov

Spojené štáty americké sa kvalifikovali na 17 z 23 všetkých Majstrovstiev sveta hráčov do 20 rokov, pričom s Argentínou skončili na druhom mieste v histórii. Dvojročný turnaj sa prvýkrát konal v roku 1977 a Tunisko hostilo úvodné podujatie, ktoré sa pôvodne konalo ako Majstrovstvá sveta mládeže FIFA, kým sa v roku 2007 stalo Majstrovstvami sveta hráčov do 20 rokov. Prvá kvalifikácia pre Spojené štáty prišla na turnaji v roku 1981, ktorý ktorá sa konala v Austrálii.

Spojené štáty americké v roku 1989 vypadli v skupinovej fáze 11-krát v súťaži s najvyššou hladinou. Pod vedením legendárneho brankára USMNT Caseyho Keelera skončili Spojené štáty v tom roku v Saudskej Arábii na štvrtom mieste. Keeler získal turnajovú striebornú loptu, pričom kľúčové úlohy zohrali aj budúci starší hráči tímu Mike Burns, Neil Covone a Chris Henderson. Zatiaľ čo hráči do 20 rokov postúpili zo skupinovej hry len s jedným víťazstvom, USA porazili Irak vo štvrťfinále a potom v predĺžení podľahli Nigérii v semifinále.