Tabuľka medailí v USA sa po skončení éry pandémie končí

Tokio (Reuters) – Eliud Kipchoge absolvoval maratónsky tréning a Spojené štáty predbehli Čínu, aby sa na olympijských hrách v Tokiu dostala na prvé miesto v tabuľke medailí, pretože sa opona spustila na najväčšom športovom podujatí od vypuknutia choroby v nedeľu.

Potom, čo Kipchoge vyhral maratón pre Keňu, Spojené štáty zaznamenali víťazstvá vo volejbale, dráhovej cyklistike a basketbale na čele rebríčka s 39 zlatými medailami, iba o jedno zaostali za Čínou.

339. a poslednú zlatú medailu získalo srbské mužské mužstvo vo vodnom póle, čím zakončilo turnaj, ktorému hrozilo zrušenie po tom, ako sa vlani stala prvou odloženou olympiádou.

Na 16 prázdninových štadiónoch sa počas 16 dní súťažilo 33 športov. Fanúšikovia to zakázali kvôli riziku koronavírusu a športovci žijúci v prísnych podmienkach biologickej bezpečnosti.

Olympiáda trpela zlou japonskou podporou kvôli obavám, že by sa mohla stať superrozšírenou udalosťou, ale predstavitelia potvrdili, že srdcia si získal rekordný počet 27 zlatých medailí, ktorými sa Japonsko dostalo na tretie miesto v tabuľke.

„Veríme, že seriózny duch našich športovcov a ich všestranný výkon rozhýbal ľudí,“ povedal Tsuyoshi Fukui, šéfkuchár japonského tímu.

Prezidentka Tokia 2020 Seiko Hashimoto odmietla vyniesť konečný verdikt o hrách, kým sa neskončia parajmpiády, pričom na tlačovej konferencii uviedla, že „v tejto chvíli nemôže povedať, že by sme boli 100% úspešní“.

„Ak by sme mali divákov, nedokázali by sme širokej verejnosti poskytnúť pocit bezpečia,“ povedala.

Británia sa umiestnila na štvrtom mieste s 22 medailami, zatiaľ čo Ruský olympijský výbor, tím ruských športovcov po Rusku, ktorý bol kvôli systémovému dopingu zakázaný, na piatom mieste s dvadsiatimi.

Séria veľkých mien sa neujala v Japonsku, kde skateboarding, surfovanie, športové lezenie a karate splodili nové mladé hviezdy.

Držiteľ svetového rekordu v maratóne Kipchoge však ukázal svoje triedy, štartoval v záverečných fázach a časom 2:08:38 h si udržal titul, ktorý získal v roku 2016.

Striebornú medailu získal Holanďan Abdi Nagyi časom 2: 09,58 minúty, priamo pred Belgičanom Bashirom Abdim na poslednom podujatí atletického programu.

READ  Alpské lyžovanie: Zrušené ďalšie preteky, Krishmayr vyhral titul Super J pre mužov | Šport

Kipchogeho víťazný rozdiel 1 minúta 20 sekúnd bol najväčší od víťazstva Franka Schurtera na Mníchovských hrách 1972.

Maratón, ktorý sa presunul na sever do Sappora, aby sa vyhol letným horúčavám v Tokiu, bol jedným z mála podujatí, ktoré umožnili divákom ísť.

Kipchoge sa začal usmievať, keď blázniví japonskí fanúšikovia maratónu lemovali ulice a fandili mu do cieľa. Keď prechádzal barom, zamával davu, pleskol do hrude a pumpoval päsťou do vzduchu.

Tridsaťšesťročné víťazstvo, jeho 13. v 15 maratónoch, ktoré od roku 2013 odbehol, sa stalo deň po tom, čo tímová kolegyňa Beris Jepchershireová vybojovala back-to-back olympijské ženské maratónske tituly kenských žien.

„Vytvoril som dedičstvo tým, že som druhýkrát vyhral maratón, back-to-back. Teraz dúfam, že pomôžem inšpirovať ďalšiu generáciu.“

„Veľa to pre mňa znamená, obzvlášť v tejto dobe,“ dodal po zisku druhej zlatej medaily.

„Minulý rok to bolo naozaj ťažké.“ [Olympic Games] bolo odložené. Som rád za LOC, vďaka ktorému sa tieto preteky uskutočnili. Je to znak, ktorý ukazuje svetu, že kráčame správnym smerom – sme na správnej ceste k normálnemu životu. “

Kanadská cyklistka Kelsey Mitchellová získala v rámci nedeľňajších finálových udalostí zlato v šprinte žien, zatiaľ čo Jason Kenny získal titul mužov v Kerene a stal sa prvým Britom, ktorý získal sedem olympijských titulov.

Kenny sa dostal na zoznam najvyzdobenejších britských olympijských športovcov pred svojim bývalým tímovým kolegom Chrisom Hoyom, pričom ho na pódium zdvihli malajzijský Aziz Al-Hasani Awang a majster sveta Harry Lafrisen, ktorý skončil druhý a tretí na diaľke.

Talianka Elisa Balsamo reaguje na to, že Egypťanka Ibtisam Zayed Ahmedová ju prekonáva počas pretekov žien Omnium MotoGP na Iso Velodrome. – Reuters

rovno siedme zlato

Američanky začali deň dvoma zlatými medailami za Čínou, ale ženské basketbalové a volejbalové tituly a výhra americkej cyklistky Jennifer Valenteovej v omniu ich zaradili na čelo konečnej tabuľky.

USA predĺžili historickú sériu majstrovstiev v basketbale žien, pretože vo svojom prvom zápase o medailu v Saitama Super Arena severne od Tokia porazili Japonsko.

READ  Orphan sa pripája k štátnemu pokusu o hru Duathlon

Britney Grenierová zaznamenala 30 najlepších bodov s piatimi doskokmi a dvoma asistenciami, pretože USA si pripísali siedme víťazstvo v rade na víťazstvo 90-75 zlatých, pretože Sue Bird a Diana Torassi nazbierali svoje piate olympijské zlato a korunovali tak pôsobivú kariéru.

Pre americký ženský volejbalový tím to bolo prvé olympijské zlato, pretože vo finále v Ariac Aréne si zaistili víťazstvo 3: 0 nad Brazíliou.

Jeho americký náprotivok Andrea Droz získal 15 bodov, aby priviedol tím k hladkému a komplexnému víťazstvu, pretože bronzoví medailisti z roku 2016 zvíťazili 25-21, 25-20, 25-14 a odplatili Brazílčanom prehru na OH 2012 a 2008.

USA však nedokázali dosiahnuť zlato v boxerskom ringu.

Poslední dvaja Američania v Tokijskej aréne sa v nedeľu bolestivo priblížili k ukončeniu 17-ročného sucha v zlatej medaile svojho tímu, ale nedokázali sa postaviť dvom najlepším boxerom, ktorí sa dostali do Kokugikan Arény.

Kubánec Andy Cruz porazil Kechona Davisa deleným rozhodnutím o zisku titulu v poloťažkej váhe mužov, zatiaľ čo superťažká váha Richard Torres vo finále zasiahla uzbeckých gigantov Bakhodyara Galulova.

V ženskej súťaži získali zlaté medaily na záverečnom zasadnutí aj Britky Lauren Priceová a írska stredná váha Kelly Anne Harringtonová.

Dvojnásobná zlatá medailistka USA Claressa Shieldsová Bryceová uspela ako najlepšia šampiónka ženskej hmotnostnej triedy, zatiaľ čo Harrington nadviazal na írsku Katie Taylorovú, ktorá v Londýne získala inauguračnú zlatú medailu v ľahkej váhe.

Francúzsko získalo na národnom štadióne Yoyogi svoju prvú zlatú medailu v hádzanej žien a stalo sa prvou krajinou po 37 rokoch, ktorá vyhrala turnaje mužov i žien päť rokov po prehre v oboch finále.

Francúzsko zvíťazilo nad ruským tímom 30: 25 vo finále žien, pričom hráči mužov povzbudzovali deň po víťazstve nad Dánskom. Obe finále boli odvetnými zápasmi z roku 2016.

Dokonalá bulharská koordinácia im pomohla získať zlato zo skupinovej akcie v rytmickej gymnastike, čím sa ruský juggernaut, ktorý sa v roku 2000 rozšíril, skončil.

READ  John Wall scored 22 points on his debut for the Houston Rockets after a two-year absence due to injury

v dvoch zákrutách – päť loptičiek; Tri obruče, dva kluby – Bulharsko dosiahlo v prvom kole 92 100 vážených bodov. Ruský olympijský výbor (ROC) získal spolu 90 700 bodov, pričom získal striebro, zatiaľ čo Taliansko získalo bronz s 87 700 bodmi. Bola to posledná zlatá medaila vystavená v stredisku vodného póla Tatsumi a Srbský šampión v Riu 2016 si udržal titul mužov a vo vzrušujúcom finále zdolal Grécko 13: 10.

Dušan Mandic, Nikola Jacic a Andrea Berlinovic strelili tri góly, zatiaľ čo Srbsko obhájilo titul, ktorý získalo v Riu pred piatimi rokmi, čím Grécku odoprelo prvé olympijské zlato v akomkoľvek kolektívnom športe.

Členky amerického ženského volejbalového tímu oslavujú v Ariac Aréne zápas víťazný v zlatej medaile proti Brazílii. – AFP