Švajčiarsky lyžiar Gut Bahrami vyhráva otváraciu celkovú prémiu sezóny Svetového pohára. Shiffrinová je na šiestom mieste

Sölden, Rakúsko (AP) – Lara Gut-Bahramiová sedela na snehu a oprela sa o nafukovací transparent v cieľovom priestore po dokončení svojej poslednej jazdy.

Švajčiarska korčuliarka sa dokázala postaviť a zapumpovať pravou päsťou, keď videla, že líderka z prvej jazdy Federica Brignoneová tesne neprekonala svoj čas.

Gut Behramiová zo štvrtého miesta predstihla Talianku o dve stotiny od druhej soboty a vyhrala obrovský slalom v úvodnom Svetovom pohári žien, pričom Mikaela Shiffrinová skončila šiesta.

Gut-Behrami zaostával za Brignoneovou o 0,73 po prvej etape, ale dobehol trištvrte sekundy odvážnou druhou jazdou.

„Potreboval som čas na zotavenie, bol som len unavený,“ povedal Gut Bahrami. „Bol som spokojný so svojimi pretekmi.“

Šampión z roku 2016 predtým vyhral tradičné otváracie preteky sezóny na rakúskom ľadovci v rokoch 2013 a 2016.

„Som šťastný, pretože je to moje tretie víťazstvo po 10 rokoch,“ povedal Gut Bahrami. „Je to pekné, je to úžasný svah a veľmi rád lyžujem v Söldene. Dnes to bolo náročné.“

Gut Bahrami sa stala treťou korčuliarkou, ktorá vyhrala titul Svetového pohára žien aspoň raz v 13 rôznych sezónach, po Rakúšanke Renate Goetschel (14 rokov) a Američanke Lindsey Vonn (13 rokov), ktorým sa to podarilo.

Slovenka Petra Vlhová zaostala na treťom mieste o 0,14 s, ostatné pretekárky skončili viac ako sekundu na čele.

Brignone priznala, že dve stovky boli „očividne bolestivé“.

„Najviac ma rozčuľuje môj výkon. Nekorčuľoval som tak dobre, ako som mohol. Ale toto je šport a treba to akceptovať. Som veľmi spokojný s tým, ako som začal sezónu,“ povedal Talian ktorá si pred ôsmimi rokmi v Söldene pripísala prvé z 21 víťazstiev v kariére.

Brignone vyhrala v sezóne 2019-20 titul v GS, keď tiež zdvihla veľkú krištáľovú guľu pre najlepšiu lyžiarku celkovo. V prvom kole bola o pol sekundy rýchlejšia ako olympijská víťazka Sarah Hectorová, ktorá napokon skončila štvrtá.

READ  Jazdec tímu Knights Endurance víťazí na Slovensku | Denný súd

Shiffrinová mala v druhom úseku na dorovnanie 0,75, keď Američanka mala druhý najrýchlejší čas v prvom sektore a v druhom sektore stratila niekoľko desatín sekundy.

Američanka však strácala čas každým medzičasom v druhom kole a zaostávala o 1,40 sekundy.

„Niektoré pozitíva z dnešného dňa a niektoré veci, ktoré treba určite zlepšiť,“ povedal Čeferin. „Samozrejme, ideme do mesta pozrieť si video a uvidíme, čo môžem zlepšiť do ďalších pretekov GS.“

Zatiaľ čo je držiteľom rekordu s 88 víťazstvami vo Svetovom pohári, Shiffrinová vyhrala v minulej sezóne sedem pretekov v obrovskom slalome vrátane posledných piatich.

Prepásla šancu stať sa treťou lyžiarkou – a prvou za 25 rokov – vyhrať šesť po sebe idúcich obrovských slalomov Svetového pohára. Iba Deborah Compagnoni s ôsmimi víťazstvami v rokoch 1997-98 a Ingmar Stenmark so 14 medzi rokmi 1978 a 1980 dosiahli viac víťazstiev za sebou v triede GS.

Obrovský slalom je najsúťaživejším športom na ženskom okruhu, pričom žiadna lyžiarka nezískala sezónny titul v po sebe nasledujúcich rokoch, odkedy sa to podarilo Anne Faithovej v sezóne 2014/15.

Po prvom kole sa Ragnhild Mowinckelová stala prvou lyžiarkou, ktorá bola diskvalifikovaná podľa nového pravidla zakazujúceho používanie potenciálne škodlivého fluórovaného vosku pri príprave lyží pred pretekmi.

Brignonova talianska tímová kolegyňa Sofia Goggia náhle opustila svoje prvé kolo, aby sa vyhla kolízii s členom posádky, ktorý sa za každým jazdcom prešmykol medzi brány, no keď sa Goggia priblížil, stále sa pohyboval po trati.

Goggia dostal reštart a olympijský víťaz v zjazde z roku 2018 sa ľahko kvalifikoval do druhého kola a nakoniec skončil 16.

Americká jazdkyňa Paula Moltzanová bola po úvodnom kole 28., ale zlepšila sa o 17 miest po tom, čo zaznamenala druhý najrýchlejší čas vo finálovom kole.

READ  Angela Okotwe sa stala prvou Keňankou, ktorá sa dostala do tenisového finále ITF W15

Preteky sa konali za slnečných podmienok pod modrou oblohou a zúčastnilo sa ich 15 400 divákov, čo je rekord v ženskom podujatí tu. GS mužov je na programe v nedeľu.

Pre mierne jesenné teploty v posledných týždňoch museli organizátori postaviť trať na ľadovci so zachovaným snehom z minulej jari a umelým zasnežovaním z 22 kanónov pozdĺž svahu. Slabé sneženie v noci zasypalo aj skalnatý kopec vedľa pretekárskej dráhy.