Spojené štáty explodujú a zničia Slovensko

Spojené štáty americké strelili v tretej tretine šesť gólov a v nedeľňajšom úvodnom zápase zdolali drsné Slovensko 7:1. Kapitánka Maggie Scannell strelila gól 32 sekúnd po poslednom zápase.

V peknom driblingu s Avou Thomas Scannell prehodil loptu cez slovenskú štartérku Liviu Debnárovú. Tým sa začala päťgólová séria pre Spojené štáty v čase 4:02, čo je najrýchlejšia päťgólová jazda v histórii majstrovstiev sveta žien do 18 rokov. Starý rekord (6:04) utvorilo Švédsko pri výhre 8:1 nad Nemeckom v roku 2009.

„Na začiatku tretej tretiny sme mali 40 striel na sieti,“ povedal Scannell. „Len sme si hovorili: „Musíme robiť viac striel, držať loptu v sieti.“ A to je pre nás dobré! „Disk sa dostal dovnútra.“

Spojené štáty, ktoré sa v roku 2023 uspokojili s bronzovou medailou, prehrali v histórii turnaja v predkole iba tri zápasy, všetky so svojím úhlavným rivalom Kanadou (2017, 2020, 2023). Keď Slováci viedli v tomto zápase viac ako 22 minút 1:0 a 40 minút držali stav 1:1, vyvolalo to obrovský rozruch. To nemalo byť.

Trénerka Slovenska Gabriela Sabulová povedala: „Myslím si, že pokutové kopy v druhom polčase nás stáli veľa.“ „Nemohli sme využiť štyri čiary. Stratili sme kvôli tomu rytmus hry.“

Dvojicu gólov pridala Caroline Avril. Za Američanky skórovali aj Josie St. Martin, Jordyn Petry, Ava Thomas a Morgan McGathy, ktorí zdolali Slovenky 63:10.

O nastavení rýchlostného rekordu s piatimi gólmi Saint-Martin povedal: „Je to úžasné. Rekordy sa robia na to, aby sa prekonávali.“

Slovenka Alika Juricová otvorila skóre v historicky prvom stretnutí týchto dvoch krajín v 18. svetovej vojne.

Napriek stiahnutiu sa na začiatku tretej tretiny si Dybnárová zaslúžila pochvalu, že dala svojmu tímu príležitosť. Američanka Layla Hempová zaznamenala prvé turnajové víťazstvo v roku 2024. Dybnárová hrá na svetovom šampionáte žien do 18 rokov tretíkrát za sebou. Hemp sa objavil v jednej hre v roku 2023, keď vyhral 8:1 nad Fínskom v predkole.

READ  Prezidentské voľby vyhral český armádny generál Pavel vo výslužbe

Slovensko sa prvýkrát dostalo na najvyššiu priečku v roku 2020 a skončilo ôsme. Slováci obsadili v ročníkoch 2022 a 2023 šieste miesto.

Američania sa chcú odraziť po tom, čo sa v roku 2023 vôbec prvýkrát nedostali do finále. V Östersunde šokovalo hostiteľské Švédsko v semifinále Spojené štáty americké 2:1, predtým ako zdolalo Fínsko 5:0 a získalo bronzovú medailu.

Dojatý údermi bubnov a jasotom slovenských fanúšikov sa slovenský tím v úvode zápasu držal. Po vylúčení bluelinerky Aleksandry Matyčkovej za to, že bránila Marie Dierenbakerovej pri výstrele do siete, dokázali mladíka disciplinovanou hrou v šestnástke zlikvidovať. Ešte lepšie bolo, že Juríková sa vyhla skrátenému úniku a za stavu 5:13 išla do vedenia 1:0.

„Bol to pre mňa úžasný moment, pretože to bolo prvýkrát, čo som skóroval za národný tím,“ povedala Juríková.

Spojené štáty prevýšili v prvom polčase Slovensko 21:5, no väčšina striel bola zvonku.

„Veľa našich striel bolo mimo bránky skoro,“ povedala trénerka USA Liz Keedy Nortonová. „Myslím si, že keď sa snažíte streliť prvý gól zozadu, často sa hovorí: „Hej, len to vystreľ na sieť.“ Mať sebavedomie držať puk, hrať so zdvihnutou hlavou, posúvať ho. keď ho potrebujete premiestniť, vlastniť a opotrebovať, v zápasoch, ako je tento, to ide veľmi ďaleko.“

V druhej tretine Dibnárová ukameňovala Petrieho a Scannella medzi hashmi. Američania ale vydržali a v čase 8:08 našli vyrovnanie.

Kendra Dystadová našla pod bránkovou čiarou v ľavom kruhu na vhadzovanie Caroline Avril a poslala prudkú strelu popri slovenskej brankárke. Avril, podobne ako jej mladšia sestra Margaret, narodená v roku 2008, bude debutovať na majstrovstvách sveta žien do 18 rokov.

„Bolo pekné dať veci do pohybu,“ povedala Avril. „Môj spoluhráč predviedol skvelú hru.“

READ  Terry Jones: Slovensko priviedlo z posledných juniorských MS späť 13 hráčov

Penaltové problémy držali Slovákov v strede poľa. Do konca zápasu zostávali asi štyri minúty a MVP turnaja 2023 Nela Lobosanova prebehla americkou obranou, no nedokázala vyriešiť Hemp. Slovensko sa ukázalo neefektívne v presilovej hre v záverečnej tretine, keď vystúpila Megan Healy pre podrazenie.

V tretej tretine, tesne 1:13 po góle Scannella, skóroval St. Martin's na 1:45, aby poskytol priestor na oddych.

„Bola to skvelá prihrávka po ľade, skvelý prechod od Morgana [McGathey]“Bojoval som o puk a nasekal som ho brankárovi na ramená,“ povedal Svätý Martin.

Avril dostala svoj druhý gól o 11 sekúnd neskôr po ďalšom krásnom Dstadovom prenose. Petry skórovala na 2:58 a upravila na 5:1.

V tom momente nahradila Debnárovú v sieti Marianna Šumijová, ale to nevadilo, keďže Thomas za stavu 4:34 zvýšil vedenie na 6:1. McGathy uzavrel skóre pri presilovej hre na 9:31.

V súvislosti s odkazom od trénera tímu počas druhej prestávky Norton povedal: „Povedali sme: ‚Veľký pes musí jesť!‘“ „Boli sme oddaní hernému plánu a neboli sme príliš frustrovaní. Máme mladú skupinu a každú chvíľu sa musíme učiť.“

Pre Lobosanovú tu bol prvok známosti. V rokoch 2023-24 sa presťahovala do Rochesteru v New Yorku, aby zdokonalila svoje hokejové talenty, a v tomto zápase nastúpila 15-ročná rodáčka Zelina proti dvom jej spoluhráčom z Bishop Kearney Selects v obrancoch Megan Healy a Rose Dwyer. (Asistent kapitána Bela Vanali, aj s biskupom Kearneym, bol mimo hry proti Slovensku.)

V tomto otváracom zápase sa Lobosanova niekedy previnila snahou urobiť príliš veľa, čo viedlo k niekoľkým obratom. To všetko je súčasťou procesu učenia.

Naposledy tento turnaj vyhralo USA v roku 2020. Na prestávku 2:0 strelila Chiara Zanon víťazný gól pri výhre 2:1 proti Kanade v Bratislave. Celkovo sú na čele turnaja Spojené štáty americké s ôsmimi zlatými medailami.

READ  Ruský populista Robert Fico zostal na Slovensku zakorenený. Pre Ukrajinu, EÚ a NATO by to mohla byť skvelá vec – Dagsavisen