Slovensko v súboji o prvé miesto prehráva so Spojenými štátmi 10:2

Súboj o prvé miesto v druhej skupine bol rozhodnutý. Tím Spojených štátov amerických zdolal Slovensko 10:2 Zabezpečiť si prvé miesto v druhej skupine. Tón bol nastavený a správa bola odoslaná: Ak ich chcete poraziť, musíte ich prekonať vo všetkých aspektoch hry. Slovensko sa proti Američanom nedokázalo presadiť a ich slabiny boli odhalené. Slováci boli síce pre chorobu bez služieb štartujúceho brankára Adama Gagana, obrancu Davida Natného a útočníka Alexa Černeca. K ich šokovej prehre určite prispel nedostatok špičkových hráčov Slovenska, no v skupine B sa umiestnili na druhom mieste.

Oba tímy nastúpili bez prehry a očakávalo sa, že zápas bude tesnejší ako výsledok, no prevaha tímu USA od druhého polčasu im dala jasnú prevahu.

Defenzíva Slovenska robila rozdiel skoro

Slovensko prevalcovalo americký tím 16:13 na konci prvého polčasu. Američania síce dominovali v metrike držania lopty, no Slováci dominovali v hre v defenzíve. Američania strelili dva góly už v prvom polčase, no cestu za Slovensko si našli ledva. Odrazený gól Rutgera McGroartyho po razantnom úsilí Olivera Moora ukázal, kam až by zašli, keby skórovali. Išlo o prvý úspešný vstup do americkej zóny, keďže Slovensko nemobilizovalo svojich hráčov, aby okamžite vynútili hru späť do neutrálnej zóny.

Filip Mesár, tím Slovenska (Foto: Cody McLachlan/Getty Images)

Davida Natneho, jedného z najlepších slovenských obrancov, vyradila pred záverečným prípravným zápasom choroba. Jeho miesto v hornej línii s Maximom Štrbákom nahradil Marián Moskva, rozhodnutie, ktoré slovenský tréner Ivan Veniš nechcel urobiť kvôli chémii Štrbáka a Natného. Moskva však túto výzvu prijala a so Štrbákom našla chémiu skoro.

Moskva dovolila Štrbkovi hrať jeho obojsmernú obrannú hru a nútila Američanov hrať na perimetri, kde sa Štrbák mohol voľnejšie pohybovať. Vytrvalá presilovka do neutrálnej zóny napokon zabezpečila Slovensku úspešný vstup do pásma, keď Moskva skórovala strelou zápästím.

READ  Majstrovstvá sveta juniorov? Skôr divoké juniorské majstrovstvá

SÚVISIACE: Sprievodca majstrovstvami sveta juniorov 2024

Zatiaľ čo Zeev Boyum strelil posledný gól prvého polčasu, jeho gól prišiel z odrazenej príležitosti podobnej gólu McGroartyho. Boyum sa v tom momente ocitol na zemi a musel uniknúť slovenskému obrancovi, aby si našiel cestu k sieti. Hra Slovenska v prvej tretine znížila šance Američanov na skórovanie, čo im umožnilo udržať hru na dosah aj po jej skončení.

Ak by Slovensko pokračovalo v solídnej defenzíve, celý zápas mohol byť úplne iný. Môžu sa však rozpadnúť kvôli váhe amerického talentu a úplnej dominancii tejto hry. Po tom, čo začali skórovať a kontrolovať držanie lopty vo všetkých troch oblastiach, Slovensko už nedokázalo nič urobiť.

Slovensko hralo v posledných dvoch tretinách zápasu zle

Druhá tretina bola úplne opačným príbehom ako prvá tretina. Slovensko prestrieľalo Američanov 21:11, ale rozdiel pre Spojené štáty urobila obrana. Okrem silnej defenzívy Američanov bol určite aj brankár Trey Augustin dôvodom, prečo jeho tím vyšiel z druhého polčasu s vedením 5:2. Slovensko vyšlo na výbornú, no nehrali šikovný hokej.

Tím môže vystreliť puk na sieť viackrát, ale musíte si vytvoriť vysoko rizikovú príležitosť, aby to bolo čo i len vzdialene považované za úspešné. USA nestrieľali tak, ako mohli, no v druhom polčase vydali zo seba maximum a priblížili sa. V defenzíve Slovensko nehralo na úrovni Američanov a dlhodobo im to pálilo. Znížený Gól Gavina Brindleyho za 29 sekúnd V druhom polčase, po ktorom nasledovali dva góly s odstupom 34 sekúnd od Ryana Leonarda a McGroartyho, dostali tento zápas mimo dosahu. Mužstvo USA prešlo od hry na hranici k vytlačeniu slovenských obrancov z pozície, čo im umožnilo priblížiť sa k slovenskému brankárovi Samuelovi Orbánovi. Prepadli ho americkí útočníci a formácia Američanov pred ním znemožnila očakávané záchrany.

READ  Živá Malta získava prvý bod po stretnutí so Slovenskom

Mestské oblasti musia hrať lepšie

Nehral dobre ani Orban, ktorý sa v druhom polčase otvoril. Američania využili jeho slabú stránku, pretože tam nedokázal urobiť veľa zákrokov. Od Leonardovho gólu v čase 1:40 v druhej tretine po druhý gól Isaaca Howarda v zápase o 12:42 v tretej tretine, tím USA strelil sedem gólov v čase 14:22. Tento útočný nával vychádzal zo oslabenia, ktoré našli v Orbánovej hre, a bol spojený s niekoľkými krížnymi gólmi. Bola to skvelá stratégia zo strany tímu USA, ktorá im umožnila dosiahnuť skóre rovnako ako oni.

Tretia tretina bola pre Orbána horšia. Dovolil by ešte dva góly, kým by ho definitívne stiahli z hry. McGroarty zaznamenal svoj 3-bod tesne 4:06 na tretí po nájazde 2 na 0 s Cutterom Gauthierom, aby porazil Urbana. Howard strelil svoj piaty gól na turnaji a prvý v zápase, čo viedlo k tomu, že Orbán nahradil Brastislava Eliáša. Silná hra Slovenska proti tímom ako Česká republika, Švajčiarsko a Nórsko nič neznamenala, keďže tím USA sa presadil v posledných 40 minútach zápasu.

Tím USA obsadil individuálne prvé miesto a Slovensko druhé miesto v tabuľke B-skupiny. Obe mužstvá čakajú na svojich súperov v utorok 2. januára štvrťfinálové súboje s nádejou na postup do semifinálových stretnutí vo štvrtok 4. januára.